تاکید کارگران پلی‌اکریل بر ادامه اعتراضات با وجود آزادی چهار کارگر بازداشتی

PolyEcril-Esfehan-Labors-Protest

تقاطع: چهار کارگر بازداشت‌شده کارخانه پلی اکریل اصفهان پس از شش روز از زندان آزاد شدند. در همین حال، کارگران معترض در نامه‌ای به اعضای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که همچنان «به دور از هرگونه عمل خلاف قانون» و «آسیب رساندن به شخص یا وسیله‌ای» به تجمع‌های خود ادامه خواهند داد، خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری “ایلنا”، جواد لطفی، عباس حقیقی، کیومرث رحیمی و احمد صابری، چهار کارگری که بامداد روز پنج‌شنبه (۳۰ آبان) توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، عصر روز چهارشنبه (۶ آذر-۲۷ نوامبر) بعد از انتقال به دادگستری شهرستان مبارکه آزاد شدند.

بازداشت این افراد به دنبال اعتراضات گسترده کارگران کارخانه پلی‌اکریل اصفهان به «سیاست کوچک‌سازی» در این کارخانه و نیز جداسازی و واگذاری شش شرکت زیرمجموعه آن که امنیت شغلی ۱۵۰۰ کارگر را به خطر می‌اندازد، صورت گرفت.

یک روز قبل از آزادی این ۴ کارگر، صدها نفر از کارگران کارخانه پلی‌اکریل با امضای طوماری خطاب به اعضای مجلس شورای اسلامی، برگزاری تجمع‌های اعتراضی خود را «کاملا خودجوش» و واکنشی به «ظلم و بی‌عدالتی مدیران ارشد» این کارخانه توصیف کرده و افزوده بودند که این اعتراضات «از طرف هیچ فرد یا نهادی پشتیبانی نمی‌شود».

به گزارش خبرگزاری “ایلنا”، امضاکنندگان این طومار با اشاره به اینکه هم‌زمان با ادامه‌ی این اعتراضات، به فعالیت تولیدی خود در این کارخانه ادامه می‌دهند، «هرگونه اخلال عمدی یا غیرعمدی از سوی مدیران این واحد تولیدی» با هدف «خدشه‌دار کردن وجهه کارگران» را محکوم کردند.

این خبرگزاری ساعاتی پیش‌ از انتشار این طومار اعتراضی، از ادامه‌ی اعتراضات کارگران کارخانه پلی‌اکریل در روز سه‌شنبه خبر داده و افزوده بود که معترضان با انتقال تجمع اعتراضی خود به «داخل مسجد کارخانه» که فضایی «سربسته» و «محدود‌تر» است، ضمن نشان دادن آنچه که «حسن نیت کارگران به مسوولان» خوانده شده،  آزادی همکاران بازداشتی خود را خواستار شده بودند.

با این حال، یکی از معترضان در گفتگو با ایلنا، آزادی کارگران بازداشت‌شده را به معنی چشم‌پوشی کارگران از خواسته‌های صنفی‌شان ندانسته و گفته بود که بعد از آزادی این چهار نفر، نحوه اعتراض‌های صنفی در این کارخانه به «حالت سابق»، یعنی «برگزاری اجتماع آرام در محوطه کارخانه و در هنگام تغییر شیفت کاری بدون ایجاد خلل در روند تولید، باز خواهد گشت».

دور اول اعتراضات کارگران پلی‌اکریل، در روزهای ۸، ۱۱، ۱۲ و ۱۴ آبان ماه برگزار و سپس برای مدت ده روز متوقف شد اما در پی عدم رسیدگی مسوولان به مطالبات صنفی این کارگران، دور دوم اعتراضات از روز یکشنبه ۲۶ آبان ماه آغاز گردید.

این کارگران پیش‌تر در نامه‌ای به ۱۰ مورد از خواسته‌های صنفی‌شان شامل «استعفای برخی اعضای هیات مدیره کنونی این کارخانه»، «حفظ و بررسی اسناد مربوط به عمل‌کرد آن‌ها»، «تشکیل شورای اسلامی کار» و «بازگشت به کار تمامی کارگرانی که به واسطه فعالیت در این تشکل صنفی فسخ قرارداد شده‌اند» اعلام کرده بودند.

نظرتان را بنویسید