چرا امریکا کشوری استثنایی است

هیلاری کلینتون

hillary-clinton-portrait

 

امریکا به خاطر ارزش‌های ما کشوری استثنایی و لازم برای جهان است.

ایالات متحده همیشه کشور خاصی بوده است. رییس جمهور آبراهام لینکلن ما را «آخرین و بهترین امید جهان» می‌دانست. رییس جمهور رونالد ریگان گفت که ما «شهری درخشان بالای تپه» هستیم. و رابرت کندی ما را کشوری بزرگ، بخشنده، و دلسوز می‌خواند.

من کاملا با آنان موافقم.

اگر فقط یک باور اصلی در تمام مراحل حضورم در خدمات عمومی، راهنما و الهام‌بخش من بوده باشد، آن این باور است که: ایالات متحده کشوری استثنایی است. و زمانی که تمام امتیازات ما را با هم جمع کنید، متوجه خواهید شد که وجود ما ضروری نیز است؛ کشوری که تمام کشورهای دیگر به رهبری آن چشم دوخته‌اند.

بخشی از لزوم وجود امریکا این است که ما بزرگ‌ترین نیروی نظامی تاریخ را داریم، به همراه بهترین سربازان، آموزش، و تکنولوژی. و این ضروری است که ما هرچه در توان داریم برای حمایت از کهنه‌سربازان و همچنین مردان و زنانی که در لباس نظامی به این کشور خدمت می‌کنند انجام دهیم.

لزوم وجود امریکا همچنین به خاطر شبکه‌ی متحدان‌مان است که در طی دهه‌های متمادی با دیپلماسی بنا شده است. روسیه و چین در این زمینه امکان برابری با ما را ندارند. متحدان ما قدرت ما را چند برابر می‌کنند؛ توانایی دفاعی ما را بالا می‌برند و در دوران خوشی و سختی در کنار ما هستند؛ مانند زمانی که ناتو یازده سپتامبر را حمله‌ای به تمامی اعضای خود دانست. دور شدن از متحدان‌مان در حال حاضر، اشتباه خطرناکی خواهد بود.

امریکا ضروری است زیرا ما بزرگ‌ترین و سیال‌ترین اقتصاد جهان را داریم. کارگران ما در خلاقیت و رقابت، توانایی شکست دادن هر کشوری در جهان را دارند. و سرمایه‌گذاران ما هر روز کسب و کار هیجان‌انگیز جدیدی به راه می‌اندازند.

مهم‌تر از همه، امریکا به خاطر ارزش‌های ما ضرورت دارد و استثنایی است. من به عنوان وزیر امور خارجه، این افتخار را داشتم که نقش نماینده‌ی کشورمان را در تعهدش به آزادی، برابری، و ایجاد فرصت ایفا کنم. جهانیان از ما انتظار دارند که از حقوق بشر، حقوق دگرباشان جنسی، اقلیت‌های مذهبی و اتنیکی، زنان، معلولان، و تمام افرادی که در سراسر جهان آرزوی صلح دارند محافظت کنیم. ما خود و کشورهای دیگر را برای بهتر شدن به چالش می‌کشیم. و به این دلیل است که مردم بی‌شماری از سراسر جهان نیز می‌خواهند امریکایی باشند.

اما تمام این امتیازات، مسوولیت را نیز به همراه دارد. ما باید به رهبری جهان ادامه دهیم. زیرا ناتوانی امریکا در رهبری، خلائی را به جا خواهد گذاشت که به افراطی‌گری اجازه ریشه دواندن می‌دهد و دشمنان ما را جسور، و دوستان ما را دلسرد خواهد کرد.

البته این بدان معنا نیست که مردم نقاط و کشورهای دیگر احساس غرور ملی عمیقی ندارند. کشورهای دیگر نیز به نوبه خود مسوولیت دارند تا برخیزند و به حل مشکلات جهانی یاری کنند. اما امریکا این توانایی بی‌همتا را دارد که نیرویی در جهت صلح، پیشرفت، و کامیابی در سراسر جهان باشد. و زمانی که ما این مسوولیت را بر عهده بگیریم، کشور خود را امن‌تر و قدرتمند‌تر خواهیم کرد.

پس بیایید هیچ‌گاه خوب و بزرگ بودن خود را متوقف نکنیم. بیایید امریکا را استثنایی نگاه داریم.


* هیلاری کلینتون، وزیرخارجه پیشین امریکا و نامزد کنونی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری پیش روی این کشور است. نسخه‌ی انگلیسی این یادداشت روز ۱۳ اکتبر (۲۲ مهر) در هفته‌نامه “تایم” منتشر شده است.

ترجمه: سیاوش صفوی/ مرکز مطالعات لیبرالیسم

نظرتان را بنویسید