سپاه فارس از بازداشت چهار عضو یک «فرقه ضاله» در شیراز خبر داد

Sepah-Fajr-Shiraz-Iran

تقاطع: سپاه پاسداران استان فارس در اطلاعیه‌ای از دستگیری چهار نفر از اعضای «فرقه‌ای خاص» به دلیل آن‌چه “فساد اخلاقی شدید”، “اخاذی” و “تجاوز به زنان و دختران” خوانده، خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روابط عمومی “سپاه فجر” استان فارس روز شنبه (۱۶ آذر-۷ دسامبر) اعلام کرد که نیروهای امنیتی این سپاه «پس از چند ماه کار اطلاعاتی» و ضمن «هماهنگی با دستگاه قضایی» به درون گروهی که از آن به عنوان «فرقه ضاله» نام برده، نفوذ کردند و سرانجام موفق شدند چهار نفر از «سرکردگان» آن را بازداشت کنند.

این اطلاعیه می‌افزاید که اعضای این گروه «با استفاده از تکنیک‌های روان‌شناسی و طرح مسائل انحرافی و ادعاهای دروغین “مرید و مرادی” اقدام به اغفال افراد و جذب آنان می‌کردند» و در میان اعضای آن اقشار مختلفی از مردم، حتی افراد تحصیل‌کرده دیده می‌شوند که از سوی رهبران این فرقه مورد «اخاذی» و «کلاهبرداری» نیز قرار گرفته‌اند.

این نهاد امنیتی–نظامی مدعی شده که اعضای این فرقه که بالغ بر ۹۰ نفر شده بودند، با استفاده از شگردهایی چون «تعبیر خواب» سوژه‌های خود را به «صورت فامیلی» انتخاب می‌کردند و “فساد اخلاقی” نیز بین آن‌ها به شدت رواج داشته است.

بر پایه این گزارش، مبلغان این “فرقه” با تجویز اقدام‌هایی هم‌چون «پیاده‌روی معکوس» و «خوردن تخم‌مرغ و پرتقال با پوست» به پیروان خود، آن‌ها را در طی کردن مراحل «سیر و سلوک هفت‌گانه» مورد آزمایش قرار می‌دادند و «با قدرت نفوذ کلام خود اقدام به فریب زنان و دختران کرده به آنان تجاوز می‌کردند».

اطلاعیه “سپاه فجر” شیراز از فردی با نام مخفف «ح-ک» به عنوان «سرکرده» این «فرقه» نام برده و نوشته که او از سال ۱۳۸۱ با سکونت در این شهر و «با دادن القابی خاص» به اطرافیان خود، به دنبال جذب افراد بیشتر بود.

به نوشته این گزارش، «تاکنون بیش از ۲۵ نفر از فریب‌خوردگان از این جریان شکایت کرده‌اند» و این پرونده در دستگاه قضایی مفتوح است.

این نخستین بار نیست که سپاه و نهادهای امنیتی از شناسایی و دستگیری گروه‌های فرقه‌ای در شهرهای مختلف کشور خبر می‌دهند.

حدود یک سال پیش نیز، سیروس سجادیان، فرمانده انتظامی استان فارس از «شناسایی و انهدام یک شبکه انحرافی» با عنوان “عرفان حلقه” در شیراز توسط پلیس اطلاعات و امنیت عمومی این استان خبر داد و گفت که نیروهای تحت امرش موفق شده‌اند در یک «عملیات منظم» ۲۶ نفر از «اعضا و افراد شاخص» این «فرقه انحرافی» را دستگیر کنند.

در آذرماه سال گذشته هم وب‌سایت «ندای انقلاب» نزدیک به نهادهای امنیتی، خبر داد که ۱۱ زن عضو فرقه موسوم به «عرفان کیهانی» توسط ماموران وزارت اطلاعات شهرستان شاهرود بازداشت شده‌اند. این وب‌سایت از مواردی چون «عدم اعتقاد به هیچ دین و مکتب» و «دسترسی مستقیم به شبکه شعور الهی» به عنوان محورهای اصلی این فرقه یاد کرده بود.

تیرماه سال گذشته نیز خبرگزاری “فارس” وابسته به سپاه پاسداران گزارش داد که عوامل اصلی فرقه‌ای موسوم به «ساهاجا یوگا» در یازده استان کشور به صورت هم‌زمان دستگیر شدند.

گفتنی است در سال‌های اخیر اعتقاد به باورهای فرازمینی در قالب حلقه‌های عرفانی در ایران رشد چشم‌گیری داشته است. جمهوری اسلامی از این گروه‌ها و حلقه‌ها با عناوینی چون “عرفان کاذب”، و “شیطان‌پرستی” نام می‌برد.

نظرتان را بنویسید