دو ماه از بازداشت مدیران «برگ موزیک» در بند دو-الف می‌گذرد؛ تشدید فعالیت اطلاعات سپاه در دولت یازدهم

BargMusic-logo

تقاطع: در ادامه‌ی انتشار اخبار و گزارش‌هایی در خصوص بازداشت فعالان فضای مجازی و مدیران وب‌سایت‌های تخصصی توسط اطلاعات سپاه پاسداران، منابع خبری از بازداشت مدیران یک وب‌سایت فعال در حوزه‌ی موسیقی زیرزمینی خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها، مهدی رجبیان، مدیر وب‌سایت “برگ موزیک” و برادرش، و نیز دو تن از هم‌کاران این وب‌سایت به نام‌های “یوسف عمادی” و “آزاده. س”، در روزهای پایانی مهرماه امسال توسط نیروهای اطلاعات سپاه در شهرهای ساری و همدان بازداشت و به بند دو-الف در زندان اوین تهران که زیر نظر این نهاد امنیتی اداره می‌شود، منتقل شدند.

به نوشته‌ی وب‌سایت کلمه، یوسف عمادی، یکی از این چهار نفر، با قرار وثیقه آزاد شده اما دیگر بازداشت‌شدگان، «تحت فشار شدید برای اعتراف تلویزیونی قرار دارند».

وب‌سایت “کمپین بین‌المللی حقوق بشر” نیز به نقل از یک “منبع آگاه” گزارش داده که مهدی رجبیان و برادرش و نیز یوسف عمادی، روز ۲۰ مهر ماه در ساری بازداشت شده‌اند و هم‌کار دیگرشان، آزاده، یک هفته بعد در شهر همدان دستگیر شده است.

این منبع با تاکید بر غیرسیاسی بودن “برگ موزیک” و فعالیت “جدی” و “تخصصی” در حوزه‌ی موسیقی زیرزمینی، در خصوص مهدی رجبیان، مدیر وب‌سایت نیز گفته که وی «نوازنده ستار و گرافیست است».

پیش از این صفحه‌ی فیسبوک “برگ موزیک” نیز که نزدیک به ۱۶۰ هزار دنبال‌کننده دارد، در روز ۲۹ نوامبر (۸ آذر) با اعلام خبر بازداشت برادران رجبیان نوشته بود که دسترسی به وب‌سایت برای سایر اعضای فعال در این وب‌سایت وجود ندارد.

خبر بازداشت مدیران یک وب‌سایت تخصصی موزیک توسط اطلاعات سپاه پاسداران، کمتر از یک هفته پس از انتشار خبری در خصوص بازداشت مدیران و اعضای تحریریه یک وب‌سایت فعال در زمینه‌ی تکنولوژی اطلاعات و وب توسط همین نهاد منتشر می‌شود.

روز چهارشنبه گذشته (۱۳ آذر-۴ دسامبر)، معاون دادستان کرمان، با تایید بازداشت فعالان سایبری در این شهر، توسط اطلاعات سپاه پاسداران، تعداد بازداشت‌شدگان را ۱۶ نفر اعلام کرد و گفت که این افراد، «در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی-رسانه‌ای فعالیت می‌کردند» و اتهامات‌شان «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه» و «طراحی سایت و تولید محتوا برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی» است.

Alireza-Darvish

روز دوشنبه (۱۸ آذر-۹ دسامبر) نیز وب‌سایت کلمه از بازداشت علی‌رضا درویش، «روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی» زرتشتی که در هفته‌نامه “امرداد” متعلق به زرتشتیان مشغول به کار بود، خبر داد.

هرچند که “کلمه” از ارگان بازداشت‌کننده‌ی آقای درویش ابراز بی‌اطلاعی کرده اما وب‌سایت “صلح‌نیوز” نزدیک به اطلاعات سپاه پاسداران، با تایید بازداشت فردی به نام “علی‌رضا. د”، وی را یک “شبه‌ روزنامه‌نگار” معرفی کرد و نوشت که وی «به اتهام تبلیغ یک فرقه ضاله انحرافی در نوشته‌ها و فیسبوک خود و هم‌کاری با بیگانگان در جهت ایجاد اختلاف مذهبی در کشور از سوی نهادهای نظارتی» بازداشت شده است.

این وب‌سایت امنیتی هم‌چنین مدعی شد که در بازرسی‌های صورت‌گرفته از محل کار این روزنامه‌نگار، «اسناد ارتباط این فرد با بیگانگان» کشف شده است.

“صلح‌نیوز” هم‌زمان به نقل از یک “منبع آگاه”، اسامی اختصاری ۹ عضو یک “تیم رسانه‌ای” را به همراه بخشی از شماره‌ی شناسنامه‌‌شان منتشر کرده و گفته که به زودی با این افراد که فعالیت‌های‌شان «از سوی نهادهای نظارتی مورد رصد و ثبت و ضبط قرار گرفته»، برخورد می‌شود.

این منبع امنیتی، با بیان این‌که «این افراد در ایام فتنه مدیریت چند نهاد رسانه‌ای را بر عهده داشته‌اند و متهم به ارتباط با بیگانه هستند»، خاطرنشان کرده که آن‌ها «با عفو و رافت نظام از زندان آزاد شدند اما با آغاز فعالیت دولت یازدهم فعالیت‌های ساختارشکنانه خود را با ایجاد شبکه‌های محفلی از سر گرفته‌اند».

پیش از این در روز یکشنبه (۱۰ آذر)، وب‌سایت کلمه، در گزارشی از بازداشت دست‌کم ۲۰ فعال مجازی توسط اطلاعات سپاه در ماه‌های اخیر خبر داده و نوشته بود که این افراد، اغلب “جوان” و “تحصیل‌کرده” هستند و اخبار و مطالبی را در «نقد سیاسى، اجتماعی و فرهنگی» کشور در صفحات شخصی و یا برخی صفحات گروهی با مخاطبان نسبتا کم و یا با چندهزار مخاطب منتشر کرده بودند.

به نوشته‌ی کلمه، تعدادی از این بازداشت‌شدگان هم‌چنان در بند دو-الف سپاه هستند، عده‌ای با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و عده‌ای دیگر نیز به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل گردیده‌اند.

نظرتان را بنویسید