فرمانده پلیس: تغییر در سیستم سربازی اجتناب‌ناپذیر است

Soldiers-Iran

تقاطع: اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی در ایران نیز به جمع منتقدان سیستم کنونی سربازی اجباری در ایران پیوست و تاکید کرد که تغییر در این سیستم، «از موارد اجتناب‌ناپذیر در آینده است».

آقای احمدی‌مقدم در بخشی از گفتگوی تفصیلی‌اش با خبرگزاری ایسنا که روز دوشنبه (۲۷ آبان-۱۸ نوامبر) منتشر شده، در پاسخ به سوالی در خصوص امکان استفاده از «الگوی کشورهای دیگر» به جای سربازی اجباری گفت: «در مسأله سربازی، تحولاتی اعم از کاهش موالید و تحصیل سربازان در حال رخ دادن است که در آینده، ما را با تصمیم‌گیری‌هایی مواجه می‌کند که گریزناپذیر است.»

او با تاکید بر این‌که «نیروهای مسلح از به کارگیری سرباز حرفه‌ای و با تحصیلات عالیه به جای سرباز کم‌آموزش استقبال می‌کنند» از «عدم بسترسازی مناسب»، «کمبود منابع مالی» و «مقررات» به عنوان موانع تغییر در سیستم سربازگیری کنونی در آینده‌ی نزدیک نام برد.

وی با این وجود خاطرنشان کرد که احتمالا «در آینده، سربازی، ما را با شرایط و فرض‌های جدیدی روبرو می‌کند».

فرمانده پلیس، در انتقاد از حقوق ناچیز پرداختی به سربازان وظیفه افزود: «طبق مقررات شرع، اگر از کسی کاری می‌کشیم، باید حقوقش را بپردازیم. درست است سربازی اجباری است، اما بیگاری که نیست و باید به گونه‌ای این عمل انجام شود که خانواده‌ها مجبور نباشند از جیب‌شان هزینه کنند تا فرزندشان به سربازی برود.»

احمدی‌مقدم با بیان این‌که اگر «قرار بر سربازی حرفه‌ای باشد» حقوق ۶۰ هزار تومان فعلی حداقل باید به ۶۰۰ هزار تومان برسد، محل تامین این بار مالی را از جمله موانع اصلی در اجرای این طرح دانست و گفت که مشخص نیست که « این بار ۱۰ برابری را چه فردی می‌خواهد متحمل شود».

او در عین حال خواهان آن شد که «شکل داوطلبانه» سربازی، «پررنگ‌تر» و «موانع انگیزشی» آن «کم‌رنگ‌تر» شود تا «سربازی مورد مطلوب قرار گیرد».

موضوع تغییر قانون سربازی اجباری در ایران، نخستین بار به صورت جدی، در جریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری اسلامی در ایران و زمانی مطرح شد که محسن رضایی، یکی از شش کاندیدای مورد تایید شورای نگهبان و فرمانده اسبق سپاه پاسداران، وعده‌ داد که در صورت انتخاب شدن، سربازی حرفه‌ای را جایگزین سربازی اجباری می‌کند.

هرچند، این اظهارات آقای رضایی، در همان زمان با واکنش رییس سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی روبه‌رو شد که گفته بود که تغییر در قانون سربازی «نه به مصلحت است و نه امکان دارد»، اما دو ماه بعد از برگزاری انتخابات، در روز ۲۷ مردادماه، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نتایج تحقیقی را در خصوص روش‌های جایگزین برای سربازی اجباری در ایران منتشر کرد که بر اساس آن دو الگوی «سربازی داوطلبانه بسیجی‌محور» و «سربازی حرفه‌ای» به عنوان الگوهایی که دارای مزایا و مطلوبیت‌هایی در مقایسه با سیستم کنونی سربازگیری اجباری کشور هستند، معرفی شدند.

حدود دو هفته پس از انتشار این گزارش بود که گروه «دانشجویان و دانش‌اموختگان لیبرال ایران» با هم‌کاری «مرکز ایرانی مطالعات لیبرالیسم»، کمپینی را با عنوان «نه به سربازی اجباری» با شعار «سربازی اختیاری، حق جوان ایرانی» راه‌اندازی کردند.

این کمپین که هم‌اکنون حدود دو ماه و نیم از آغاز به کار آن می‌گذرد، ضمن کسب حمایت نزدیک به ۱۱ هزار نفر در فیسبوک، توانسته تا به بحث در خصوص حذف سربازی اجباری در ایران دامن بزند به طوری‌که در هفته‌های اخیر، در کنار انتشار یادداشت‌ها، گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی در این خصوص در رسانه‌های فارسی‌زبان بیرون از ایران، نشریات و خبرگزاری‌های داخل ایران نیز بیش از قبل به موضوع سربازی اجباری پرداخته‌اند که از جمله می‌توان به انتشار پرونده‌ای ویژه در شماره‌ی ۱۱ آبان هفته‌نامه “تجارت فردا” اشاره کرد.

در یکی دیگر از تازه‌ترین اظهارنظرها درباره این موضوع، حسن عباسی، یکی از نظریه‌پردازان سپاه پاسداران، روز شنبه (۲۵ آبان-۱۶ نوامبر)  خواهان پیگیری جدی «طراحی ساز و کاری برای حرفه‌ای ساختن سربازی» در ایران شد و با بیان این‌که «حرفه‌ای شدن سربازی یک اصل است»، گفت که «تاثیرات این موضوع را در مسائل و مشکلات فعلی جمعیتی، ازدواج، ‌اقتصادی، ‌معضلات اجتماعی به وضوح می‌توان دید».

نظرتان را بنویسید