دستور مستقیم دادستان برای نگهداری بیست روزه ده زندانی سیاسی در انفرادی

Evin-350-Prisoners

تقاطع: مقام‌های دادستانی تهران به همسر عبدالله مومنی یکی از ده زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین که در پی اعتراض‌های صورت‌گرفته در این بند به سلول‌های انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده‌اند، گفته‌اند که وی تا بیست روز دیگر در انفرادی خواهد ماند.

فاطمه آدینه‌وند، در گفتگو با سایت روز خاطرنشان کرده که این مقامات به او گفته‌اند که «زندان مقررات دارد و نمی‌توان از آن‌ها عدول کرد».

سعید مدنی، عبدالله مومنی، ابوالفضل عابدینی نصر، سیامک قادری، امیرخسرو دلیر ثانی، محمدحسن یوسف‌پور سیفی، سعید عابدینی، کامران ایازی، محمد ابراهیمی و پوریا ابراهیمی ده زندانی سیاسی‌ هستند که در پی درگیری با مسوولان زندان به انفرادی تنبیهی منتقل شده‌اند.

انتقال این ده زندانی به سلول انفرادی پس از آن صورت گرفت که مسوولان زندان اوین با انتخاب وکیل بند (نماینده زندانیان بند) توسط خود زندانیان مخالفت کردند که این موضوع به مشاجره و در ‌‌نهایت ورود گارد ویژه زندان به بند زندانیان انجامید. مقام‌های زندان اوین خواستار عزل سعید مدنی وکیل بند منتخب زندانیان شده بودند.

به دنبال این رخ‌داد، روز دوشنبه (9 اردیبهشت) که موعد ملاقات هفتگی زندانیان بند ۳۵۰ اوین با خانواد‌ه‌های‌شان بود ۳۵ تن از زندانیان از حضور در سالن ملاقات امتناع کرده دست به «اعتصاب ملاقات» زدند.

روز سه‌شنبه نیز اسماعیلی معاون قوه قضاییه و رییس سازمان زندان‌های کل کشور به زندان اوین رفت تا وضعیت بند ۳۵۰ را بررسی کند. گفته شده که دادستانی تهران به طور مستقیم دستور داده است که حکم انضباطی ۲۰ روز انفرادی برای این افراد اجرا شود.

گفتنی است مقام‌های زندان اوین در سال‌های اخیر بار‌ها از سلول انفرادی برای تنبیه زندانیان سیاسی و تحت فشار قرار دادن آن‌ها، استفاده کرده‌اند که در برخی موارد به اعتصاب غذاهای دسته‌جمعی زندانیان در سلول‌های انفرادی منجر شده است.

نظرتان را بنویسید