مجموعه اخبار و گزارش‌ها از تداوم فشار بر بهاییان در شهرهای مختلف ایران

bahai-symbol

تقاطع: آن‌گونه که منابع نزدیک به جامعه‌ی بهایی ایران می‌گویند، در کمتر از دوماه اخیر، بهاییان شهرهای مختلف کشور هم‌چون مشهد، گرگان، یزد و کرج با فشارهایی هم‌چون یورش ماموران امنیتی، بازداشت، ضبط و مصادره‌ی زمین و اموال شخصی‌شان مواجه شده‌اند.

در تازه‌ترین مورد از این فشارها، دادگاه انقلاب یزد، سه شهروند بهایی ساکن یزد به نام‌های فریبا اشتری، شبنم متحد و ایمان رشیدی را به ترتیب به ۳، ۳ و ۴ سال (مجموعا ۱۰ سال) حبس تعزیری محکوم کرد.

به نوشته‌ی وب‌سایت حقوق بشری هرانا، این حکم از سوی دادگاه بدوی در تاریخ دوم شهریور ماه امسال صادره شده است.

در همین حال، منزل این سه نفر که پیش‌تر در مرداد ماه ۱۳۹۱ مدتی را در بازداشت به سر برده بودند و هم‌اکنون با قرار وثیقه آزاد هستند، در روز ۲۷ مهر ماه امسال توسط ماموران وزارت اطلاعات در یزد مورد بازرسی قرار گرفته بود. در جریان آن بازرسی و نیز بازرسی دیگری در تاریخ ۱۱ آبان، خانه‌های هفت بهایی دیگر به نام‌های ناصر باقری، منصور نیک‌اختر، صهبا احراری، صفا شادپور، قدرت‌الله میرزایی، محمد تدریسی و سهیل روحانی نیز تفتیش و در چند مورد، کتاب‌ها و عکس‌های مذهبی و وسایل شخصی آن‌ها ضبط شده بود.

“هرانا” هم‌چنین در گزارشی دیگر نوشته که دادگاهی در سنندج، به دلیل آن‌چه که از سوی دادگاه “تصرف عدوانی” خوانده شد، حکم به مصادره زمین گورستان بهاییان به نفع اداره منابع طبیعی این شهر داده است. این زمین در سال ۱۳۷۲ از سوی مسوولان شهر و شهردار وقت در روستای حسن‌آباد در ۹ کیلومتری سنندج در اختیار شهروندان بهایی قرار گرفته بود و به گفته یکی از بهاییان ساکن این شهر، ۲۴ بهایی در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند.

این وب‌سایت حقوق بشری روز یکشنبه (۱۰ آذر-۱ دسامبر) نیز از چسباندن اعلامیه‌هایی شامل «جملاتی از پیامبر آیین بهایی و عکس‌های مذهبی» بر در منازل و محل کسب برخی از بهاییان ساکن گرگان خبر داد.

بر پایه این گزارش، این اعلامیه‌ها به گونه‌ای تنظیم شده بود که «افراد ناآشنا با آیین بهایی، پس از خواندن آن‌ها گمان کردند که توسط خود بهاییان نوشته و چسبانده شده است».

در گزارشی مرتبط، منوچهر خلوصی، شهروند بهایی ساکن مشهد، صبح روز جمعه ۸ آذرماه و به دنبال هجوم ماموران امنیتی به منزلش، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

ماموران امنیتی علاوه بر تفتیش و ضبط برخی وسایل شخصی و مذهبی آقای خلوصی، منزل پدری وی را نیز مورد تفتیش قرار دادند.

در همین روز، ماموران امنیتی به منزل آقای فارِس دانش‌گری، دیگر شهروند بهایی ساکن مشهد نیز مراجعه کردند اما به دلیل عدم حضور وی در منزل، موفق به بازداشت نشدند. بر اساس این گزارش، ماموران امنیتی حکم بازداشت پدر وی، آقای پرویز دانش‌گری را نیز در اختیار داشتند اما از بازداشت وی خودداری و اعلام کردند که این بازداشت را «فعلا» به زمان دیگری موکول کرده‌اند.

هرانا (۷ آذر-۲۴ نوامبر) نیز گزارش داده بود که ماموران امنیتی روز ۶ آذر در مهرشهر کرج به منزل خانم شمیم شب‌رخ، شهروند بهایی که برای دانشجویان محروم از تحصیل بهایی کلاس درس برگزار می‌کرد، حمله کردند.

به گفته یکی از این دانشجویان، نیروهای امنیتی علاوه بر فیلم‌برداری، تفتیش بدنی و ضبط موبایل‌ها، از تک تک دانشجویان عکس گرفتند و برخی از دانشجویان را مجبور به امضای تعهدنامه‌ای کردند مبنی بر اینکه دیگر در کلاس‌های مجازی شرکت نخواهند کرد.

بر اساس آخرین آمار‌ها، هم‌اکنون بیش از ۱۱۰ نفر از شهروندان بهایی در زندان‌های ایران به سر می‌برند که دست‌کم ۲۵ نفر از آن‌ها زن هستند. این زندانیان با احکامی از شش ماه تا ۲۰ سال زندان مواجه شده‌اند.

One thought on “مجموعه اخبار و گزارش‌ها از تداوم فشار بر بهاییان در شهرهای مختلف ایران

  1. نه فکر نکنم درست باشد بهائیانیکه با وزارت اطلاعات همکاری کنند از شیعیان محبوبترند. در شهر ما بهائیان زیادی وجود داشت که در انقلاب قلع و فمع و متواری شدند ولی یکی ماند و استقامت کرد ولی ایشان هم ده سال بعد از انقلاب رحلت گزید.
    خانه‌ها و اراضی بهائیان پس از جنگ شناسایی شده و همه را نظام اسلامی تصاحب کرد و اکنون یا اماکن خدماتی شده یا شهرک‌های مسکن مهر در زمین بهائیان احداث گشته است.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: