ادامه فشار بر بهاییان ایران: محکومیت سه شهروند بهایی ساکن سمنان به زندان

Bahaeis-Semnan

تقاطع: آن‌گونه که وبسایت “هرانا” گزارش می‌دهد، دادگاه انقلاب سمنان سه شهروند بهایی این شهر به نام‌های اردشیر فناییان، گل‌رخ فیروزیان و شیدرخ فیروزیان را به اتهام “تبلیغ و ترویج بهاییت” به ۹ ماه تا یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

بر اساس گزارش روز دوشنبه ۲۲ مهرماه (۱۴ اکتبر) این وبسایت حقوق بشری، در رأی صادر شده از سوی دادگاه بدوی، اردشیر فناییان به عنوان متهم ردیف اول، به یک سال حبس تعزیری، و شیدرخ و گل‌رخ فیروزیان، هر یک به ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

اردشیر فناییان و شیدرخ فیروزیان صبح روز ۲۴ بهمن ماه ۹۱ و به دنبال یورش ماموران امنیتی به منازل‌شان بازداشت و ضمن تفتیش کامل وسایل و ضبط برخی از آن‌ها، به بازداشت‌گاه اداره اطلاعات سمنان منتقل شدند.

آقای فناییان پس از تحمل ۶۸ روز بازداشت، روز ۳۱ فرودین ماه سال جاری با قید وثیقه‌ی ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد و شیدرخ فیروزیان نیز ۲۹ اسفندماه، هشت روز بعد از آنکه خواهرش، گل‌رخ فیروزیان خود را به نهادهای امنیتی معرفی کرد، آزاد گردید. ماموران امنیتی بعد از بازداشت شیدرخ فیروزیان، طی چندین تماس تلفنی، خانواده وی را تهدید کرده بودند که خواهر این زندانی نیز باید هرچه سریع‌تر خود را به نهادهای امنیتی سمنان معرفی کند.

گلرخ فیروزیان پس از معرفی خود به دادسرای انقلاب سمنان، ۴۶ روز را در بازداشت موقت به سر برد و در روز ۵ اردیبهشت ماه امسال به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

صدور حکم حبس برای این سه شهروند بهایی، یکی از صدها مورد از فشار بر بهاییان توسط حکومت ایران به شمار می‌آید. در یک از آخرین موارد این فشارها، حسن بذرافکن، شهروند بهایی ساکن مرودشت ۲۰ شهریورماه در منزلش بازداشت و به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ شیراز، متعلق به اداره اطلاعات، منتقل شده بود.

بر اساس آخرین آمار‌ها، هم‌اکنون بیش از ۱۱۰ نفر از شهروندان بهایی در زندان‌های ایران به سر می‌برند که دست‌کم ۲۵ نفر از آن‌ها زن هستند. این زندانیان با احکامی از شش ماه تا ۲۰ سال زندان مواجه شده‌اند.

نظرتان را بنویسید