توصیه «مرجع تقلید» مقیم نجف به لاریجانی: از زور و اجبار برای «حجاب» پرهیز کنید

larijani-fayaz

تقاطع: یک “مرجع تقلید” شیعه مقیم “نجف” به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی توصیه کرد که «زور و اجبار برای بهبود وضعیت حجاب موثر نیست» و «باید از آن پرهیز کرد».

آن‌گونه که حسین جابری انصاری، معاون وزارت خارجه جمهوری اسلامی نوشته، در دیداری که روز چهارشنبه (۱۲ آبان-۲ نوامبر) در شهر نجف عراق برگزار شد، “آیت‌الله محمداسحاق فیاض” با اشاره به مساله‌ی «بی‌حجابی و بدحجابی» در ایران به صادق لاریجانی گفت: «برای بهبود وضعیت حجاب، سه نکته باید لحاظ شود: اول استفاده مناسب از ظرفیت رادیو تلویزیون و رسانه‌های گروهی برای ترویج حجاب؛ دوم پرهیز از به کارگیری زور و اجبار در امر ترویج حجاب که موثر نیست؛ و سوم بازگشت علما و وعاظ به جایگاه ثاثیرگزار سابق خود در تربیت دینی جامعه و پایان دادن به میدان‌داری دیگر اصناف به جای عالمان در مجالس و مجامع دینی.»

بر اساس این گزارش، “آیت‌الله فیاض” همچنین اسلام و تشیع را «دین و مذهب اعتدال» دانست و افزود: «با مردم باید با روی باز برخورد کرد. به هر کس فحش بدهید فحش می‌دهد، بد برخورد کنید بد برخورد می‌کند. اگر با اخلاق خوب رفتار کنیم مردم هم رفتار خوب خواهند داشت.»

“محمد اسحاق فیاض”، ۸۶ساله، متولد افغانستان و از شاگردان “آیت‌الله ابوالقاسم خویی” است. “آیت‌الله خویی” برای سال‌ها مهم‌ترین مرجع تقلید شیعه جهان بود و مخالف صریح ولایت فقیه و روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به شمار می‌رفت.

One thought on “توصیه «مرجع تقلید» مقیم نجف به لاریجانی: از زور و اجبار برای «حجاب» پرهیز کنید”

  1. حالا حاج اقا حق حساب که بگیره موقع خداحافظی میگه البته شما با روحیه مردم ایران اشناتر هستید هرکاری صلاح میدانید انجام دهید

نظرتان را بنویسید