محمد شریعتمداری: قیمت دلار ۲۲۵۰ تومان است

shariatmadari_Mohamad

تقاطع: محمد شریعتمداری، رییس سابق «ستاد اجرایی فرمان امام» و کاندیدای کنونی انتخابات ریاست‌ جمهوری اسلامی در ایران می‌گوید که نرخ ارز باید ۲۲۵۰ تومان باشد.

آقای شریعتمداری در گفتگویی با خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران اظهار داشت: «اگر با استفاده از روشی مداخله قیمت دلار در بازار ارز محاسبه کنیم، حدود نرخ واقعی ارز مشخص می‌شود. مثلا در قانون برنامه چهارم تصویب شده بود که نرخ ارز براساس مابه‌التفاوت نرخ تورم داخلی و خارجی اصلاح شود. اگر این کار را می‌کردیم نرخ دلار تا امروز حدود ۲۲۵۰ تومان می‌شد و اگر این کار را نکنیم واردات را تشویق و صادرات را تنبیه کرده‌ایم. برای جایگزینی نیز باید تعرفه‌ها را بالا ببریم و مشوق‌های صادراتی بیش‌تر پرداخت کنیم. ما هیچ یک از این کار‌ها را نکرده‌ایم و نرخ ارز به میزان فعلی رسیده و سطح عمومی قیمت‌ها به همین میزان رشد کرده است. تغییر لحظه به لحظه قیمت‌ها یعنی بازار در حال تنظیم خود با قیمت‌های جدید است و دلار ۲۵۰۰ تومان (به طور متوسط) در جای تولید می‌نشیند.»

وزیر سابق بازرگانی هم‌چنین با اظهار اینکه «هدفمندی یارانه‌ها عملا مضمحل شده است»، افزود: «سوال درست این است که هدفمندی یارانه‌ها را که مضمحل شد و دوباره از اول باید درباره آن گفت‌وگو کنیم چطور می‌توان مجددا اجرا کرد. یعنی ما درباره طرحی صحبت می‌کنیم که در شرایط حاضر به ۵ درصد یا ۱۰ درصد از آنچه باید به آن عمل می‌شده تبدیل شده است و دوباره باید مراحل متعددی را برای رسیدن به جایگاه درست خود طی کند.»

معاول وزارت اطلاعات در دوران وزارت محمد ری‌شهری، در دفاع از طرح «اقتصاد مقاومتی» که از سوی رهبر جمهوری اسلامی مطرح شده، بیان داشت: «یکی از خصوصیات اقتصاد مقاومتی انعطاف‌پذیر عمل کردن است. یعنی در شرایطی یک نظام تعرفه‌ای خلق کند که محدودیت‌ کامل برای واردات را به گونه‌ای اعمال کند که فقط نیازهای اساسی کشور وارد شود و در زمانی نیز گشایش می‌شود و نظام تعرفه‌‌ای را به گونه‌ای وضع کند که همه نیازهای کشور حتی اولویت‌های دوم و سوم نیز به راحتی در اختیار مردم قرار بگیرد. در واقع بنده از نظامی صحبت می‌کنم باید در هر زمان شکل بگیرد تا عمل‌کرد صحیحی داشته باشد. یعنی از جایی شروع کنیم و ادامه می‌دهیم.»

محمد شریعتمداری که از چهره‌های نزدیک به علی خامنه‌ای به شمار می‌آید، مدتی است که بر فعالیت‌های سیاسی خود افزوده است. او اخیرا در مصاحبه‌ای ضمن اعلام برائت از میرحسین موسوی مدعی شد که موسوی در انتخابات سال ۱۳۸۴ به احمدی‌نژاد رای داده بود.

نظرتان را بنویسید