میرحسین موسوی در سکوت خبری در بیمارستان سینا بستری بود؛ سلامت کروبی در خطر جدی قرار دارد

Karoubi-Rahnavard-Mousavi

تقاطع: آخرین گزارش‌ها از دو رهبر بازداشت‌شده‌ی جنبش سبز در ایران از تشدید مشکلات جسمی آن‌ها حکایت دارد. بر اساس این گزارش‌ها، میرحسین موسوی، در تابستان امسال، در سکوت خبری، مدت ده روز را در بیمارستان سینای تهران بستری بوده است. از سوی دیگر، نتایج تازه‌ترین آزمایش‌های انجام‌شده بر روی مهدی کروبی نیز نشان می‌دهد که وی به دلیل دور بودن طولانی‌مدت از نور کافی خورشید، با کاهش شدید ویتامین دی و پوکی استخوان مواجه شده که می‌تواند خطرات جدی برای این سیاست‌مدار ۷۶ ساله در پی داشته باشد.

به گزارش امروز چهارشنبه (۱ آبان-۲۳ اکتبر) سایت کلمه، نزدیک به خانواده میرحسین موسوی، این رهبر ۷۱ ساله جنبش سبز که همراه با همسرش، زهرا رهنورد، در آستانه‌ی هزارمین روز بازداشت خانگی‌‌شان قرار دارد، روز سه‌شنبه (۳۰ مهر-۲۲ اکتبر) برای انجام اولین «چکاپ دوره‌ای پزشکی و ام.آر.ای به مرکز پزشکی نور  منتقل و پس از انجام آزمایش‌های لازم به بازداشت خانگی بازگردانده شده است».

گزارش کلمه با بیان این‌که این چکاپ‌ها باید در “دوره‌های زمانی مشخص” صورت گیرد، در عین حال، بعد از نزدیک به سه ماه فاش کرده که آقای موسوی، در اوایل ماه رمضان امسال (اواخر تیر و اوایل مرداد)، به دلیل «پاره‌ای از مشکلات قلبی و داخلی و بدحالی نگران‌کننده ناشی از آن»، در بیمارستان سینای تهران بستری شده بود و پس از ده روز، «با تایید پزشکان مبنی بر سلامت جسمی و بهبود  کامل بیماری و انجام تمام معاینات و بررسی‌های لازم» به همراه خانم رهنورد که در این مدت همراه وی بوده، به زندان خانگی بازگردانده شد.

این گزارش با تاکید بر این‌که، وضعیت سلامت میرحسین موسوی در حال حاضر “مناسب” است، دلیل رسانه‌ای نشدن این امر را شرط اعلام‌شده از سوی نیروهای امنیتی برای دختران موسوی مبنی بر عدم اطلاع‌رسانی در خصوص وضعیت پدرشان عنوان کرده است.

سلامت کروبی در خطر جدی قرار دارد

هم‌زمان، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، گزارش داده که به «نتیجه آزمایشگاه آسیب‌شناسی و تشخیص پزشکی» مهدی کروبی، دیگر رهبر در بند جنبش سبز، دسترسی پیدا کرده که از «بسیار پایین» بودن سطح ویتامین دی بدن وی به دلیل نگهداری در محیطی که از نور کافی برخوردار نیست، حکایت دارد.

بر اساس این برگه آزمایش، میزان ویتامین دی موجود در بدن مهدی کروبی، که باید در شرایط عادی بین ۳۰ تا ۷۰ واحد باشد، تنها ۱۳واحد اندازه‌گیری شده، که تنها ۳ واحد بیشتر از حدی است که «خطرات جدی برای بدن انسان دارد».

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی نیز که در بریتانیا اقامت دارد، در گفتگویی با کمپین بین‌المللی حقوق بشر، با بیان این‌که «فقدان دسترسی به نور آفتاب موجب نرمی استخوان پدرش گردیده و عدم دسترسی به هوای آزاد وضعیت گوارشی و قلبی او را دچار مشکل کرده است» می‌گوید: «بنا به توصیه اکید پزشک مورد اعتماد خانواده و نیز تایید تیم پزشکی وزارت اطلاعات، آقای کروبی باید روزانه ساعاتی به آفتاب و هوای آزاد دسترسی داشته باشد که متاسفانه به دلیل وضعیت “خانه امن” این حق ابتدایی از وی سلب شده است.»

کمپین هم‌چنین به نقل از یک فرد نزدیک به خانواده کروبی، نوشته که شیشه‌های آپارتمان محل نگهداری مهدی کروبی رنگ شده است و پارکینگی هم که وی برای هواخوری به آن منتقل می‌شود، از نور طبیعی برخوردار نیست.

پیش از این فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی نیز در نامه‌ای که روز ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی و رییس شورای عالی امنیت ملی در ایران نوشت، تاکید کرده بود که همسرش، «در مکانی بدون دسترسی به نور و هوای آزاد محصور شده و وضعیت جسمی‌اش به گواه پزشک دستگاه امنیتی به خاطر محرومیت از نور و هوای آزاد به شدت آسیب دیده است».

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، در پایان گزارش خود از با هشدار نسبت به وضعیت سلامت مهدی کروبی، نتایج آزمایش او را «با توجه به بیماری‌‌اش، زنگ خطری جدی» دانسته و از حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران خواسته تا به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی که مسوول اصلی پرونده بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز است، شرایط آزادی هر سه نفر آن‌ها را، فورا فراهم کند.

نظرتان را بنویسید