افزایش بهای تقریبا تمام مواد خوراکی در صد روز نخست دولت روحانی

Rouhani-key

تقاطع: با وجود وعده‌های حسن روحانی و تیم اقتصادی کابینه‌ی او برای مهار تورم در صد روز نخست فعالیت دولت یازدهم، بهای تقریبا تمام مواد خوراکی در این مدت با افزایش چشم‌گیری مواجه شده به گونه‌ای که قیمت برخی اقلام بیش از صد در صد افزایش یافته‌ است.

گزارش بانک مرکزی از نوسان قیمت‌ها در ۱۰۰ روز نخست دولت حسن روحانی که روز یکشنبه (۲۶آبان-۱۷نوامبر) منتشر شد گویای آن است که غیر از نخود، عدس، چای خارجی، سیب‌ زمینی، سبزی‌های برگی و ماست پاستوریزه، بهای سایر مواد خوراکی طی این مدت افزایش یافته است.

بر پایه این گزارش، در گروه میوه و سبزی‌جات، بهای هر کیلو خیار از ۲۰۴۲۰ به ۳۴۷۳۰، کدو سبز از ۱۴۲۷۰ به ۳۰۷۰۰، لوبیا سبز از ۱۹۷۳۰ به ۳۴۶۳۰ و گوجه فرنگی از ۲۰۹۰۰ به ۲۴۳۳۰ ریال افزایش یافت.

در گروه لبنیات، غیر از ماست پاستوریزه که بهای آن ثابت ماند، قیمت پنیر پاستوریزه ۴۵۰ گرمی از ۳۷۳۸۰ به ۴۱۵۲۰ و هر لیتر شیر پاستوریزه نیز از ۲۱۷۸۰ به ۲۲۹۴۰ ریال افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، کره پاستوریزه یکی از اقلامی است که در صد روز نخست دولت یازدهم، از بیشترین افزایش قیمت برخوردار بوده به گونه‌ای که بهای هر کیلو کره پاستوریزه با افزایش صد در صدی از ۱۲۰۰۰۰ به ۲۴۰۰۰۰ ریال افزایش یافت.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، بهای گوشت و مرغ نیز طی این مدت با شیب ملایم‌تری افزایش پیدا کرد و قیمت هر کیلو گوشت گوسفند با استخوان از ۲۹۸۷۰۰ به ۳۰۹۴۰۰، گوشت گاو و گوساله بی‌استخوان از ۳۰۸۵۰۰ به ۳۱۷۱۷۰، و گوشت مرغ نیز از ۶۵۳۵۰ به ۶۷۵۸۰ ریال رسید. قیمت هر شانه تخم مرغ نیز از ۸۶۳۳۰ به ۹۱۱۳۰ ریال افزایش داشته است.

قند، شکر، و برنج نیز از دیگر مواد خوراکی هستند که در صد روز نخست دولت روحانی، با افزایش قیمت، هرچند اندک، مواجه شده‌اند.

در همین حال درحالی‌که گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد که در این مدت بهای پنج کالای خوراکی شامل نخود، عدس، چای خارجی، سیب زمینی و سبزی‌های برگی با اندکی کاهش  روبه‌رو بوده است، خبرگزاری “مهر” روز شنبه (۲۵آبان-۱۶نوامبر) در مقایسه‌ای از بهای مواد خوراکی در “میادین میوه و تره‌بار” در فاصله‌‌ی ۲۵ مرداد تا ۲۵ آبان، می‌نویسد که حتی قیمت سیب زمینی و سبزی‌های برگی نیز در این مدت کاهش پیدا نکرده است.

بر پایه‌ی گزارش این خبرگزاری، در این مدت تنها قیمت پنیر پاستوریزه، عدس و پیاز کاهش یافته و بهای سایر اقلام خوراکی به ویژه میوه‌ها و سبزی‌جات حتی با افزایش صددرصدی مواجه شده است.

به عنوان نمونه، بهای هر کیلو خیار از ۱۱۰۰۰ به ۲۳۰۰۰ ریال، و هر کیلو بادنجان از ۶۰۰۰ به ۱۱۰۰۰ ریال افزایش یافته است.

این خبرگزاری در پایان هشدار داده که با توجه به اینکه «یکی از شعارهای کلیدی دولت تدبیر و امید، بهبود معیشت مردم در ۱۰۰ روز نخست آغاز به کار این دولت بود»، باید «اقدامات موثرتری» در این خصوص انجام دهد.

گفتنی است بانک مرکزی ایران نرخ تورم سالیانه منتهی به مهرماه امسال را ۴۰/۴ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه در همین ماه را ۳۶/۶ درصد اعلام کرد. پیش‌تر نیز مرکز آمار ایران، نرخ تورم دوازده ماه منتهی به مهرماه امسال را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۶/۲ درصد و هم‌چنین تورم نقطه به نقطه مهر ماه را ۳۲/۳ درصد اعلام کرده بود.

نظرتان را بنویسید