بازداشت برادر همسر مهرگان امیرخسروی با هدف باز گرداندن او به ایران

mehrgan_amirkhosravi
مهرگان امیرخسروی

تقاطع: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، برادر همسر مهرگان امیرخسروی، رییس هیات مدیره‌ی شرکت «امیرمنصور آریا» را بازداشت کرده است. مهرگان امیرخسروی، در مرداد ماه سال ۹۰ و دو روز پیش از بازداشت مه‌آفرید امیرخسروی، برادرش، از ایران خارج شد و هم‌اکنون به همراه همسر و فرزندانش در کانادا به سر می‌برد.

بک منبع نزدیک به خانواده‌ی امیرخسروی، با اعلام خبر چند ماه بازداشت “امیر عبدالله‌زاده” به «تقاطع» گفت که بازداشت وی با هدف فشار بر مهرگان امیرخسروی برای بازگشت به ایران صورت گرفته است.

به گفته‌ی این منبع، پیش از این نیز در جریان بازداشت مه‌آفرید امیرخسروی، مدیرعامل و مالک اصلی شرکت سرمایه‌گذارى «امیرمنصور آریا»، برادر همسر او، سعید خسروی نیز که در این شرکت کار می‌کرد بازداشت و از سوی دادگاه به ده سال زندان محکوم شده بود.

مه‌آفرید امیرخسروی که نزدیک به دو سال گذشته را در زندان به سر برده است، از سوی قاضی سراج، رییس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «فساد فی‌الارض» از طریق «رهبری یک گروه سازمان‌یافته‌ مجرمانه» با حکم اعدام مواجه شد. این حکم از سوی دیوان عالی کشور در ایران تایید شده در مرحله‌ی اجرا قرار دارد.

مه‌آفرید امیرخسروی در ۱۵ جلسه‌ی دادگاهش بارها با رد اتهاماتی چون «اخلال در نظام اقتصادی، پول‌شویی و فروش ال-سی‌های جعلی» تایید کرد که به بسیاری از مقامات حکومت ایران برای پیشبرد امور شرکت‌هایش رشوه داده است. او در جلسه‌ی سیزدهم دادگاه، اسامی چندین مقام عالی‌رتبه‌ی جمهوری اسلامی از جمله هاشمی شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصطفی پورمحمدی، رییس سازمان بازرسی کل کشور، محمودرضا خاوری، مدیرعامل فراری بانک ملی، و پورمحمدی، معاون بانک مرکزی را به عنوان کسانی که از او پول گرفته‌اند یا درخواست پول داشته‌اند اعلام کرد.

در این پرونده، علاوه بر مه‌افرید امیرخسروی، برای بهزاد بهزادی (معاون حقوقی امیرمنصور آریا)، ایرج شجاعی (معاون مالی شرکت توسعه سرمایه‌گذاری آریا) و سعید رضازاده کیانی (رییس شعبه بانک صادرات اهواز) نیز حکم اعدام صادر شده است.

قاضی دادگاه برای صدور این احکام به فتوای کلی سه تن از مراجع تقلید شیعه به نام‌های نوری همدانی، مکارم شیرازی و علوی گرگانی استناد کرده است. این سه نفر صدور فتوای ویژه برای متهمان این پرونده را تکذیب کرده‌اند.

در این میان پرونده‌ی مهرگان امیرخسروی به دلیل عدم حضور در ایران، هم‌چنان باز است و به نظر می‌رسد که دستگاه قضایی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی قصد دارند از حربه‌ی فشار بر اعضای خانواده‌ی او برای بازگرداندنش به ایران استفاده کنند.

مهرگان امیرخسروی در نزدیک به دو سال گذشته که در خارج از ایران به سر می‌برد، به جز موارد انگشت‌شمار، هم‌واره در سکوت رسانه‌ای به سر برده و به درخواست رسانه‌های بیرون از ایران برای انجام مصاحبه پاسخ منفی داده است.

او در یکی از معدود اظهارنظرهای عمومی‌اش، در بحبوحه‌ی برگزاری جلسات دادگاه برادرش در آخرین روز خرداد ماه سال ۹۱ با نگارش دو نامه خطاب به محمود هاشمی شاهرودی و مصطفی پورمحمدی، گوشه‌ای از اطلاعات افشانشده‌اش را به رخ کشید.

او خطاب به هاشمی شاهرودی یادآور شد که برادرش، مه‌آفرید امیرخسروی، پیش از بازداشت، در جلسه‌ای، او را در جریان «باج‌خواهی» از مجموعه‌ی تحت مدیریتش قرار داده و رییس پیشین قوه قضاییه تنها با لبخند و تکان دادن سر به این مساله واکنش نشان داده است.

مهرگان امیرخسروی اما در نامه به پورمحمدی، از آگاهی او از فساد در مجموعه‌‌ی تحت مدیریتش خبر داده و با پرسیدن ۵ سوال، از او خواسته بود که پاسخ دهد، مبالغ میلیاردی گرفته شده توسط نزدیکان او در سازمان بازرسی در کجا خرج شده است. او در آن نامه به مرگ مشکوک مسعود موحدیان، مشاور و دوست پورمحمدی پس از برده شدن نامش در جلسات دادگاه نیز اشاره کرده بود. نام مسعود موحدیان بعدها در افشاگری‌های تیم رسانه‌ای حامی دولت علیه رییس سازمان بازرسی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

2 thoughts on “بازداشت برادر همسر مهرگان امیرخسروی با هدف باز گرداندن او به ایران

نظرتان را بنویسید