پایان مرخصی ۱۰روزه مهوش ثابت، قدیمی‌ترین زندانی زن زندان اوین

mahvash-sabet-nasrin-sotoudeh-2

تقاطع: مهوش ثابت (شهریاری)، یکی از هفت مدیر زندانی جامعه‌ی بهایی ایران که روز ۱۴ مهر (۵ اکتبر) پس از هشت سال و هفت ماه حبس مداوم برای نخستین بار به مرخصی آمده بود، ساعاتی قبل در روز شنبه (۲۴ مهر-۱۵ اکتبر) به زندان اوین تهران بازگشت.

آن‌گونه که رضا خندان (فعال مدنی و همسر نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر) در صفحه‌ی فیسبوکش نوشته، اعزام خانم ثابت به مرخصی بدون اعلام به خانواده‌اش بوده و از این رو، در هنگام خروج او از زندان پس از نزدیک به ۹ سال، کسی در انتظارش نبوده است.

آقای خندان در این خصوص می‌نویسد: «آدرس خانه را نداشت. فقط می‌دانست خانواده‌اش آخرین بار به خیابان ملاصدرا نقل مکان کرده‌اند. ساکش را به دوش می‌اندازد و در طول خیابان منتهی به بزرگراه به راه می‌افتد. می‌گفت “راه رفتن در خیابان پس از ۸ سال و نیم برایم سخت بود. مانند کودک سه ساله از همه چی در هراس بودم. از راه رفتن تنها در خیابان، از ماشین‌ها و…” راننده‌ی خانمی سوارش می‌کند و به او می‌گوید: “خانم، چهره‌تان آشناست از کجا می‌آیی؟ داخل بودی؟ یا از خارج می‌آیی؟” من به مهوش خانم گفتم که “بهش می‌گفتی از داخلِ داخل میام!”»

مهوش ثابت ۶۴ساله که قدیمی‌ترین زندانی زن زندان اوین است، روز ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ توسط ماموران امنیتی در مشهد بازداشت‌ و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل ‌شد.

دو ماه بعد در اردیبهشت ۱۳۸۷، فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، و وحید تیزفهم، شش مدیر دیگر جامعه‌ی بهاییان ایران نیز توسط وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

این هفت نفر بعد از نزدیک به ۲۰ ماه بازداشت موقت، در مردادماه ۱۳۸۹ از سوی مقیسه، قاضی شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به اتهاماتی چون “جاسوسی برای اسراییل”، “توهین به مقدسات” و “تبلیغ علیه نظام” هر یک به ۲۰ سال زندان محکوم گردیدند.

این حکم با وجود تایید و قطعیت در دادگاه تجدیدنظر استان تهران، در سال گذشته به ۱۰ سال حبس کاهش یافت.

mahvash-sabet-1 mahvash-sabet-nasrin-sotoudeh-1

نظرتان را بنویسید