قراردادهای جدید قطر برای برداشت بیشتر از میادین مشترک نفتی با ایران

South-Pars-Oil-Gas-Field

تقاطع: با گذشت نزدیک به ده سال از امضای قراردادهای مربوط به توسعه لایه نفتی پارس جنوبی و در حالی که ایران هنوز نتوانسته هیچ‌گونه برداشت نفتی از این لایه مشترک با امیرنشین قطر انجام دهد، این کشور با امضای سه قرارداد جدید حفاری با دانمارک، تولید نفت خود از این میدان را احتمالا به ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.

خبرگزاری “مهر”، روز جمعه (۲۴ آبان-۱۵ نوامبر) گزارش داد که مقام‌های قطر سه قرارداد جدید حفاری به ارزش تقریبی ۴۳۰ میلیون دلار با شرکت دانمارکی «مرسک» امضا کرده‌اند که به موجب آن، «سه دستگاه دکل جدید دریایی» به میدان نفتی مشترک قطر با ایران وارد خواهند شد.

این گزارش پیش‌بینی کرده که با افزایش شمار دکل‌های حفاری کشور قطر در این میدان نفتی و هم‌چنین «تکمیل چاه‌های جدید دریایی در میدان الشاهین»، تولید نفت قطر از پارس جنوبی از روزانه حدود ۵۲۵ هزار بشکه به مرز ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

به نوشته “مهر”، مقامات دوحه در بیست‌وسومین سال استخراج نفت از پارس جنوبی، علاوه بر «توسعه چاه‌ها و تاسیسات فراساحلی قطر برای تخلیه کامل نفت میدان الشاهین»، اخیرا برای «رفع محدودیت‌های استخراج نفت» از لایه مشترک نفتی با ایران، یک «پروژه جدید» را نیز طراحی کرده‌اند.

این در حالی است که نه تنها هنوز «زمان‌بندی مشخصی» برای آغاز تولید نفت ایران از لایه مشترک پارس جنوبی تعریف نشده بلکه به تازگی تنها «جک آپ حفاری ایران» نیز از آن خارج شده است آن هم درحالی‌که «هنوز امکان تولید و انتقال حتی یک بشکه نفت خام از این میدان مشترک وجود ندارد».

پیش از این در مردادماه گذشته، وبسایت “خبرآنلاین”، نزدیک به علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، گزارش داده بود که قطر «سالانه بیش از ۱۶ میلیارد دلار از محل فروش نفت استخراجی از پارس جنوبی، با احتساب بشکه‌ای ۱۰۰ دلار سود می‌کند».

ذخایرلایه مشترک نفتی پارس جنوبی بین ایران و قطر که سال ۱۳۶۷ کشف شد، بالغ بر ۱/۶ میلیارد بشکه نفت تخمین زده شده است.

این در حالی است که به گفته کار‌شناسان، قطر در فازهای گازی پارس جنوبی نیز نسبت به ایران حجم بیشتری از گاز را استخراج می‌کند.

در همین ارتباط، مجید عباس‌پور، دبیر “پنجمین همایش ملی صنایع فرا ساحل”، اردیبهشت ماه گذشته در گفتگو با “ایسنا” از کاهش ۸ تا ۱۰ برابری فشار «چاه‌های در حال بهره‌برداری پارس جنوبی» به دلیل «برداشت زیاد کشور قطر از این مخزن» مشترک خبر داده بود.

آقای عباس‌پور با بیان اینکه «طبیعی است که فشار مخزن به سمتی که برداشت بیشتری از آن دارد، تمایل پیدا کند»، افزوده بود: «کشور قطر روزانه ۳۶۰ میلیون مترمکعب از گاز مخزن پارس جنوبی برداشت می‌کند در حالی که بهره‌برداری ایران حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز است.»

نظرتان را بنویسید