طرح جامع و دوحزبی سناتورهای امریکا علیه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» تهران

تقاطع: ۱۴ سناتور امریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دمکرات، طرحی را با هدف «پاسخ‌گو کردن» حکومت ایران ارائه کرده‌اند که در صورت تصویب نهایی، تحریم‌های گسترده‌ای را در ارتباط با «توسعه موشک‌های بالستیک»، «حمایت از تروریسم»، «نقل و انتقال سلاح‌های ممنوع» و «نقض حقوق بشر» علیه این حکومت و به ویژه علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال خواهد کرد.

این طرح که “قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران ۲۰۱۷” نام دارد، توسط سناتورها کورکر، منندز، روبیو، کاردین، کاتن، یانگ، کیسی، کروز، یانگ، بِنِت، ریش، کونز، بلومنتال، و دانِلی امضا شده است و در صورت تصویب، تحریم‌های اجباری جدیدی را علیه افراد مرتبط با برنامه‌ی موشک بالستیک ایران و کسانی که با آن‌ها داد و ستد مالی داشته باشند اعمال می‌کند.

این قانون هم‌چنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در ارتباط با فعالیت‌های تروریستی تحریم کرده تحریم‌های فعلی در این حوزه را نیز مدون می‌کند.

قانون تازه در عین حال از رییس‌جمهور امریکا می‌خواهد تا دارایی‌های افراد و نهادهای درگیر در خرید و فروش، و نقل و انتقال تسلیحات ممنوع، به یا از ایران را مسدود سازد.

سناتورهای امریکایی در پیش‌نویس طرح خود، وزارت خارجه امریکا را نیز موظف کرده‌اند تا ظرف ۹۰ روز بعد از نهایی شدن این قانون، فهرستی از افراد مسوول در موارد نقض فاحش حقوق بشر در ایران را به کمیته‌ای از کنگره ارائه کند تا در لیست سیاه تحریم‌های ایالات متحده قرار بگیرند.

سناتور “باب کورکر” رییس کمیته روابط خارجی سنای امریکا در دفاع از “قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران ۲۰۱۷” گفته: «این طرح با هدف‌گرفتنِ همه‌ی جنبه‌های اقدامات بی‌ثبات‌کننده رژیم، به ما اجازه می‌دهد تا بار دیگر ابتکار عمل را در دست بگیریم و این تهدید علیه امنیت ما و متحدان‌مان را با قدرت به عقب برانیم.»

سناتور “تام کاتن” نیز گفته: «ما تلاش و پیگیری ایران برای چیره شدن بر خاورمیانه و حمایتش از تروریسم را تحمل نخواهیم کرد و کاری خواهیم کرد که رژیم تهران برای رفتار خطرناکش هزینه‌ی گزافی بپردازد.»

نظرتان را بنویسید