نامه سرگشاده گروهی از ایرانیان مخالف حکومت به دانلد ترامپ

آقای دانلد ترامپ،

رییس‌جمهور منتخب امریکا،

پیروزی شما در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا را تبریک می‌گوییم.

در خلال رقابت‌های انتخاباتی، ما و میلیون‌ها ایرانی، دیدگاه‌های صریح شما در اعتراض به توافق اتمی رییس جمهور اوباما با حاکمان جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کردیم و امیدواریم با انتخاب شما، رییس‌جمهور منتخب و کنگره ایالات متحده برای نخستین بار فرصت بیابند که پیامدهای بین‌المللی و منطقه‌ای آن توافق فاجعه‌بار را، همان‌طور که به رای‌دهندگان وعده داده‌اند بدون ملاحظه و پرده‌پوشی بررسی کنند.

در سال ۲۰۰۹، میلیون‌ها ایرانی خواهان دمکراسی به خیابان‌های تهران آمدند و خواستار حمایت رییس‌جمهور اوباما از اعتراضات‌شان شدند. در پاسخی ناامیدکننده، دولت رییس‌جمهور اوباما در یک جهت‌گیری غیرقابل باور و با چرخشی ۱۸۰‌درجه‌ای نسبت به همه ارزش‌های بنیادین ایالات متحده امریکا، هم‌زمان با به گلوله بسته شدن تظاهرکنندگان در خیابان‌های تهران، مشغول نامه‌نگاری پنهانی با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر مادام‌العمر ایران بود. در اکتبر ۲۰۱۱، شما در اظهارنظری خردورزانه گفتید: «اگر اوباما دو سال قبل زمانی که ایران با مشکلات خیلی بزرگی روبه‌رو بود، از مردم آن کشور پشتیبانی می‌کرد، ما امروز هیچ مشکلی در ایران نداشتیم. ایران می‌توانست خیلی سریع تغییر کند اگر که او پشت آن مردم را خالی نمی‌کردامروز، درنتیجه سیاست‌های غلط هشت سال گذشته، بسیاری از آزادی‌خواهان ایران، دولت امریکا را حامی حاکمان مستبد و غیرانتخابی خود می‌دانند و به امید و اعتمادشان به حمایت ایالات متحده از آزادی و دمکراسی در ایران لطمه وارد آمده است؛ لطماتی که جبران آن تنها با تغییر بنیادین رویکرد امریکا توسط شما ممکن خواهد شد.

سی‌وهفت سال بی‌اعتنایی و چشم فروبستن نزدیک‌بینانه دنیای آزاد بر بنیادگرایی مسلح و انتحاری اسلامی، به طوفانی بزرگ انجامیده و وقایع تاسف‌باری چون شارلی اِبدو، باتاکلان، ترورهای پاریس، بروکسل، اورلاندو و سن‌برناردینو را در دو سال گذشته به بار آورده است. ۳۴ سال قبل زمانی که احمد قصیرجوان ۱۸ساله لبنانی با دستور رهبران جمهوری اسلامی ایران و حزب‌الله، نخستین بمب‌گذاری انتحاری قرن بیستم را با قتل خود و ده‌ها انسان دیگر به اجرا درآورد، هنوز خبری از القاعده و داعش نبود. قتل‌عام نویسندگان شارلی ابدورا نیز می‌بایست تنها حلقه دیگر زنجیره‌ای دانست که با فتوای قتل سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی توسط آیت‌الله خمینی آغاز شد و امروز جایزه دولتی تعیین‌شده برای آن به میلیون‌ها دلار رسیده است. تقسیم تروریست‌ها به خوب و بد و مذاکره و امضای قرارداد با حکومتی که از گروه‌های تروریستی نظیر حماس و حزب‌الله -که هزاران سرباز شجاع امریکایی را در عراق و لبنان به قتل رسانیده‌اند- پشتیبانی می‌کند و هنوز بر جایزه قتل نویسندگان و روزنامه‌نگاران در کشورهای دیگر اصرار دارد، فقط و فقط به تقویت رژیم اسلامی تهران منجر خواهد شد و زمینه‌ساز فجایعی به مراتب دردناک‌تر خواهد بود.

داعش و حکومت اسلامی ایران، دو روی سکه‌‌ی تروریسم بنیادگرانه اسلامی هستند. کابوس جهانی تروریسم بنیادگرای اسلامی تنها زمانی پایان خواهد یافت که خلافت اسلامی (داعش) و حکومت اسلامی در ایران جای خود را به نظام‌های منتخب مردمی طرفدار صلح و رفاه دهند.

متاسفانه ایرانیان یکی از قربانیان اصلی رویکرد زیان‌بار هشت سال گذشته دولت امریکا در خاورمیانه بوده‌اند. نمونه‌ای از این سیاست‌های زیان‌بار، تحویل پنهانی صدها میلیون‌ها دلار پول نقد به فرماندهان سپاه پاسداران و امپراطوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای در ازای آزاد‌سازی گروگان‌ها بود که جمهوری اسلامی را به سرکوب بیشتر در داخل و دخالت افزون‌تر در منطقه‌ ترغیب کرد؛ به طوری که امروز کشور ما در آستانه جنگی تمام‌عیار با همسایگان عرب‌ و دیگر متحدان امریکا قرار دارد.

ما از رییس‌جمهور منتخب می‌خواهیم که این پیام آشکار را بفرستد که ایالات متحده افزایش تهدیدات جمهوری اسلامی ایران علیه شهروندان خود و همسایگانش را تحمل نخواهد کرد. دولت جدید در همکاری با کنگره، باید تحریم‌های موجود علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امپراتوری مالی آیت‌الله خامنه‌ای را گسترش دهد و از وزارت خزانه‌داری بخواهد که این تحریم‌ها را با قدرت به اجرا درآورد. ما از دولت آینده می‌خواهیم که یک رژیم جامع تحریم را علیه آن گروه از مقامات ایرانی که ناقض حقوق ایرانیان در ۴ دهه‌ی گذشته بوده‌اند تدوین کند. برنامه موشک‌های بالستیک ایران، یک تهدید نه فقط برای منطقه که برای جهان است؛ ما از رییس‌جمهور منتخب می‌خواهیم که یک ائتلاف بین‌المللی را برای فشار بر جمهوری اسلامی ایران و وادار کردن این رژیم برای متوقف کردن برنامه موشک بالستیک دوربردش تشکیل دهد. ما معتقدیم که ایالات متحده باید با رفتار مخرب سپاه در منطقه، در تمام جبهه‌ها، و با تمام ابزارهای موجود مقابله کند. پاشنه آشیل رژیم اسلامی این است که مردم ایران دیگر از آن حمایت نمی‌کنند. ما از دولت جدید می‌خواهیم که از ایرانیان طرفدار دمکراسی که هدف‌شان جایگزین کردن رژیم خمینیست تهران با یک حکومت مبتنی بر دمکراسی لیبرال است، پشتیبانی کند.

زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده به جای مذاکرات محرمانه با حاکمان فاسد و بنیادگرای اسلامی، در کنار مردم ایران بایستد. ایرانِ بعد از حکومت اسلامی، ظرفیت آن را دارد که یکی از ثابت‌قدم‌ترین متحدان امریکا در جهان باشد. ما امیدواریم که امریکا تحت رهبری شما، به مردم ایران کمک کند تا کشورشان را از تندروهایی که چهار دهه است بر آن حکومت می‌کنند، پس بگیرند؛ که جهان بدون «جمهوری اسلامی» و «خلافت اسلامی» جای بهتری برای زندگی خواهد بود.


امضاکنندگان:

عبدالرضا احمدی فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

احمد باطبی فعال حقوق بشر زندانی سیاسی پیشین

احمد عشقیار فعال سیاسی – عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

علی نظری زندانی سیاسی پیشین عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

علیرضا کیانی زندانی سیاسی پیشین عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

امیرحسین اعتمادی زندانی سیاسی پیشین – رئیس مرکز بین‌المللی مطالعات لیبرالیسم

امیریحیی آیت‌اللهی پژوهشگر در مطالعات ایران

آرش سبحانی موزیسین – فعال حقوق بشر

اشکان صفایی پژوهشگر تاریخ خاورمیانه

اشکان یزدچی فعال سیاسی – زندانی سیاسی پیشین

آویده مطمئن‌فر روزنامه‌نگار

بهزاد مهرانی زندانی سیاسی پیشین عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

برزومهر طلوعی فیزیکدان

دانیال جعفری پزشک

حامد شیبانی راد – پژوهشگر در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه

کاوه شیرزاد – فعال سیاسی – از بنیان‌گذاران شهروندیار

لیونا عیسی‌قلیان عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

مجید محمدی – جامعه‌شناس – نویسنده و محقق در جامعه و سیاست ایران

مسعود مسجودی – ریاضیدان عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

میثم مهرانی – فعال سیاسی عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران

محمد افرازه– روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی

نیما راشدان – پژوهشگر دمکراسی دیجیتال

پدرام رفعتی – فعال سیاسی زندانی سیاسی پیشین

صبا فرزان – روزنامه‌نگار مدیر اجرایی «فارین پالیسی سیرکل»

سلمان سیما فعال سیاسی زندانی سیاسی پیشین

شهرزاد کریمی – روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی

شای خطیری – فعال سیاسی

شایان آریا – فعال سیاسی – حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات)

سیاوش صفوی زندانی سیاسی پیشین عضو دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایرا

یوحنا نجدی – اقتصاددان و محقق علوم سیاسی – فعال سیاسی

13 thoughts on “نامه سرگشاده گروهی از ایرانیان مخالف حکومت به دانلد ترامپ

 1. سپاس از تلاش و کوشش مبارزین فرھیخته ایران و به امید رهایی مردم در بند کشورمان و دمیدن پگاہ ازادی.

 2. با درود برهمه ایرانیان ، ضمن سپاس از این اقدام که نمونه اى از فعال بودن بخشى از ایرانیان براى نجات مهیهنمان است ، نخست عرض میدارد ( ظاهرا اشتباه چاپى در متن فارسى است ) در پارگراف دوم است که در بخش نقل قول از اقاى ترامپ ، امده :((:اگر ))که او پشت آن مردم را خالی نمی‌کرد.» امروز، درنتیجه سیاست‌های غلط هشت سال گذشته، بسیاری از آزادی‌خواهان ایران، دولت امریکا را حامی حاکمان مستبد و غیرانتخابی خود ((می‌دانند)) و…./ چنانچه کلمه اگر در اول جمله باشد ، کلمه نمیدانستند ، مفهوم است . لذا براى بنده بیسواد ،، نامفهوم نمود ، که اشاره نمودم . و اما ، میدانیم در کشور ژاپن داشتن اسلحه گرم و حتى سرد ممنوع است ( ولى ) اولا یک ژاپنى ، دوما یک استاد دانشگاه ، سوما در محیط دانشگاه ، چهارما فقط به دلیل ترجمه کتاب سلمان رشدى ، بزبان ژاپنى ، توسط یک مسلمان مطیع فرمانِ خمینى دروغگو ، با ضربات گلوله ترور شد ( درحالیکه هیچ پیگیرى موثرى توسط مسئولین انکشور انجام نگرفت ( ولى ) خرید نفت و فروش لوازم به حکومت بشدت اسلامى و ضدایرانى حاکم بر ایران ، پیگیرى شد . بارى، باشد که اینگونه تلاشها موجب شود تا از لانه کردن خفاشان لابى حکومت خامنه اى دزد در تشکیلات دولتى امریکا جلوگیرى شود و دروان حسین اوباما تکرار نگردد . با سپاس و عرض تقدیر . پاینده ایران ، سربلند ایرانى

 3. آقای ترامپ باید اینکار رو انجام بده،چون واقعا مردم ایران زمین در هزار نوع فشارهای روحی روانی مالی،وو،،،،،میباشند از شما رییس جمهور ایالت متحده خواهش میکنیم که به داد مردم ایران برسند

 4. دولت آمریکا خود از بانیان جمهوری اسلامی است و در یک توطئه جهانی این رژیم جنایتکار را به قدرت رساندند و هروقت تاریخ مصرف این رژیم تمام شود کنار زده می شود.
  این رژیم همه ی اهداف دشمنان ایران را محقق کرده است، از کشتن، زندانی و آواره کردن ایرانیان تا اتلاف منابع مالی و… این کشور.
  این رژیم ایران را در آستانه نابودی کامل قرار داده و خود ملت ایران باید کارش را تمام کنند نه با نقشه های غربی.

 5. به نظرم اکثریت قاطع مردم ایران که ساکن کشور بوده ومیلیونها جوان ایرانی که ناراحت از فشارهای اقتصادی بوده وبه گشایش حاصل ازبرجام امیدوار بوده وهستند چنین نامه ودرخواستی را برضد خواست واراده خود می بینند وچنین نامه ای نزد آنان بی اعتبار است

 6. اینها دنبالچه های همان استحاله چیها، ختمی، کروبی، موسوی های دهه خونین ۶۰ و «رای من کو» گویان هستند. اینها همانهایی هستند که خودشان را از ما بهتران تلقی میکنند و دیگران را هیچ و عقبمانده و یا شکست خورده و بی آلترناتیو. شکست انقلاب ۸۸ اگر سه مورد داشته باشد یکی از مهمترین موارد آن اتفاقا سنگ اندازی همین استحاله چی های مدافع دموکراسی لیبرال در سرنگونی حکومت داعشی ایران بود. اگر بخواهیم موارد دیگر را هم در این زمینه به نسبت تاثیر گذاری مرحله بندی بکنیم اتفاقا باید عدم حمایت اوباما و یا دیگر سران کشورهای اروپایی را به آخرین مورد اختصاص بدهیم. سال ۸۸ جمهوری اسلامی جنایت کرد و جنبش اعتراضی پیش از آنکه امکان حضور گسترده اپوزسیون سرنگونی طلبدر در داخل فراهم بشود مجبور به عقب نشینی شد. در این عقب نشینی و شکست اعتراضات نقش اساسی را پس از سرکوبهای جمهوری اسلامی توهم پراکنیهای اصلاح طلبان و به مفهوم دقیقتر دنبالچه های حکومت داعشی ایران داشت. حال اینها پس از گذشت ۷ سال به هزار شاخه منشعب شده اند. هیچ کدامشان حتی یک سازمان و گروه و حزب متشکل را دارا نیستند. اما همچنان و به شکل افراد منفرد و با عنوانهای مشعشع در پشت نامشان تلاش دارند تا به اصطلاح خودشان را مطرح و برجشته نشان بدهند. آنهم با ترامپ دون کیشوت که حتی از سوی جامعه مترقی آمریکا و بخش اعظم آن مورد حمایت قرار نگرفته است. حتی خود ترامپ نیز در مورد آینده خودش و ادامه دولتش تا بدین حد امیدوار و جدی نیست که این نامه نویسان استحاله چی بدان اهمیت بی شائبه و سخاوتمندانه داده اند. خیلی جالب و مضحک تشریف دارند ایشان که خود را فرهیختگان و نمایندگان مردم ایران هم تلقی میکنند!

 7. تنها راه حل اینه که شاهزاده پهلوی وعده ازادی و پیشرفت وصلحو پول به مردم بده نفری صد ملیون اونوقت ببین ملت همیشه در صحنه چه میکنند اونا بایه ساندیس و یه پرس. قورمه سبزی مرگ بر امریکا میدن اگر. پول باشه وا ویلا من نفر اولم …

 8. این اصغر فرهادی هم از ان دسته روس مردان توده ای است که فقط وقتی منافع روس ها در لبنان و فلسطین و یا رفقایش در جنبش سبز موسوی تحت کنترل موسوی روسی به خطر می افتد درجه حرارتش بالا میرود . حتا به اندازه مخملباف هم زرنگ نیست که یکبار هم با اسرائیل خوش و بش کند تا رد گم کند .

  مرد حسابی ۳۵ سال است مردم ایران در فقر و بدبختی ناشی از تبدیل یک حکومت مدرن متحد امریکا به یک دست نشانده روس به سر میبرند . هر روز که میگذرد سپاه و آخوند زاده های روسی و نیروهای امنیتی فراوان میچاپند و ماشین ها ی آخرین مدل زیر تحریم می آورند پز میدهند . کارچاق کن های انها رفقای شما در شرکت های روسی -توده ای هم آخور سپاه و چاوز و فداییان خلق در برزیل و ونزوئلا و ترکمنستان و آلمان پول شویی میکنند و تحریم دور میزنند . طهماسبی یادت رفت ؟ فرخ نگه دار و کیسون و انصاری ؟ وقتی رژیم در سوریه برای حفظ منافع استعماری روسیه و جهان گشایی دوباره تزار ارتدکس – مافیایی -ک گ ب پوتین بر اساس منویات و آیدیولوگی نو کمونیسم ناسیونالیست پوپولیست الکساندر دگین زن و بچه سوری ها را قتل عام میکند و شهر های آنها را به تل خاکستر تبدیل میکند تو هنرمند دل نازک روسی کجا هستی ؟ حالا از ترس دلواپسان پشت گرم به روسیه به روحانی آخوند امیدوار به روس ها میتازی که چه شود ؟ نقشه بی شرمانه حزب توده و پوتین برای ایران کشاندن ایران به سرنوشت سوریه است . تو احمق نمی دانی و نمی فهمی دیگ روسی را به جوش می آوری چون در امریکا دو تا فیلم تو را نشان دادند فقط به خاطر اینکه حماقت ما ایرانیها را در دعواها ی خانوادگی و برخورد با زنان را بزرگ میکرد . تو اگر شرف داشتی جلوی اشغال کشورت توسط روس ها را میگرفتی . ان جنجال بر سر نامه به ترامپ هم یک بازی روسی برای حواس پرت کردن مردم ایران از نفوذ گسترده روسیه در تمام سطوح سیاسی -اقتصادی – امنیتی -نظامی ج ا است . مردم ایران مشتی خیانت کار روسی در همه جا نفوذ کرده اند ( ۳۰۰ سال نفوذ گسترده ) ساختار سیاست -فرهنگ -مذهب و اقتصاد کشور بیمار است . ویروس روسی همه جا را به گند کشیده . این ضد آمریکایی گری دیوانه وار از دفتر پوتین هدایت میشود . اینها جدیدا به امریکا و کانادا و پارس و لندن و برلین و استوکهولم همه جا نفوذ کرده اند حتا در استنفورد و کلمبیا و مرکز تینک تنک و انتر پرا یز آمریکایی . همه رسانه های فارسی زبان خارجی تحت اشغال اینها است . فریب این بازی ها را نخورید اینها میخواهند ترامپ را هم به بازی ریگان بکشانند که رفسنجانی با حذف بنی صدر و ساخت و پاخت با ریگان و مک فارلین انجام داد . اما نمیدانند در آنزمان شوروی مثل پوتین خودش عشق ترامپ نداشت . و شرایط زمانی مکانی متفاوت بود . حتا ان اقدام ریگان با انتقاد امروز جمهور خواهان اقتدار گرا مثل کینگریچ مواجه است . آخوند ها در دام وحشتناکی افتاده اند که روسیه و حزب توده و فدایی و ملی مذهبی سر راه آنها گذاشتند . امریکا ستیزی کودکانه ( نوریه گا یادتان هست ؟)

  تنها برنده این تخمی که آنها با برکناری بازرگان و بنی صدر و اشغال سفارت امریکا و گامهای اشتباه بعدی روی سودای اتمی کردن و کره شمالی کردن ایران برداشتند ، روسیه است . چون ایران در راه فروپاشی کامل گام بر میدارد . در بهترین شرایط مثل سوریه امروز ویرانه و مغاک نشین جغد های روسی میشود و در بدترین حالت چند پاره و رزم گاه روس و امریکا و عربستان و ترکیه و پاکستان و چین و ماچین میشود . مردم ایران باید بپا خیزند و مارکسیست ها را با روس ها و آخوندهای روسی به چاله توالت تاریخ بریزند .

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: