نامه حشمت طبرزدی به فرانسوا اولاند؛ برخی دولت‌ها در مذاکرات هسته‌ای مساله حقوق بشر را از یاد برده‌اند

Tabarzadi-Heshmat-1

تقاطع: حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی مخالف حکومت ایران که هم‌اکنون دوران مرخصی از محکومیت زندان هشت ساله‌اش را سپری می‌کند، در نامه‌ای به فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، از موضع این کشور در «مواجهه» با «دولت‌های سرکوب‌گر» تشکر کرد و خواهان آن شد تا در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی، «حق آزادی، دموکراسی، و داشتن زندگی شرافتمندانه» ایرانیان را «به رسمیت بشناسد» و «از آن دفاع کند».

آقای طبرزدی، در این نامه که روز پنجشنبه (۳۰ آبان-۲۱ نوامبر) بر روی صفحه‌ی فیسبوک شخصی‌اش آن را منتشر کرده، از ملت فرانسه و دولت برآمده از آن به عنوان «یک ملت و دولت متمدن و طرفدار دموکراسی و حقوق بشر» یاد کرده و گفته که این موضوع، مسوولیت رییس‌جمهوری این کشور را «در دفاع از حقوق بشر در همه‌ی کشور‌ها به ویژه دفاع از حقوق ملت‌های زیر ستم، همچون ایران و سوریه تشدید می‌کند».

دبیرکل جبهه‌ی دموکراتیک ایران، در ادامه، با بیان این‌که ملت ایران «همه‌ی دولت‌های عضو سازمان ملل را به رسمیت می‌شناسد» و «در مواجهه با آنان از زبان متمدنانه و احترام‌آمیز» بهره می‌برد، خاطرنشان کرده که «دیکتاتوری‌های حاکم» بر ایران، «اجازه‌ی ابراز نظر به ملت‌ها را نمی‌دهد» و به این خاطر از «دولت‌های انسان‌دوست و متمدن» جهان خواسته تا «رفتار و منش حاکمین رسمی را به حساب ملت متمدن و بشردوست ایران نگذارند».

او سپس با ابراز تاسف از این‌که برخی دولت‌ها در مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی، «صرفا بر منافع خود تاکید دارند» و «مسأله‌ی حقوق بشر را که خواست اصلی ملت ایران است، از یاد می‌برند»، خطاب به رییس جمهوری فرانسه نوشته است: «انتظار دارم در شرایط کنونی حق اساسی ملت ایران را که حقی است مسلم و شناخته‌شده و همانا حق آزادی، دموکراسی و داشتن زندگی شرافتمندانه است، همگان به ویژه دولت فرانسه به رسمیت بشناسند و از آن دفاع نمایند.»

طبرزدی در پایان این نامه‌، با اشاره به مرخصی «مشروط» خود از زندان، از مواضع «مترقی» و «شفاف» اخیر دولت‌های فرانسه و کانادا در مواجهه با «منافع دولت‌های سرکوب‌گر» و «جانب‌داری از حق زندگی آزاد برای ملت‌های زیر ستم»، تشکر و از این‌که فرانسه «خود را در کنار ملت ایران و سوریه به ویژه در این شرایط بسیار سخت می‌داند» ابراز خرسندی کرده است.

نامه‌ی این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مخالف حکومت ایران، یک روز پس از انتشار نامه‌ی دیگری توسط عماد‌الدین باقی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی سابق به فرانسوا اولاند صورت گرفته که در آن از موضع فرانسه در مخالفت با توافق اولیه میان دولت‌های ایران و آمریکا در جریان مذاکرات ژنو ۲ انتقاد شده است.

آقای باقی در این نامه مدعی شده که «ادامه یا توسعه» تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، موجب «وسیع‌ترین نوع نقض حقوق بشر و شهروندی ایرانیان» می‌شود.

در فضای رسانه‌ای ایران، نامه‌ی حشمت طبرزدی به رییس جمهوری فرانسه، واکنشی به نامه‌ی عماد‌الدین باقی ارزیابی شده است. هرچند که خود آقای طبرزدی گفته که در زمان نگارش نامه‌اش، اطلاعی از نامه‌ی آقای باقی نداشته است و این نامه را بر اساس «مواضع تاریخی دولت و ملت فرانسه» نوشته است.

حشمت‌الله طبرزدی، یک روز پس از عاشورای خونین تهران در دی‌ماه ۸۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از تحمل‌ ماه‌ها حبس انفرادی و بازداشت موقت، به هشت سال حبس قطعی محکوم گردید که هم‌اکنون بیش از چهار سال از این حکم باقی مانده است.

نظرتان را بنویسید