بازداشت دست‌کم ۲۰ فعال مجازی توسط اطلاعات سپاه پاسداران

Facebook-Activists-Arrested-Iran

تقاطع: گزارش‌ها از ایران حاکی از آن است که اطلاعات سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر با تمرکز روی فعالیت‌های شهروندان در “شبکه‌های اجتماعی مجازی”، دست کم ۲۰ نفر را که اغلب «جوان»، «دانشجو» و «تحصیل‌کرده» هستند، بازداشت کرده است.

وب‌سایت “کلمه” در گزارش خود از بازداشت این افراد که روز یکشنبه (۱۰ آذر-۱ دسامبر) منتشر شده، نوشته که بازداشت‌شدگان که مطالبی در «نقد سیاسى، اجتماعی و فرهنگی» و نیز بازنشر اخبار را در صفحات شخصی و یا برخی صفحات گروهی با مخاطبان نسبتا کم و یا با چندهزار مخاطب منتشر کرده بودند،  بین دو هفته تا بیش از سه ماه را در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف سپاه در زندان اوین گذرانده و تحت بازجویی بوده‌اند و از میان این افراد، برخی به بند ۳۵۰ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است منتقل شده‌اند و برخی دیگر نیز با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شده‌اند.

این وب‌سایت اضافه کرده که برخى از بازداشت‌شدگان در دوره‌هاى بازجویى از حق ملاقات و تماس تلفنى محروم بوده و خانواده‌های‌شان نیز تا مدتى پس از بازداشت آن‌ها از سرنوشت‌شان اطلاعی نداشته‌اند.

گزارش “کلمه” از “امین ناصری”، بازپرس شعبه ششم دادسرای اوین به عنوان مسوول تحقیق قضایی در پرونده‌ی بازداشت‌شدگان نام برده و افزوده است که وی علاوه بر برخورد نامناسب با این افراد و خانواده‌های آن‌ها، بارها با اقداماتی هم‌چون «تمدید مکرر قرار بازداشت» و «عدم اجراى قرار وثیقه» در هماهنگی با بازجویان سپاه «مانع آزادى بازداشت‌شدگان شده است».

هرچند که این گزارش اشاره‌ای به اسامی بازداشت‌شدگان نکرده اما در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی در خبرگزاری‌های رسمی و غیررسمی ایران مبنی بر بازداشت افرادی در تهران و شهرستان‌ها به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه فیسبوک منتشر شده است.

در یکی از آخرین گزارش‌ها در این خصوص، یک وبسایت خبری نزدیک به حکومت ایران از بازداشت ۴۵ دختر و پسر جوان که در یک قرار فیسبوکی در شمال تهران حاضر شده بودند، خبر داد.

روز هشتم مهرماه نیز محمد قاسم‌لو، رییس پلیس فتای استان آذربایجان شرقی از شناسایی و دستگیری فردی در شهرستان مراغه خبر داد که به گفته وی «در فیسبوک اقدام به فعالیت‌های غیرمجاز می‌کرد» و در بررسی‌های کامپیوتری‌اش مشخص شد که وی ادمین «۲۶ صفحه در فیسبوک بوده است».

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی هم روز ۲۲ مهرماه از بازداشت فردی خبر داد که با ایجاد صفحاتی برای برخی اعضای دولت یازدهم در فیسبوک از قول آن‌ها مطالبی را منتشر می‌کرد.

پیش‌تر در روز ۱۸ تیرماه نیز علی میراحمدی، رییس پلیس فتای استان سمنان به خبرگزاری‌ها گفته بود که ماموران این پلیس یک مرد ۴۵ ساله و یک زن ۳۵ ساله را که مدیریت یک صفحه‌ی فیسبوکی را بر عهده داشتند و در آن «تصاویری با محتوای توهین به مسوولان نظام منتشر می‌کردند» بازداشت کرده‌اند.

گفتنی است اطلاعات سپاه پاسداران در سال‌های اخیر با «به خدمت گرفتن کار‌شناسان سایبری» و طراحی «سناریوهای امنیتی جدید»، در قالب طرح‌هایى چون “تشکیل ارتش سایبرى” و “گرداب”، ده‌ها نفر را بازداشت کرده است.

نظرتان را بنویسید