معمای ممنوع‌الخروجی خاتمی ادامه دارد؛ احمدی‌نژاد: مساله قضایی است و من نقشی در آن ندارم

Ahmadinejad-Khatami

تقاطع: محمود احمدی‌نژاد، رییس پیشین جمهوری اسلامی، با رد نقش خود در ممنوعیت خروج محمد خاتمی از کشور، مسوولیت این حکم را با قوه قضاییه دانست تا ابهامات در خصوص این موضوع بیشتر شود.

آقای احمدی‌نژاد در گفتگویی که روز سه‌شنبه (۳۰ آبان-۲۲ اکتبر) با خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، انجام داد، با ابراز تعجب از انتشار خبر دستورش درباره ممنوع‌الخروجی محمد خاتمی گفت: «چه ربطی به ما دارد؟ این در اختیار رییس جمهور نیست؛ بلکه یک مسأله قضایی است و ربطی به رییس جمهور ندارد.»

وی با بیان این‌که «من حتی اگر این اختیار را داشتم هرگز این کار را نمی‌کردم» ادامه داد: «محمد خاتمی ۸ سال در کشور رییس‌جمهور بوده؛ گرچه ما ممکن است در شیوه اداره کشور اختلاف نظر داشته باشیم ولی به هر حال فردی رییس کشور بوده و اینکه رییس جمهور بعدی بیاید بگوید او ممنوع‌الخروج شده چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟»

احمدی‌نژاد تاکید کرد که «ما هر چقدر هم اختلاف نظر و اختلاف سلیقه داشته باشیم، بالاخره اصول و خطوطی را رعایت می‌کنیم».

موضوع ممنوع‌الخروجی محمد خاتمی، رییس اسبق جمهوری اسلامی در سال‌های پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری خرداد ۸۸، پس از گفتگوی روزنامه فرانسوی لوموند با علی لاریجانی، در حاشیه‌ی اجلاس بین‌المجالس که مهرماه امسال در سوییس برگزار شد، بار دیگر در مرکز توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار لوموند درباره‌ی علت ممنوع‌الخروجی محمد خاتمی، این مساله را یکی از مواردی دانست که ریشه در برخی “عادات بد” دولت احمدی‌نژاد داشت و گفت فکر می‌کند که «این مساله به آسانی قابل حل است».

به دنبال این اظهارات لاریجانی، شایعاتی در خصوص رفع ممنوعیت خروج خاتمی از کشور در رسانه‌ها منتشر شد. اما این شایعات با سخنان غلام‌حسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز ۲۲ مهرماه او رنگ باخت.

سخنگوی قوه قضاییه و دادستان کل کشور، در آن نشست خبری، به خبر لغو ممنوعیت خروج محمد خاتمی از کشور واکنش تندی نشان داد و ضمن تکذیب آن گفت: «افرادی در جریان فتنه ۸۸ ظلم‌هایی را انجام دادند و آقایی که اسم او را بردید مسائلی متوجه وی است. اما هیچ اتفاق خاصی در رابطه با پرونده وی صورت نگرفته و گمانه‌زنی‌ها نادرست است و هنوز پرونده در مرحله قبلی است و هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است.»

بدین ترتیب بعد از چهار سال انتشار اخبار غیررسمی در خصوص ممنوع‌الخروجی رییس اسبق جمهوری اسلامی، یک مقام رسمی قضایی این خبر را تایید کرد.

پیش از این، در فروردین ماه ۸۹ بود که به دنبال لغو سفر آقای خاتمی به ژاپن برای شرکت در “اجلاس سالانه شورای تعامل در زمینه خلع سلاح هسته‌ای” برای نخستین‌ بار شایعاتی در این خصوص در رسانه‌ها منتشر شد.

در آن زمان محمود علیزاده طباطبایی، وکیل محمد خاتمی به خبرگزاری ایلنا گفته بود که «لغو سفر خاتمی به ژاپن به توصیه برخی نهاد‌ها بوده است و تاکنون هیچ حکم ممنوع‌الخروجی برای وی صادر نشده است».

محمدرضا تابش، خواهرزاده خاتمی، و عضو اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی هم با تایید اظهارات وکیل وی، فاش کرده بود که «یک مقام مسوول در یکی از نهاد‌ها طی تماسی با دفتر آقای خاتمی اعلام کرده که از سفر ایشان به ژاپن ممانعت می‌شود».

به گفته‌ی تابش، این مسوول به خاتمی توصیه کرده بود که خود «شخصا از این سفر اعلام انصراف کند، تا مبادا در حین خروج از کشور برخوردی خلاف شأن وی صورت بگیرد و از سفرش ممانعت شود و گذرنامه‌‌اش ضبط شود».

در همان زمان، حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز، با رد خبر ممنوع‌الخروجی خاتمی گفته بود که «ممنوع‌الخروجی اشخاص دست قوه‌قضاییه است و هرگاه که این دستگاه حکم جلبی صادر کند این کار صورت خواهد گرفت و طبیعتا برای رییس دولت اصلاحات چنین حکمی صادر نشده است».

با این وجود، حمید رسایی، عضو تندروی مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری فارس گفته بود که «براساس اطلاعات دقیق، برخی چهره‌های سیاسی از جمله سیدمحمد خاتمی پس از شکایت بیش از ۱۵۰ نماینده مجلس ممنوع‌الخروج شده‌اند».

این‌ها در حالی است که روزنامه‌ی شرق، امروز چهارشنبه (۱ آبان-۲۳ اکتبر) از واکنش کوتاه محمد خاتمی به سخنان احمدی‌نژاد در خصوص ممنوع‌الخروجی‌اش خبر داده است. آقای خاتمی گفته که این موضوع، «مساله کوچک و بی‌اهمیتی است».

نظرتان را بنویسید