ویدئو: روایت سفیر امریکا در سازمان ملل از مرگ «ندا» و پشت کردن جامعه جهانی به رویای مردم ایران

تقاطع: “نیکی هیلی” سفیر ایالات متحده امریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه (۲۹ مارچ-۹ فروردین) در یک جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ در “شورای روابط خارجی” (CFR) حاضر شد و برنامه‌های خود را برای برجسته کردن موضوع حقوق بشر و ماموریت‌های حفاظت از صلح سازمان ملل تشریح کرد.

خانم هیلی در بخشی از سخنان خود به اعتراضات سال ۱۳۸۸ در ایران پرداخت و با اشاره به قتل ندا آقاسلطان در جریان آن اعتراضات گفت: «ندای ۲۶ساله در حال صحبت کردن با تلفن همراهش بود که نیروهای دولتی ایران به سویش تیراندازی کردند. ویدئوی او در حال خون‌ریزی در خیابان در آخرین لحظات زندگی‌اش به سرعت پخش شد. مردم یک بار دیگر واکنش نشان دادند و مرگ ندا به انقلاب سبز نیرو داد. اما نخبگان بین‌المللی اولویت‌های دیگری برای ایران داشتند. در نهایت، مرگ ندا نادیده گرفته شد و رویای مردم ایران برآورده نشد.»

او هم‌چنین به موردِ “محمد بوعزیزی” در تونس اشاره کرد که با سوزاندن خود در مقابل ساختمان پلیس، آغازگر انقلابی موفق در این کشور شد و “بهار عربی” را در چندین کشور خاورمیانه و شمال افریقا کلید زد.

وی در ادامه از ایالات متحده امریکا به عنوان «وجدان اخلاقی جهان» یاد کرد و گفت: «ما از این نقش خود در سازمان ملل متحد عقب‌نشینی نخواهیم کرد… اگر ما نتوانیم به نمایندگی از افرادی چون محمد و ندا سخن بگوییم پس دلیلی برای بودن در این سازمان نداریم.»

“نیکی هیلی” که ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در ماه آینده میلادی (اپریل) را بر عهده خواهد داشت، اضافه کرد: «برای من، حقوق بشر در قلب ماموریت سازمان ملل جای دارد و به همین دلیل در دوره‌ی ریاستم، حقوق بشر را در دستور کار شورای امنیت قرار خواهم داد.»

نظرتان را بنویسید