رییس جمهور کلمبیا برنده‌ی جایزه صلح نوبل شد

colombia-president-nobel-peace-prize-winner-2016

تقاطع: کمیته‌ی نروژی نوبل، دقایقی قبل (ساعت ۱۱ صبح روز جمعه ۱۶مهر- ۷ اکتبر به وقت محلی) “خوزه مانوئل سانتوس”، رییس‌جمهور کلمبیا را به عنوان برنده‌ی جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۶ معرفی کرد.

“کیسی کُلمَن فایو”، رییس کمیته نروژی نوبل در یک نشست خبری در شهر اسلو پایتخت نروژ دلیل اعطای جایزه نوبل صلح به آقای سانتوس را تلاش‌هایش برای پایان دادن به پنج دهه جنگ با شورشیان “فارک” عنوان کرده است.

دولت کلمبیا و شورشیان فارک بعد از مذاکرات طولانی سرانجام بر سر یک پیمان صلح به توافق رسیدند. اما رفراندومی که در روزهای گذشته در این کشور برگزار شد به پیروزی مخالفان این پیمان با اختلافی کمتر از یک درصد انجامید.

با این وجود، خوزه مانوئل سانتوس گفته که هم‌چنان به آتش‌بس با شورشیان “فارک” پایبند خواهد ماند و به تلاش‌هایش برای برقراری صلح دائم ادامه می‌دهد.

پیش‌تر از جواد ظریف، وزیر خارجه، و علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در کنار همتایان امریکایی‌شان، جان کری و ارنست مونیز، به عنوان دیگر کاندیداهای اصلی دریافت این جایزه یاد شده بود. این چهار نفر در رسیدن به توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی نقش داشتند.

نظرتان را بنویسید