تصویری: سانسور تابلوهای فرش دستباف در نمایشگاه فرش عشایری ایران

Carpet-censorship-Iran-2

تقاطع: مسوولان برگزاری نمایشگاه فرش دست‌باف روستایی و عشایری ایران، تعدادی از تابلوهای ارایه‌شده در این نمایشگاه را به صورت سانسورشده در معرض دید بازدیدکنندگان گذاشته‌اند.

در تصاویری که خبرگزاری “فارس” از آثار ارایه‌شده در این نمایشگاه منتشرکرده، دست کم سه تابلوی بافته‌شده دیده می‌شوند که بخش‌هایی از آن‌ها به وسیله‌ی مقوا پوشانده شده است.

بخش‌های سانسورشده مربوط به طرح زنانی در این تابلوها است که لباس‌شان با آن‌چه پوشش اسلامی خوانده می‌شود مغایرت دارد. از جمله در یکی از تابلوهای سانسورشده، مقوای بزرگی بر روی پای زنی که دامن بر تن دارد قرار داده شده است و در تصویر دیگری، تکه‌های مقوا یقه‌های باز زنان را پوشانده است.

وبسایت‌های خبری داخل ایران ضمن انتشار خبر سانسور اعمال‌شده بر تابلوهای دست‌باف در این نمایشگاه، دلیل آن را «الهام گرفتن» این تابلوها از «فرهنگ‌های غیر ایرانی» و «مغایرت با فرهنگ اسلامی» دانسته‌اند.

جشنواره «فرش دستباف، تابلو فرش و دستبافته های روستایی و عشایری ایران» با هم‌کاری “سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” و  “مرکز ملی فرش ایران” از روز سوم آذرماه در محل برج میلاد تهران آغاز به کار کرده و تا روز جمعه هشتم آذرماه ادامه خواهد داشت.

پیش‌تر نیز جشنواره‌ی مشابهی در فاصله‌ی روزهای هفتم تا پانزدهم شهریورماه در محل موزه‌ی فرش تهران برپا شده بود.

سانسور تابلوهای فرش در این جشنواره، دومین مورد از اعمال سانسور در جشنواره‌های هنری در ایران در هفته‌‌های اخیر به شمار می‌رود.

روز ۲۰ آبان ماه نیز جشنواره هنرهای معاصر پرسبوک، تنها ساعاتی پس از افتتاح آن در محل “خانه هنرمندان” در تهران، به دلیل آن‌چه  «شائبه سیاسی بودن» و «تضاد با شئونات اسلامی و عرف جامعه» اعلام شد، تعطیل گردید.

مجید سرسنگی، مدیرعامل «خانه هنرمندان» در توضیح دلیل تعطیلی این جشنواره به خبرگزاری مهر گفت که پیش از آغاز جشنواره تذکراتی درباره برخی آثار به مسوولان آن داده شده بود، اما «وقتی مدیران پرس‌بوک به حرف‌های ما گوش نکردند ما نیز برخورد کردیم و این نمایشگاه را بدون تعارف تعطیل کردیم».

از جمله ایرادهایی که مسوولان حراست این نمایشگاه به برگزارکنندگان آن گرفتند، اجرای یکی از هنرمندان زن بود که لباسی به شکل پرچم جمهوری اسلامی بر تن داشت و به او گفته شد که آرم “الله” روی لباسش ایراد دارد.

Carpet-censorship-Iran-3

Carpet-censorship-Iran

نظرتان را بنویسید