محکومیت بسیجی‌های حمله‌کننده به سفارت عربستان به ۳ تا ۶ ماه حبس؛ متهمان سابقه حضور در جنگ سوریه را دارند

saudi-embassi-1

تقاطع: دادگاهی در تهران، شماری از حمله‌کنندگان به سفارت عربستان سعودی در دی‌ماه ۱۳۹۴ را به سه تا شش ماه حبس محکوم کرده است.

آن‌گونه که مصطفی شعبانی وکیل متهمان این پرونده به خبرگزاری «ایلنا» گفته، «دادگاه ویژه کارکنان دولت» احکام ۲۰ نفر از این افراد را صادر کرده که بر اساس آن، همه‌ی متهمان از اتهام «تخریب عمدی سفارت عربستان و ایجاد حریق» تبرئه شدند با این استدلال که این اتهام نیاز به شاکی خصوصی داشت و دولت عربستان تا کنون شکایتی را در این زمینه به دادگاه ارائه نکرده است.

به گفته‌ی آقای شعبانی، دادگاه در ارتباط با اتهام «اخلال در نظم عمومی»، چند نفر از متهمان را به ۶ ماه حبس و برخی دیگر را به ۹۱ روز زندان محکوم کرد. تعدادی از ۲۰ متهم نیز از این اتهام تبرئه شده‌اند.

این وکیل دادگستری در گفتگو با «ایلنا» تاکید کرده که تمام ۲۰ متهم این پرونده «بسیجی» هستند و «سابقه‌ی حضور در جبهه و حتی جنگ سوریه را دارند».

وی هم‌چنین از قول متهمان گفته که نیروهای انتظامی، مانع حمله و ورود آن‌ها به سفارت عربستان نشدند.

گفتنی است این پرونده به ۲۵ متهم دیگر نیز دارد که به دلیل «آخوند» بودن در «دادگاه ویژه روحانیت» محاکمه می‌شوند.

در شام‌گاه ۱۳ دی ۹۴ و یک روز بعد از اعدام «نمر باقر النمر»، شیخِ شیعه نزدیک به حکومت ایران توسط حکومت عربستان، گروهی از معترضان به این اعدام، در مقابل سفارت و کنسول‌گری عربستان سعودی در تهران و مشهد تجمع کردند که این تجمع در تهران با ورود به سفارت عربستان و تخریب و آتش‌زدن ساختمان و اموال آن همراه شد.

دولت عربستان در‌‌ همان شب، کلیه روابط دیپلماتیک، اقتصادی و نیز پروازهای هوایی خود با ایران را به طور کامل قطع کرد و ضمن خارج کردن دیپلمات‌های خود از این کشور، سفیر و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را نیز اخراج کرد.

به دنبال آن، شماری از متحدان عربستان هم‌چون بحرین و امارات متحده عربی نیز روابط دیپلماتیک و اقتصادی با ایران را قطع کردند و یا کاهش دادند.

نظرتان را بنویسید