محسنی اژه‌ای: سعید طوسی از اتهام «عمل خلاف منافی عفت» تبرئه شده است

سعید طوسی - علی خامنه‌ای

تقاطع: سخنگو و معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید سعید طوسی، قاری قرآن متهم به تجاوز جنسی به کودکان، از اتهام «مسأله خلاف منافی عفت» تبرئه شده است اما رسیدگی به پرونده‌ی او در رابطه با اتهام «تشویق به فساد» ادامه دارد.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه (۲ آبان-۲۳ اکتبر) در یک نشست خبری از وجود ۴ شاکی در پرونده‌ی سعید طوسی خبر داد و گفت: «این پرونده، هنوز مرحله رسیدگی به نهایت نرسیده اما به لحاظ پیگیری یکی از شکات در مساله خلاف عفت عمومی، قرار منع تعقیب در دادسرا صادر و تایید شد. ادعای دیگری شد در رابطه با تشویق به فساد که قرار منع تعقیب صادر شد که دادگاه با قرائن و شرایط رسیدگی را ادامه داد و قرار منع تعقیب را نقض کرد.»

وی با بیان این‌که «پرونده برای مشورت به یک قاضی متدین و باتجربه سپرده شده» افزود: «سروصدایی که این پرونده ایجاد کرده کاملاً غیرطبیعی است. فرض کنید اتهامی متوجه ما می‌شد آیا مایل هستیم تا قطعی و روشن شود این مقدار در دسترس مردم قرار گیرد؟ آیا اخلاق، شرع، قانون و وجدان ما اجازه می‌دهد؟»

اژه‌ای با تاکید بر این‌که «انتشار مسائلی که هنوز روشن نشده، جرم و قابل تعقیب است» اضافه کرد: «برخی از اتهامات ممکن است حق با شاکی باشد ولی یا قابل اثبات نیست یا اثبات‌شان مشکل است. همیشه قبل و بعد از انقلاب این‌گونه پرونده‌ها را داشته‌ایم… درباره موارد سوء اخلاقی، قانوناً و شرعاً امکان ریز شدن نیست. هم شرع و هم قانون جلوگیری کرده و ضابط و یا دادسرا حق ورود ندارد و باید مستقیم به دادگاهی برود که با چند قاضی رسیدگی می‌کند.»

این مقام ارشد قضایی در عین حال مدعی شد که «افشای این موارد خیلی بیشتر به ضرر شاکی است تا متهم و گاهی موجب اشاعه فحشاء می‌شود».

وی در پایان نیز انگشت اتهام را به سوی «ضدانقلاب» گرفت و گفت: «بدون تردید این روزها هم دشمنِ شاکی و هم دشمنِ متهم در حال سوءاستفاده است و ضدانقلاب در این‌باره منافع خود را دنبال می‌کند. چرا در این یک مورد این همه پیگیری می‌کنند؟ قطعاً معلوم است اهداف دیگری دارند.»

محمد گندم‌نژاد طوسی معروف به سعید طوسی، از جمله قاریان قرآن مورد علاقه‌ی رهبر جمهوری اسلامی به شمار می‌رود به طوری که در سال‌های اخیر، شماری از جلسات سخنرانی علی خامنه‌ای با قرائت قرآن توسط وی آغاز شده است.

طوسی متهم است که به ۱۰ تا ۱۹ نوجوان ۱۲ تا ۱۴ ساله که نزد وی قرائت قرآن می‌آموختند، تجاوز جنسی کرده است.

شاکیان این قاری قرآن می‌گویند که پرونده‌‌ی شکایت‌شان از او با اعمال نفوذ بیت رهبر جمهوری اسلامی و مسوولان ارشد قضایی از جمله دادستان تهران بسته شده است.

طوسی اما به تازگی در بیانیه‌ای اتهامات مطرح‌شده علیه خود را «کذب و جعلی» و بهانه‌ای برای «هتاکی» به رهبر جمهوری اسلامی دانسته است.

نظرتان را بنویسید