تصویری: بالاگرفتن اعتراض‌ها به گرداندن یک متهم مرد با لباس زنانه در مریوان

تقاطع: ماموران نیروی انتظامی یک شهروند اهل مریوان را با لباس زنانه در سطح این شهر گرداندند.

به گزارش سایت کُردی «روز»، حدود دو هفته پیش و به دنبال یک دعوای خانگی، دادگاهی در شهر مریوان سه شهروند کرد را به پوشیدن لباس زنانه و گرداندن در سطح شهر محکوم کرده بود که حکم یکی‌ از این افراد روز دوشنبه (۲۶ فروردین) به اجرا درآمد.

سایت‌های خبری کردستان ایران گزارش داده‌اند که نیروی انتظامی شهرستان مریوان، پس از صدور حکم دادگاه به یکی از متهمان این پرونده به نام «ت. خ» لباس قرمز زنانه پوشانده و او را در سطح شهر مریوان گردانده است.

یک روز پس از این اتفاق و در پی افزایش نارضایتی‌های عمومی نسبت به آن، جمعی از اعضای مجلس شورای اسلامی با امضای نامه‌ای نسبت به اجرای این حکم به وزرای کشور و دادگستری اعتراض کرده‌اند.

به گزارش سایت «نسیم» نمایندگان امضاکننده این نامه، از جمله نماینده مریوان در مجلس، این اقدام را خلاف شئونات اسلامی و تحقیر لباس و شخصیت زن مسلمان عنوان کرده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسون حقوق مجلس نیز در گفتگویی با خبرگزاری‌های داخلی گفته است که «این کار از نظر اجتماعی دارای اشکال بوده و به نوعی وسیله‌ای برای تحقیر زنان است».

قرار است طی روزهای آینده دو نفر دیگر از محکومان این پرونده به شیوه مشابهی در سطح شهر مریوان گردانده شوند. انجمن زنان مریوان از مردم این شهر، مسوولان و اعضای شورای شهر خواسته تا در مقابل این اقدام سکوت نکنند.

در همین حال، سایت‌های خبری کردستان ایران گزارش داده‌اند که عصر روز سه‌شنبه (٢٧ فروردین) تعدادی از فعالان زن در شهر مریوان تعدادی از زنان کُرد با پوشیدن لباس قرمز کُردی و حمل پلاکاردهایی در محکومیت این عمل نیروی انتظامی و دادگاه شهرستان مریوان در تعدادی از خیابان‌های شهر مریوان –چهارراه موسک تا چهارراه شبرنگ- دست به اعتراض زده‌اند.

آن‌گونه که «انجمن زنان مریوان» گزارش داده  پس از شروع اعتراض از سوی فعالان زن، نیروهای انتظامی و گارد ویژه به معترضان حمله‌ور شده و تعدادی از آنان را به شدت مجروح کرده‌اند. عکس‌های زیر را به نقل از صفحه‌ی فیسبوک این انجمن در زیر ببینید.

meriwan-zanan-3

 

meriwan-zanan-2

 

meriwan-zanan-1

نظرتان را بنویسید