گزارش ماهانه “تقاطع” از سرکوب‌ آزادی‌های اجتماعی در ایران

تصویر منتشرشده از بازداشت‌شدگان مرتبط با مدلینگ در زاهدان
تصویر منتشرشده از بازداشت‌شدگان مرتبط با مدلینگ در زاهدان

مرکز مطالعات لیبرالیسمیوحنا نجدی: سرکوب آزادی‌های اجتماعی در جمهوری اسلامی ایران، در مهرماه امسال ابعاد تازه‌تری پیدا کرد. هم‌زمان با ادامه دستگیری افراد فعال در حوزه‌ی مدلینگ در شهرهای مختلف کشور، مقام‌های مسوول در نیروی اتنظامیو بسیجنیز از ادامه حمله به پارتی‌ها و مهمانی‌ها، و دستگیری ده‌ها نفر در این خصوص خبر داده‌اند. از سوی دیگر، وزارت ارشاددولت حسن روحانی به درخواست آیت‌الله‌ها و گروه‌های فشار برای برگزار نکردن کنسرت در شهر قم نیز تمکین کرد تا این شهر همچون مشهد، هم‌چنان جزو مناطق کنسرت-ممنوع ایران باقی بماند. تشکیل معاونت رصد فضای مجازی در دادستانی کل کشورو همچنین آموزش هزاران “طلبه”‌ی مرد و زن برای حضور سازمان‌یافته در این فضا نیز از جمله آخرین تلاش‌های نهادهای حکومتی برای کنترل اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود.

برخورد با مدل‌ها از مشهد و اراک تا زاهدان: مدلینگ کلا غیرمجاز است

روز ۱۲ مهرماه، مهدی خدابخشی “جانشین سرپرست دادسرای مشهد” از برخورد با یک «شبکه‌ی سازمان‌یافته مدلینگ» در این شهر خبر داد و گفت که در این ارتباط «۹ مرکز استودیو و سالن زیبایی» پلمپ و ۳ زن و ۳ مرد بازداشت شدند.

وی همچنین از احضار ۱۷ نفر دیگر در همین خصوص به دادسرا خبر داد و مدعی شد که شماری از بازداشت‌شدگان از «عناصر فرقه ضاله بهاییت» هستند.

خدابخشی در توضیح بیشتر گفت که مدل‌های دستگیرشده به صورت «سازمان‌یافته» در شبکه‌های اجتماعی تصاویر «مستهجن و مبتذل» منتشر می‌کردند و قصد «ترویج فساد و بی بندوباری و تلاش برای از بین بردن اصول و ارزش‎‏های مذهبی جامعه» را داشتند.

در خبری مرتبط، روز ۲۵ مهرماه، “اطلاعات سپاه سلمان” استان سیستان و بلوچستان با صدور اطلاعیه‌ای از «شناسایی و متلاشی شدن یک شبکه سازمان‌یافته مدلینگ و ابتذال» در زاهدان خبر داد و اعلام کرد که ۱۱ نفر را در این خصوص دستگیر و تحویل مراجع قضایی داده است.

این اطلاعیه هم‌چنین با اشاره به «احضار و ارشاد بیش از ۵۰ نفر» در این رابطه اضافه کرده که در این عملیات «۳ باب آتلیه زیرزمینی کشف و پلمپ شده است».

“اطلاعات سپاه سلمان” در بخشی از اطلاعیه خود نوشته: «این شبکه مدلینگ با جذب تعداد زیادی از دختران و پسران به‌ طور غیرقانونی و زیرزمینی، آنها را اغفال کرده و در حالت‌های مختلف از آنها تصویربرداری داشته است و خوراک تبلیغاتی برخی از مجلات و شبکه‌های مجازی مدلینگ بین‌المللی را تهیه می‌کرده است.»

یک روز بعد از صدور این اطلاعیه، محمد مرزیه “دادستان زاهدان” از آزادی ۹ نفر از بازداشت‌شدگان این پرونده خبر داد و گفت: «دو متهم اصلی در حال حاضر به منظور تکمیل تحقیقات در اختیار سازمان اطلاعات سپاه قرار دارند.»

آقای مرزیه هم‌چنین اتهام این افراد را «تهیه عکس در یک کافه و انتشار آن در فضای مجازی، تحت پوشش شبکه مدلینگ» اعلام کرد.

اما روز ۲۸ مهرماه، اطلاعات سپاه اراک نیز در اطلاعیه‌ای مشابه از بازداشت ۲۴ نفر در این شهر در ارتباط با “مدلینگ” خبر داد و اعلام کرد که «۹ آتلیه، استودیو و آرایشگاه زنانه را در این رابطه پلمپ، و ۴۱ شهروند دیگر را نیز احضار کرده است».

سرانجام روز ۳۰ مهرماه، حمید قبادی “دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس” وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که این کارگروه تمامی فعالیت‌های حوزه‌ی مدلینگ را لغو و این موضوع را به موسسات فعال در این حوزه نیز ابلاغ کرده است.

آقای قبادی با تاکید بر این‌که «این موضوع مشکلات جدی را برای مجموعه و کشور به وجود آورد» به خبرگزاری “فارس” گفت: «ما در حال حاضر به هیچ عنوان دفتر مدلینگ مجاز و غیرمجاز نداریم و مدلینگ کلاً غیرمجاز است.»

برخورد قضایی با بدنسازان زن؛ ممنوعیت ساز موسیقی در اردوهای دانشجویی

روز ۳۰ شهریور امسال، خبرگزاری میزان (متعلق به قوه قضاییه جمهوری اسلامی) از ممنوعیت فعالیت، ممنوع‌الخروجی و احضار ۴ مربی مرد رشته‌ی ورزشی بدنسازی و دو ورزشکار زن این رشته خبر داد و افزود که پرونده‌ای برای این شش نفر در «دادسرای فرهنگ و رسانه» تشکیل شده است.

به نوشته این خبرگزاری، در این پرونده، شماری از مربیان مرد رشته‌ی بدنسازی، بعد از آموزش دادن زنان، آن‌ها را به مسابقات خارجی اعزام کرده‌اند و به دنبال آن، تصاویر حضور این زنان به صورت «نیمه‌عریان» در شبکه‌های اجتماعی پخش شده است.

در خبری دیگر، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامیگفته که «در تهران و برخی از استان‌ها روزانه ۲۰۰۰ نفر به خاطر پوشش نامناسب دستگیر می‌شوند».

حسین اشتری در عین حال اضافه کرده که «۹۵ درصد از افرادی که به خاطر پوشش نامناسب دستگیر می‌شوند با اخذ تعهد آزاده شده تنها ۵ درصد پرونده‌شان به مراجع قضایی می‌رود که از آن میزان نیز شاید با کمتر از یک‌دهم آنها برخورد شود».

از سوی دیگر، هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی جدید، دو وزارت‌خانه علومو بهداشتدولت حسن روحانی، آیین‌نامه‌ی اردوهای دانشجویی را به تمام دانشگاه‌ها موسسات آموزش عالی کشور ابلاغ کردند که بر اساس آن، برگزاری این اردوها «به صورت مختلط مجاز نیست» و دانشجویان از همراه داشتن «سازهای موسیقی» نیز منع شده‌اند. هم‌چنین برگزاری اردوهای خارج از کشور برای دانشجویان به جز موارد خاص ممنوع اعلام شده است.

این آیین‌نامه که از سوی «شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها» به ریاست محمد فرهادی (وزیر علوم) تصویب و ابلاغ شده می‌گوید که «به منظور پیشگری از شکل‌گیری محافل خارج از شئون دانشگاه در اردو، به همراه بردن سازهای موسیقی و دخانیات ممنوع است».

بازداشت ۱۲۰ نفر در حمله به پارتی‌ها

“فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیشابورروز ۱۲ مهرماه اعلام کرد که‌‌ ۴۰ نفر در ۲ مهمانی شبانه در اطراف این شهر توسط نیروهای بسیج دستگیر شده‌اند.

علی‌اکبر حسینی گفت که «۱۴ مرد به همراه ۸ زن» در روستای صومعه و همچنین «۱۱ مرد به همراه ۷ زن» در یکی از باغ‌های جاده توریستی باغ‌رود بازداشت شدند.

به گفته وی، تمامی بازداشت‌شدگان «به جرم مصرف مشروبات الکلی و ارتباط نامشروع مورد پیگیری قضایی هستند و احکام آنها به‌ زودی صادر خواهد شد».

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرزنیز روز ۳ مهرماه اعلام کرد که «۱۶ رستوران و باغ‌ویلا» به دلیل اقدام به هنجارشکنیو یا نداشتن مجوز قانونیپلمپ شدند.

رضا شاه‌کرمی تصریح کرد که این اقدام دادستانی بعد از دریافت گزارش‌هایی در خصوص «گسترش هنجارشکنی‌ها در برخی رستوران‌ها، اختلاط‌های شبانه و برگزاری مراسم مختلط» همچون «رقص و پایکوبی و اقدامات خلاف شرع» در برخی باغ‌ویلاها صورت گرفت.

وب‌سایت تابناک یزد” نیز به نقل برخی گروه‌های تلگرامی محلی از بازداشت «۱۶ زن و دختر جوان به همراه ۲۱ مرد» در خانه‌ای در منطقه “مهرآوران” یزد در حال «رقص و پایکوبی و شرب مشروبات الکی» خبر داد.

بر پایه این گزارش، برخی از حاضران در این مهمانی با «به جا گذاشتن اتومبیل‌های خود» و قبل از ورود ماموران موفق شدند از روی دیوارفرار کنند.

در خبری دیگر، وب‌سایت عصرخبر” (نزدیک به نهادهای امنیتینظامی) روز ۲۸ شهریورماه نوشت که نیروی انتظامی شهر رشت در استان گیلان شامگاه ۲۶ شهریورماه با هجوم به ویلایی در این شهر «۱۵ زن و مرد را که مشغول رقص و پایکوبی بودند»، دستگیر کرد.

همین وب‌سایت از بازداشت ۱۶ جوان دیگر در شام‌گاه ۲۰ مهرماه به دلیل «برگزاری پارتی به مناسبت برد تیم ملی فوتبال ایران بر کره جنوبی» در خانه‌ای در منطقه‌ی پاسدارن تهران خبر داده و نوشته که بازداشت‌شدگان «در شب عاشورا با مصرف مشروبات الکلی مشغول رقص و پایکوبی بودند».

“عصرخبر” هم‌چنین خبر مشابهی را از بازداشت ۱۱ دختر و پسر دیگر در یک مهمانی در محله‌ی “تجریش” تهران در شام‌گاه ۲۳ مهر منتشر کرده است.

و بالاخره در خبری مرتبط، رییس کل دادگستری هرمزگان گفت که بندرعباس «به محلی برای پارتی‌های مختلط شبانه تبدیل‌ شده است».

محمدصادق اکبری مدعی شد که پارتی‌ها در این شهر به دلیل «سست شدن بنیان خانواده‌ها و افزایش مفاسد اخلاقی» از طریق گسترش «فضای مجازی ناسالم» افزایش یافته‌اند.

فعالیت سازمان‌یافته هزاران طلبه در فضای مجازی

محمدجعفر منتظری “دادستان کل کشور جمهوری اسلامیروز ۶ مهرماه از تشکیل معاونت رصد فضای مجازیدر این دادستانی خبر داد و گفت: «فضای مجازی، جوانان ما را به انواع جنایات و جرائم کشانده و شرف انسانی را زیر سوال برده است.»

در خبری دیگر، مدیرکل اطلاع‌رسانی و تبلیغ نوین دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قماز فعالیت ۲۰۰۰ مبلغدر فضای مجازی خبر داد.

اباذر جعفری گفت که در پی دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، چندین دوره آموزشیبرای مبلغان حوزوی«با هدف پاکسازی فضای مجازی»  برگزار شده است.

او اضافه کرد که در این دوره‌ها، «۳۵۰ مبلغ آگاهی‌های لازم را درباره فضای مجازی کسب کردند» و «در حال حاضر نیز ۲۰۰۰ مبلغ در فضای مجازی فعالیت می‌کنند».

هم‌زمان علی‌ طایی‌زاده، رییس مرکز فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهراننیز از فعالیت “۱۰۰ هزار طلبه زندر فضای مجازی خبر داد و گفت که این افراد «پیش‌نیازهایی را برای ورود به فضای مجازی پشت سر گذاشتند».

بعد از مشهد نوبت به قم رسید؛ «کنسرتی برگزار نخواهد شد»

وزارت ارشاددولت حسن روحانی، بعد از تمکین به خواسته‌ی احمد علم‌الهدی، نماینده خامنه‌ای در “خراسان رضوی”، مبنی بر عدم برگزاری کنسرت در این استان، با درخواست مشابه شماری از “مراجع تقلید” در شهر قم نیز موافقت کرد.

حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیروز ۱۴ مهرماه اعلام کرد که «سیاست این دولت همانند دولت‌های گذشته بر مبنای عدم برگزاری کنسرت موسیقی در دو شهر قم و مشهد بوده است» و «این سیاست تداوم خواهد داشت».

پیش از این، “آیت‌الله” و گروه‌های تندروی قم در واکنش به اجرای موسیقی گروه مهبددر روز ششم مهرماه در این شهر اظهارات شدیدالحنی را بیان کرده بودند.

از جمله، آیت‌الله صافی گلپایگانی گفته بود که با برگزاری کنسرت «قلب امام زمان متاثر می‌شود».

جامعه مدرسین حوزه علمیه قمنیز با صدور بیانیه‌ای تصمیم مدیران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر مبنی بر برگزاری کنسرت و همچنین حواشیآن را اقدامی موهن، غیرمنطقی، غیرقابل پذیرشو حرکتی به دور از شأن شهر مقدس قمتوصیف کرده بود.

در این میان، محمد یزدی “رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قمدر سخنانی علی جنتی را «احیاگر کنسرت در ایران» نامید و از وی خواست که در «مسائل فقهی» اظهار‌نظر نکند.

مجموعه‌ی این اعتراض‌ها و فشارها باعث شد که ابتدا “مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی” استان قم از سمت خود استعفا دهد. در آخرین روزهای مهرماه نیز خودِ جنتی عطای کار در “وزارت ارشاد” را به لقایش بخشید و ده مانده به پایان کار دولت یازدهم از این سمت کناره‌گیری کرد.

این‌ در حالی است که لغو کنسرت‌ها تنها به مشهد و قم محدود نماند و در تهران نیز کنسرت گروه موسیقی کرد یارسان گذر” لغو شد.

این گروه قرار بود ۷ مهر در “روز جهانی مولانا” در فرهنگسرای “ملل” برنامه‌ای را اجرا کند که حراست این فرهنگسرا مانع حضور نوازندگان زن بر روی سن شد و این اجرا را لغو کرد.

نظرتان را بنویسید