جزییات تازه از بازداشت فعالان سایبری؛ مدیر سایت «نارنجی» مدرس دوره آموزشی فرماندهان پلیس

علی‌اصغر هنرمند، مدیر و سردبیر وب‌سایت‌های نارنجی و نگهبان
علی‌اصغر هنرمند، مدیر و سردبیر وب‌سایت‌های نارنجی و نگهبان

تقاطع: یک روز پس از آ‌نکه وب‌سایت “نارنجی” از بازداشت دست‌کم هفت تن از اعضای تحریریه و هم‌کاران خود خبر داد، معاون دادستان کرمان با تایید بازداشت « ۱۶ نفر از فعالان سایبری» توسط سازمان اطلاعات سپاه کرمان، اتهام بازداشت‌شدگان را “امنیتی” و ارتباط با “شبکه‌های بیگانه” و “ضد انقلاب” عنوان کرد.

احمد قربانی، عصر روز چهارشنبه (۱۳ آذر-۴ دسامبر) به خبرگزاری “فارس”، متعلق به سپاه پاسداران گفت که افراد بازداشت‌شده، «در قالب یک شبکه پیچیده امنیتی-رسانه‌ای فعالیت می‌کردند» و اتهامات‌شان «اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه‌های بیگانه» و «طراحی سایت و تولید محتوا برای سایت‌های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی» است.

آقای قربانی، با ادعای این‌که «مستندات جمع‌آوری شده و اطلاعات اولیه به دست آمده از بازجویی متهمان، نشان‌دهنده و تصدیق‌کننده تمام اتهامات وارده بر این افراد است» اظهار داشت: «فرد اصلی باند که با عنوان مدیر شرکت رهبری باند را بر عهده داشته است، شرکت در دوره‌های آموزشی وابسته به شبکه‌های رسانه‌ای بیگانه در کشورهای ترکیه و مالزی را در پرونده خود دارد.»

خبرگزاری فارس، به نقل از معاون دادستان کرمان نوشته که «برقراری ارتباط با اعضای شبکه‌های رسانه‌ای معاند نظام اسلامی»، «طراحی و به روزرسانی سایت‌های آموزشی شهروند خبرنگار به سفارش شبکه‌های خبری غربی و دریافت بودجه از آنان»، «اخذ سفارش از ضدانقلاب خارج‌نشین و طراحی سایت‌های اصلی ضد نظام مقدس اسلامی و سایت‌های مرتبط با فتنه ۸۸» را از دیگر اتهامات این فعالان سایبری خوانده و مدعی شده که اعضای اصلی این باند ارتباط نزدیک و همکاری زیادی با ضد انقلاب خارج‌نشین نیز داشته و خط و مشی اصلی خود را از افراد فراری خارج‌نشین می‌گرفتند».

یک روز پیش از اظهارات این مقام قضایی، وب‌سایت “نارنجی” که در زمینه‌ی تکنولوژی اطلاعات و وب فعالیت می‌کند و در سال ۱۳۸۹، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین وب‌سایت اطلاع‌رسانی در سومین جشنواره آنلاین ایران شد، با صدور اطلاعیه‌ی کوتاهی از بازداشت هفت نفر از نویسندگان و اعضای فنی خود “به دلایل نامعلوم” خبر داد و نوشت که «تا زمان حصول اطمینان» از اعضای خود، به روزرسانی این سایت به حالت تعلیق درخواهد آمد.

بر اساس این اطلاعیه که ساعتی بعد از روی “نارنجی” حذف شد، علی‌اصغر هنرمند، عباس واحدی، علی‌رضا وزیری، نسیم نیک‌مهر، ملیحه نخعی، محمدحسین موسی‌زاده و سارا سجادپور، هفت عضو بازداشت‌شده‌ی این وب‌سایت هستند.

“نارنجی” در صفحه‌ی توییتر خود نیز خبر بازداشت این هفت نفر را در صبح روز دوشنبه (۱۱ آذر) اعلام کرده بود که این توییت نیز بعد از مدتی حذف شد.

امیر صادق‌پور، مهدی فاریابی، کیاوش ستوده و جمشید جباری چهار نفر دیگر از بازداشت‌شدگان کرمان هستند که نام‌شان در وب‌سایت‌های خبری منتشر شده است.

AliAsghar-Honarmand-Teaches-Kerman-Police

در میان این افراد، “علی‌اصغر هنرمند”، مدیر و سردبیر سایت “نارنجی” است که هم‌زمان سردبیری سایت “نگهبان”، وب‌سایت فعال در حوزه‌ی امنیت سایبر و اطلاعات را نیز بر عهده داشته است.

آقای هنرمند که پزشک است، در حالی از سوی معاون دادستان کرمان به ارتباط با “شبکه‌ی رسانه‌‌ای بیگانه” متهم شده که در مهرماه امسال، مدرس یک دوره‌ی آموزشی در خصوص ” کلاه‌برداری آنلاین و راه‌های مقابله با آن” بود. در این دوره که توسط اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد، مقامات ارشد انتظامی استان کرمان هم‌چون “فرمانده نیروی انتظامی”، “رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا)” و تعدادی از معاونان فرمانده نیروی انتظامی شرکت داشتند.

در همین حال، هم‌زمان با بازداشت‌های کرمان، روز چهارشنبه (۱۳ آذر)، مدیر یک وب‌سایت خدمات میزبانی وب نیز با حکم دادسرای ناحیه ۳۱ جرائم رایانه ای بازداشت و به زندان اوین تهران منتقل شده است.

دلیل بازداشت رضا احمدی‌نژاد، مدیر وب‌سایت “آفتاب‌وب”، میزبانی یک وب‌سایت آپلود “تصاویر مستهجن” و عدم دسترسی به مدیر آن وب‌سایت و اطلاعات غیرحقیقی ثبت‌شده برای وی عنوان شده است.

بر اساس خبری که بر روی وب‌سایت “آفتاب‌وب” قرار گرفته، بازپرس پرونده‌ برای آقای احمدی‌نژاد قرار وثیقه‌ی دویست‌ میلیونی صادر کرده که به دلیل حاضر نبودن سند، وی به زندان اوین منتقل شده است.

پیش از این نیز در روز یکشنبه (۱۰ آذر)، وب‌سایت کلمه، در گزارشی از بازداشت دست‌کم ۲۰ فعال مجازی توسط اطلاعات سپاه در ماه‌های اخیر خبر داده و نوشته بود که این افراد، اغلب “جوان” و “تحصیل‌کرده” هستند و اخبار و مطالبی را در «نقد سیاسى، اجتماعی و فرهنگی» کشور در صفحات شخصی و یا برخی صفحات گروهی با مخاطبان نسبتا کم و یا با چندهزار مخاطب منتشر کرده بودند.

One thought on “جزییات تازه از بازداشت فعالان سایبری؛ مدیر سایت «نارنجی» مدرس دوره آموزشی فرماندهان پلیس

  1. من حدود دوسال هست که با نارنجی زندگی کردم نمیتونم باور داشته باشم که همه چی تموم شده.ضمنا سایت تقاطع چرا فیلتره.

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: