تلاش وزارت اطلاعات برای بازجویی از دختر ممنوع‌الخروج نسرین ستوده

nasrin-sotoudeh-doughter

تقاطع: رضا خندان همسر نسرین ستوده، وکیل شناخته‌‌شده‌ی مدافع حقوق بشر در ایران، می‌گوید وزارت اطلاعات دولت روحانی می‌خواهد از دختر ۱۷ساله‌ی ممنوع‌الخروج‌‌‌شان بازجویی کند.

آقای خندان روز شنبه (۱۷ مهر-۸ اکتبر) در یک مطلب فیسبوکی در این خصوص نوشته: «در پیگیری برای گرفتن پاسپورت “مهراوه” به اداره‌ی گذرنامه مراجعه کرده بودیم که گفتند مقابل اسم مهرآوه نوشته شده “مصاحبه”. تردیدی نداشتم که این مصاحبه نیست و بازجویی است و حتما توسط بازجویان وزارت اطلاعات مستقر در اداره‌ی گذرنامه انجام خواهد شد.»

این فعال مدنی با بیان این‌که «مصاحبه یا بازجویی از شهروندان جزو شرط‌های صدور گذرنامه نیست» افزوده: «وزارت اطلاعات هیج حقی در جهت جلوگیری از سفر یا صدور گذرنامه برای شهروندان ندارد؛ مگر اینکه مستنداتش را به قوه‌ی قضاییه اعلام کند و در صورت وارد بودن آن‌ها، قوه‌ی قضاییه تشکیل پرونده داده حکم ممنوع‌الخروجی شخص را با ارایه‌ی دلایل محکمه‌پسند صادر کند.»

وی در ادامه نوشته: «نسرین پیشنهاد کرد اگر مصاحبه در حد پرسش و پاسخ مختصر توسط مامور پشت باجه‌ی اداره گذرنامه باشد اشکالی ندارد با او صحبت کنیم و موضوع حل و فصل شود. من و مهرآوه خیلی موافق این نبودیم چون چنین حقی را قانون پیش‌بینی نکرده است اما فکر کردیم برای بستن راه‌های بهانه‌جویی شاید بد نیست صحبت در این حد را بپذیریم. اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، در اداره‌ی گذرنامه گفتند مصاحبه‌ی مورد نظر باید در اتاق ویژه‌ی وزارت اطلاعات انجام شود که مدیران این اداره از ترس به جای “دفتر وزارت اطلاعات” می‌گویند “دفتر ریاست جمهوری”.»

رضا خندان در پایان نوشته‌ی خود تاکید کرده که به همراه همسرش، هم‌چنان موضوع ممنوع‌الخروجی دخترشان را پیگیری می‌کند اما هرگز تن به بازجویی او توسط ماموران وزارت اطلاعات نخواهند داد: «مسافرت مهرآوه در این سن و سال مانند هر شخصی مهم است. با این سفر‌ها فرد می‌تواند با دنیای بیرون در ارتباط باشد و این به رشد فکری و باز شدن بینش هر فردی کمک بزرگی است. ما باید بین تن دادن به مصاحبه و احیانا گرفتن گذرنامه و سفر او و یا تن ندادن به رفتار خلاف حقوق شهروندی و متعاقب آن ممنوع‌الخروجی تا اطلاع ثانوی، تصمیم می‌گرفتیم. ما بی‌درنگ راه دوم و شرافتمندانه را انتخاب کردیم و این به هیچ وجه به معنی دست شستن از تلاش برای گرفتن گذرنامه از راه شرافتمندانه نیست و حتما آن را به دست می‌آوریم.»

گفتنی است آقای خندان پیش‌تر در ۳۰ تیرماه امسال، خبر ممنوع‌الخروج دوباره دخترش را در صفحه‌ی فیسبوک خود اعلام کرده و نوشته بود: «بار اولی که دادستانی تهران به دستور وزارت اطلاعات مهرآوه را ممنوع‌الخروج کرد ۱۱ سال بیشتر نداشت و این بار در کمتر از ۱۷سالگی ممنوع‌الخروج شده است.»

نظرتان را بنویسید