تشدید مشکلات جسمی رهبران جنبش سبز؛ مهدی کروبی در بیشتر مواقع روی تخت خوابیده است

Karoubi_Mirhossein_Rahnavard_FatemehKaroubi

تقاطع: فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی می‌گوید، این رهبر زندانی جنبش سبز به دلیل افزایش درد پا و نیز و عود کردن دیسک کمر، جز برای رفتن به دستشویی و یا حمام، تقریبا در سایر مواقع روی تخت خوابیده است.

خانم کروبی که در آستانه‌ی هزارمین روز از حبس خانگی همسرش و در دیداری با محمد خاتمی، رییس اسبق جمهوری اسلامی سخن می‌گفت، با اشاره به تشدید بیماری‌های آقای کروبی گفت که بر اساس نتایج آخرین چکاپ‌ و آزمایش‌ها که پنج روز قبل با انتقال دوباره وی به بیمارستان توسط ماموران وزارت اطلاعات انجام گرفته، او به بیماری «پوکی استخوان» و «آرتروز زانو» مبتلا شده است به طوری‌که اکنون بیش از یک ماه است که به دلیل درد پا توان راه رفتن را ندارد.

این در حالی است که به گفته‌ی فاطمه کروبی، آقای کروبی «در دوران حبس خود را ملزم نموده بود که روزی ۲ ساعت در داخل منزل قدم بزند».

به نوشته‌ی سایت سحام‌نیوز در این دیدار که دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد نیز در آن حاضر بودند، محمد خاتمی نیز با بیان اینکه طبق برخی «گزارش‌های موثق» قرار بود در اعیاد مذهبی اخیر رهبران جنبش سبز آزاد شوند، گفت: «نمی‌دانم چه رخ داد که مسوولان قوه قضاییه به ناگاه تصمیم دیگری گرفتند و موضوع رفع حصر منتفی گردید.»

در همین حال، وبسایت کلمه در گزارشی که روز جمعه (۱۷ آبان-۸ نوامبر) منتشر کرده از تازه‌ترین دیدار هفتگی دختران موسوی و رهنورد با پدر و مادرشان خبر داده و نوشته که فضای این دیدار یک ساعته که در خانه‌ی امن وزارت اطلاعات در کنار منزل میرحسین موسوی انجام گرفت، با وجود حضور چند نفر از مانوران به نسبت دیدارهای گذشته، “بازتر” بوده است.

بر اساس این گزارش، مشکلات جسمی این زوج زندانی هم‌چنان پابرجا است به طوری‌که «خانم رهنورد با توجه به تداوم فشار خون بالا ناشی از استرس دایمی و فشار، نیاز به بررسی پزشکی ویژه دارد که زندان‌بانان وعده پیگیری این مساله را داده‌اند».

این سایت نزدیک به خانواده موسوی، پیش از این در روز ۱ آبان (۲۳ اکتبر) فاش کرده بود که مهندس موسوی در اوایل ماه رمضان امسال (اواخر تیر و اوایل مرداد)، به دلیل «پاره‌ای از مشکلات قلبی و داخلی و بدحالی نگران‌کننده ناشی از آن»، به مدت ده روز و در سکوت خبری در بیمارستان سینای تهران بستری بوده است.

هم‌زمان، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران نیز که به «نتیجه آزمایشگاه آسیب‌شناسی و تشخیص پزشکی» مهدی کروبی دسترسی پیدا کرده بود، از «بسیار پایین» بودن سطح ویتامین دی بدن وی به دلیل نگه‌داری در محیطی بدون نور کافی خبر داده و نوشته بود که میزان ویتامین دی موجود در بدن مهدی کروبی، فقط ۱۳واحد اندازه‌گیری شده، که تنها ۳ واحد بیشتر از حدی است که «خطرات جدی» برای بدن انسان دارد.

نظرتان را بنویسید