احضار تلفنی محمود بهشتی لنگرودی و جعفر عظیم‌زاده به زندان اوین

محمود بهشتی (راست) و جعفر عظیم‌زاده از جمله شاخص‌ترین فعالان مدنی ایران در حوزه حقوق معلمان و کارگران به شمار می‌روند.
محمود بهشتی (راست) و جعفر عظیم‌زاده از جمله شاخص‌ترین فعالان مدنی ایران در حوزه حقوق معلمان و کارگران به شمار می‌روند.

تقاطع: جعفر عظیم‌زاده و محمود بهشتی لنگرودی، دو فعال شناخته‌شده‌ی حقوق کارگران و معلمان ایران، جهت سپری کردن ادامه‌ی محکومیت حبس خود به زندان اوین فراخوانده شده‌اند.

دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی در تماسی تلفنی به این دو فعال مدنی اعلام کرده که اگر خود را به زندان اوین معرفی نکنند، غیبت‌شان به دادستانی تهران گزارش خواهد شد.

محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی “کانون صنفی معلمان ایران” است. او در سه پرونده‌ی جداگانه مربوط به سال‌های ۸۵، ۸۹، و ۹۴، مجموعا به ۱۴ سال حبس محکوم شده است.

این معلم ۵۵ساله که در ۱۲ سال گذشته بارها طعم بازداشت و حبس را چشیده، آخرین بار روز ۱۵ شهریور ۱۳۹۴ با مراجعه‌ی ماموران دادستانی تهران به منزلش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

آقای بهشتی از آن زمان، در سه نوبت دست به اعتصاب غذا زد که آخرین بار آن در اردیبهشت‌ماه امسال بود و بعد از ۲۲ روز به آزادی موقت وی تا به امروز منجر شد.

جعفر عظیم‌زاده دبیر هیات مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران” نیز در دو پرونده جداگانه در تهران و ساوه، مجموعا به ۱۷ سال حبس و ۲ سال «ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شده است.

این فعال شناخته‌شده‌ی کارگری روز ۱۷ آبان ۱۳۹۴، جهت اجرای شش سال از این حکم روانه‌ی زندان اوین تهران شد.

او اما بعد از تحمل شش ماه حبس، روز دهم اردیبهشت‌ماه امسال با خواست توقف اجرای حکم و رسیدگی دوباره به پرونده‌اش در دادگاهی علنی با حضور هیات‌ منصفه، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد که این اعتصاب غذا، پس از ۶۳ روز به آزادی وی منتهی شد.

جعفر عظیم‌زاده در روزهای آخر اعتصاب غذا در حالی که از لحاظ جسمی به شدت ضعیف شده بود، اعلام کرد که «حاضر است جانش را هزینه کند تا جنبش کارگری ایران در وضعیت بهتری قرار گیرد».

نظرتان را بنویسید