محکومیت دو فعال شناخته‌شده کارگری به ۱۱ سال حبس

azimzadeh-ehsani

تقاطع: جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد، دو فعال شناخته‌شده‌ی کارگری در ایران از سوی شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب اسلامی ساوه در استان مرکزی، هر یک به ۱۱ سال حبس محکوم شدند.

محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری با اعلام این خبر به خبرگزاری “ایلنا” گفته که محکومیت موکلانش به این حکم سنگین، روز شنبه (۲۴ مهر-۱۵ اکتبر) به وی ابلاغ شده است.

آقای جداری فروغی درباره‌ی جزییات این حکم نیز گفته که هر یک از این دو فعال کارگری، به اتهام «ایجاد تشکل کارگری “اتحادیه آزاد کارگران ایران”» به ۱۰ سال حبس، و به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” به یک سال حبس محکوم شده‌اند.

به گفته‌ی این وکیل دادگستری، جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد در پرونده‌ی دیگری نیز به اتهاماتی از قبیل «تشویش اذهان عمومی» باید در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ساوه محاکمه شوند.

وی تاکید کرده که در مهلت قانونی به حکم صادرشده برای موکلانش اعتراض خواهد کرد.

شاپور احسانی‌راد عضو هیات مدیره “اتحادیه آزاد کارگران ایران” و نماینده اخراجی کارگران کارخانه پروفیل ساوه، ۲۶ اردیبشهت ۱۳۹۴ به اتهام “تحریک” کارگران اعتصابی کارخانه “لوله و نورد صفا” توسط اطلاعات نیروی انتظامی ساوه بازداشت شد.

جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیات مدیره این اتحادیه نیز روز ۳ خرداد همان سال در حالی که همراه با خانواده آقای احسانی‌راد به دادگاه ساوه مراجعه کرده بود، پس از اعتراض به نپذیرفتن کفالت وی برای آزادی هم‌کار زندانی‌اش از سوی مسوولان دادگاه، بازداشت شد.

این دو فعال کارگری روز ۲۰ خرداد ۹۴ با قرار وثیقه آزاد شدند.

با این وجود، جعفر عظیم‌زاده که در پرونده‌ی دیگری از سوی صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، به ۶ سال حبس و ۲ سال «ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات» محکوم شده بود، روز ۱۷ آبان ۱۳۹۴، جهت اجرای این حکم روانه‌ی زندان اوین تهران شد.

او اما بعد از تحمل شش ماه حبس، روز دهم اردیبهشت‌ماه امسال با خواست توقف اجرای حکم و رسیدگی دوباره به پرونده‌اش در دادگاهی علنی با حضور هیات‌ منصفه، اعتصاب غذای خود را آغاز کرد که این اعتصاب غذا، پس از ۶۳ روز به آزادی وی منتهی شد.

جعفر عظیم‌زاده در روزهای آخر اعتصاب غذا در حالی که از لحاظ جسمی به شدت ضعیف شده بود، اعلام کرد که «حاضر است جانش را هزینه کند تا جنبش کارگری ایران در وضعیت بهتری قرار گیرد».

نظرتان را بنویسید