دادستان فارس: لیدرها و عوامل اصلی تجمع پاسارگاد بازداشت شده‌اند

 

تقاطع: دادستان عمومی و انقلاب استان فارس می‌گوید «لیدرها» و «عوامل اصلی» تجمع روز جمعه (۷ آبان-۲۸ اکتبر) در پاسارگاد دستگیر شده‌اند و برای‌شان پرونده قضایی تشکیل شده است.

به نوشته‌ی خبرگزاری “میزان” (متعلق به قوه قضاییه)، علی صالحی گفته: «پس از انجام تحقیقات لازم، لیدرها و سرشاخه‌های اصلی این تجمع که به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و ضدارزش‌ها‌ اقدام کرده بودند، دستگیر شدند.»

وی در عین حال مدعی شده که «اقدامات این افراد پیش از این، از سوی دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی مورد رصد قرار گرفته بود».

این اظهارات دادستان فارس یک روز پس از انتقاد حسین نوری همدانی، “مرجع تقلید” ساکن قم از تجمع “روز کوروش” در پاسارگاد بیان می‌شود.

نوری همدانی روز یکشنبه (۹ آبان) در سخنانی گفت: «عده‌ای دور مزار کوروش جمع شدند و طواف کردند و در این تجمع دستمال درآوردند و گریه کردند. این افراد ضد انقلاب هستند و تعجب می‌کنم چطور می‌توانند در مزار کوروش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.»

این “آیت‌الله”ِ ۸۹ساله اضافه کرد: «کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند؟»

تجمع “روز کوروش” بنیان‌گذار پادشاهی هخامنشی که با شرکت هزاران نفر در آرام‌گاه او برگزار شد، با شعارهای سیاسی و اعتراضی همراه بود که از جمله این شعارها می‌توان به «حکومت آخوندی، فقط جنگ فقط ظلم»، «آزادی اندیشه با ریش و پشم نمی‌شه»، “نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران”، و نیز شعارهایی در حمایت از رضا پهلوی، فرزند شاه پیشین ایران اشاره کرد.

هم‌چنین در جریان این تجمع، محمدرضا عالی‌پیام (هالو)، شاعر و طنزپرداز منتقد نیز پس از خواندن شعری با عنوان “تاریخ‌زدگی” توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. بر اساس گزارش‌های اولیه، آقای عالی‌پیام که از بیماری‌های “صرع” و “فشار خون” رنج می‌برد در همان ساعات نخست بازداشت به بیمارستانی در “سعادت‌شهر” منتقل شد.

نظرتان را بنویسید