«اُورانژ تلکام» به همکاری با شرکت تحت کنترل سپاه می‌اندیشد

سعید قاسمی‌نژاد (پژوهشگر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و از بنیان‌گذاران دانشجویان و دانش‌آموختگان لیبرال ایران)

Twitter: @sghasseminejad

Facebook: Saeed Ghasseminejad

saeed-ghasseminejad

شرکت فرانسوی “اُورانژ تلکام” (Orange Telecom) در حال مذاکره برای خرید سهام “شرکت ارتباطات سیار ایران” (همراه اول) است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیادهای تحت کنترل رهبر ایران صاحبان آن هستند. چنین معامله‌ای راه را برای ورود شرکت‌های چندملیتی به صنعت مخابرات ایران که بخش اعظم آن تحت کنترل رهبر و سپاه است، هموار خواهد کرد. بسیار مهم است که واشینگتن متحدان اروپایی خود را قانع کند که این معامله و معاملات مشابه آن ارزش آسیبی را که به رژیم تحریم‌های بین‌المللی خواهد زد، ندارد.

صنعت مخابرات ایران تحت کنترل شرکت‌های نزدیک به نیروهای نظامی و مراکز قدرت است. اما شرکت “اُورانژ” قصد دارد با شرکتی شریک شود که در مرکز و شکم هیولای جمهوری اسلامی قرار دارد. شرکت مخابرات ایران تحت تحریم‌های ایالات متحده نیست، اما واشینگتن سهامدار اصلی آن یعنی سپاه پاسداران را به عنوان حامی تروریسم در سراسر جهان معرفی کرده است.

دو شرکت اصلی ارائه‌کننده تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی در ایران شرکت‌های “همراه اول” و “ایرانسل” هستند. شرکت مخابرات ایران و وابسته‌های آن از جمله “همراه اول”، متعلق به شرکت “توسعه اعتماد مبین” است که به صورت مشترک تحت مالکیت سپاه پاسداران و “ستاد اجرای فرمان امام” قرار دارد. “ستاد اجرایی” شبکه‌ای ۱۰۰میلیارد دلاری از بنیادهای در سایه است که توسط خامنه‌ای کنترل می‌شود. این ستاد متعاقب فرمان اجرایی ۱۳۵۹۹ رییس‌جمهور اوباما در فوریه ۲۰۱۲ مورد تحریم قرار گرفت اما تحت توافق هسته‌ای از تحریم خارج شد.

از سوی دیگر، مالکیت “ایرانسل” به شرکت “ام‌تی‌ان” (MTN) از آفریقای جنوبی و یک سرمایه‌گذاری مشترک میان “صنایع الکترونیک ایران” و “بنیاد مستضعفان” تعلق دارد؛ بنیادی که توسط رهبر جمهوری اسلامی کنترل می‌شود. شرکت مخابرات ایران کنترل خطوط تلفن ثابت با بیش از ۳۰ میلیون مشترک را در دست دارد. در عرصه تلفن همراه، شرکت مخابرات ۵۷درصد و ایرانسل ۴۰درصد بازار را در اختیار دارند.

خریداری شرکت مخابرات ایران و “همراه اول” توسط سپاه پاسداران (تنها متقاضی غیر از سپاه به دلایل امنیتی رد شد) تنها یک تصمیم مالی نبود. “مخابرات” و “همراه اول” به عنوان ارائه‌کنندگان اصلی خدمات اطلاعاتی و ارتباطاتی، توانایی جمع‌آوری اطلاعات از شهروندان عادی را به سپاه پاسداران می‌دهند. طنز تلخ اینجاست که شعار شرکت مخابرات ایران نیز این است که “هیچ‌کس تنها نیست”.

خرید سهام “شرکت ارتباطات سیار ایران” توسط “اُورانژ” می‌تواند مستقیما به سپاه سود برساند، و درب همکاری بین شرکت‌های بین‌المللی دیگر را با سپاه باز کند. این به سپاه پاسداران این امکان را خواهد داد که نقض حقوق بشر، شکار مخالفان، و نظارت بر شهروندان ایرانی را افزایش دهد. در نهایت، ظرفیت تکنولوژیک برنامه موشکی بالستیک ایران را نیز که تحت کنترل سپاه است تقویت خواهد کرد در حالی که نهادهای آن طبق فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ سال ۲۰۰۵ تحت تحریم قرار دارند.

برای متوقف کردن این معامله، وزارت خزانه‌داری باید شرکت مخابرات و همراه اول را در لیست ویژه تحریم‌ها قرار دهد. همچنین کنگره می‌تواند در بیانیه‌ای به “اُورانژ” و شرکت‌های بین‌المللی دیگر در زمینه همکاری با شرکت‌های تحت کنترل سپاه پاسداران هشدار دهد. دولت جدید باید اعلام کند که قصد دارد فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران را از طریق افزایش محدودیت بر نهادهای تحریم‌شده با جدیت بیشتری محدود کند، و با کنگره برای طراحی و اعمال تحریم‌های جدید همکاری داشته باشد. حامیان معامله هسته‌ای ادعا می‌کردند که این معامله امنیت بین‌المللی را افزایش خواهد داد. اما در عمل، معامله احتمالی شرکت “اُورانژ” در ایران احتمال دور زدن تحریم‌ها و غنی کردن این سازمان تروریستی را افزایش و تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ای را در اختیار آن قرار می‌دهد.


نسخه‌ی انگلیسی این یادداشت روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۵ آبان ۱۳۹۵) در وب‌سایت “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” منتشر شده است.

نظرتان را بنویسید