آیا دشمنی با اسراییل به سود مردم ایران است؟

سعید قاسمی‌نژاد

طرفداران جمهوری اسلامی مدعی‌اند تلاش برای نابودی اسراییل و حمایت مالی و نظامی از گروه‌های ستیزه‌جوی فلسطینی و لبنانی هم‌چون حماس و حزب‌الله در راستای منافع ملی مردم ایران است چرا که دولت اسراییل دشمن ایران است. اگر بپذیریم که منفعت عموم ملت ایران به معنای رفاه، امنیت، آزادی و احترام بین‌المللی بیشتر برای مردم ایران است، مخالفان باید بتوانند نشان دهند دشمنی با اسراییل، تلاش برای نابودی آن و حمایت از گروه‌های تروریستی به افزایش بهره‌مندی عموم ایرانیان از این چهار خواسته منجر شده است و می‌شود. واقعیت اما این است که مخالفان از نشان دادن چنین رابطه‌ای عاجزند و اتفاقا می‌توان به آسانی و با دقت نشان داد که دشمنی با اسراییل و حمایت از گروه‌های تروریستی، یا به قول جمهوری اسلامی “مقاومت”، منجر به کاهش بهره‌مندی ایرانیان از این چهار عامل شده است.

امنیت: مخالفین مدعیند حمایت از گروه‌های تروریستی فلسطینی و لبنانی، برگ برنده‌ی جمهوری اسلامی در مقابل اسراییل و حمله احتمالی آن به ایران است و از این رو باعث افزایش امنیت ایرانیان می‌شود. به گفته آنان ترس از موشک‌های حزب‌الله لبنان، سپر دفاعی ایران در برابر حمله هوایی اسراییل است. واقعیت اما این است که حمله احتمالی اسراییل به ایران مشکلی است که توسط جمهوری اسلامی پرداخته شده است. اسراییل با ایران یا حتی جمهوری اسلامی دشمنی ندارد، اگر جمهوری اسلامی از خواست نابودی اسراییل و حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر دارد. اسراییل در دوران شاه با حکومت ایران روابطی گرم و استراتژیک داشت. در منطقه‌ی خاورمیانه، ایران و اسراییل از نظر قومی و مذهبی در اقلیت بوده در محاصره‌ی کشورهای عرب و سنی هستند. دو کشور با یکدیگر نه مرز مشترکی دارند و نه تاریخچه‌ی اختلافات دیرینه. ایرانیان و یهودیان از قضا با یکدیگر رابطه تاریخی حسنه‌ای دارند و نام کورش کبیر به عنوان نجات‌بخش در “تناخ” [کتاب مقدس یهودیان] تکرار می‌شود.جمهوری اسلامی کافی است دست از تهدید اسراییل بردارد؛ خطری از جانب اسرائیل متوجه ایران نخواهد بود که به بهانه‌ی آن نیاز باشد به حمایت از گروه‌های تروریستی بپردازد.

رفاه: دشمنی با اسراییل و حمایت از گروه‌های تروریستی از جنبه‌های مختلف به رفاه اقتصادی مردم ایران لطمه وارد کرده است. حکومت ایران میلیاردها دلار پول نفت را از سر سفره‌ی ایرانیان برداشته و خرج تروریست‌های لبنانی و فلسطینی کرده است. این پول می‌بایست و می‌توانست برای افزایش رفاه مردم ایران خرج شود. از سوی دیگر حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی و تلاشش برای نابودی اسراییل، ایران را در جامعه‌ی جهانی منزوی کرده؛ هزینه‌ی سرمایه‌گذاری در ایران را افزایش، و شانس تجارت با جهان را کاهش داده است. هزینه‌ی این فرصت‌های از-دست-رفته صدها میلیارد دلار، عقب‌ماندگی صنعتی و تکنولوژیکی کشور و افول چشمگیر سطح زندگی مردم ایران بوده است.

آزادی: حمایت حکومت اسلامی از گروه‌های تروریستی، چشم‌انداز دستیابی به آزادی برای مردم ایران را نیز تیره و تار کرده است. گروه تروریستی حزب‌الله و دیگر گردان‌های تروریستی شیعه مورد حمایت ایران ظرف چند سال اخیر صدها هزار شهروند سوری را قتل‌عام کرده‌اند. بسیاری از مردم به درستی نگرانند اگر روزی آنها برای احقاق حق‌شان به خیابان‌های ایران بریزند حکومت تهران در کنار نیروهای سرکوب ایرانی که در اختیار دارد از گردان‌های سرکوب لبنانی و عراقی و سورینیز استفاده خواهد کرد؛ گردان‌هایی که همه از روی مدل لبنانی تحت حمایت ایران یعنی حزب‌الله ساخته و پرداخته شده‌اند.

احترام بین‌المللی: طرفداران جمهوری اسلامی اشاره می‌کنند که حمایت از گروه‌های تروریستی لبنانی و فلسطینی موجب عزت و احترام مردم ایران در نظر مسلمین جهان شده است. این ادعا نادرست است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که ایران در چشم مردم سنی منطقه به شدت منفور است. مطابق نظرسنجی موسسه معتبر “پیو” در سال ۲۰۱۵ حتی در سرزمین‌های فلسطینی ۵۷درصد مردم دیدگاهی منفی به ایران دارند، این رقم در لبنان ۵۸درصد و در ترکیه ۶۴درصد است. در میان کشورهای اسلامی مورد تحقیق تنها پاکستانی‌ها هستند که نگاه مثبت‌شان به ایران بر نگاه منفی‌شان غلبه دارد. جدای از کشورهای اسلامی، حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های تروریستی، چهره‌ای به شدت رعب‌آور و ترسناک از ایرانیان در چشم عموم جهانیان ساخته به گونه‌ای که پاسپورت ایرانی در جهان از بی‌اعتبارترین پاسپورت‌ها است و ایرانیان در جهان جهانی‌شده، وجهه‌ای به شدت منفی پیدا کرده‌اند. کافی‌ست حکومت ایران از حمایتش از گروه‌های تروریستی و تلاش برای نابودی اسراییل دست بردارد تا بخش‌های مهمی از این مشکلات کاهش چشمگیری پیدا کند.

دشمنی با اسراییل و حمایت از گروه‌های تروریستی در چهار دهه‌ی گذشته از زیان‌بارترین سیاست‌های حکومت اسلامی تهران بوده است که هزینه‌اش مستقیما از جیب مردم ایران پرداخت شده است. این سیاست غلط به شکلی تبه‌کارانه اثراتی به شدت منفی بر کیفیت زندگی چند نسل از ایرانیان داشته است. منفعت عموم مردم ایران در تغییر این سیاست و اتخاذ یک سیاست خارجی عاقلانه در منطقه خاورمیانه و برقراری روابط دوستانه میان ایران و اسراییل است. متاسفانه به نظر نمی‌رسد چنین تغییری تا هنگامی که جمهوری اسلامی بر سر کار است شدنی باشد.


سعید قاسمی‌نژاد پژوهشگر «بنیاد دفاع ازدموکراسی‌ها» و از بنیان‌گذاران «دانش‌آموختگان لیبرال ایران» است.

نظرتان را بنویسید