ابلاغ آیین‌نامه اردوهای دانشجویی: اردوی مختلط و خارجی و همراه داشتن ساز ممنوع است


تقاطع: دو وزارت‌خانه “علوم” و “بهداشت” دولت حسن روحانی، آیین‌نامه‌ی اردوهای دانشجویی را به تمام دانشگاه‌ها موسسات آموزش عالی کشور ابلاغ کردند که بر اساس آن، برگزاری این اردوها «به صورت مختلط مجاز نیست» و دانشجویان از همراه داشتن «سازهای موسیقی» نیز منع شده‌اند. هم‌چنین برگزاری اردوهای خارج از کشور برای دانشجویان به جز موارد خاص ممنوع اعلام شده است.

در این آیین‌نامه که از سوی «شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها» به ریاست محمد فرهادی (وزیر علوم) تصویب و ابلاغ شده، اردوهای دانشجویی به چهار دسته‌ی «فرهنگی، علمی، ورزشی و آموزشی» تقسیم شده‌اند و تنها اردوهای آموزشی در شرایط خاص و «با مسوولیت معاون آموزشی دانشگاه و حضور استاد مربوطه، تحت ضوابط انضباطی و فرهنگی دانشگاه و با رعایت شئونات» می‌تواند با شرکت دانشجویان دختر و پسر برگزار شود.

بر اساس ماده ۱۵ آیین‌نامه نیز برگزاری اردوهای خارجِ کشور برای دانشجویان ممنوع است هرچند که «اردوهای زیارتی (عتبات و عمره) و شرکت در همایش، کنفرانس‌ها، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های آموزشی و مهارت‌افزایی ویژه دانشجویان یا دوره دکتری» از این ماده مستثنا شده است.

هم‌چنین ماده ۳۳ آیین‌نامه می‌گوید که «به منظور پیشگری از شکل‌گیری محافل خارج از شئون دانشگاه در اردو، به همراه بردن سازهای موسیقی و دخانیات ممنوع است».

بر اساس ماده ۳۵ نیز «ترویج فیلم و عکس از هر اردو یا سفر دانشجویی که به نحوی به دانشگاه و دانشجویان و یا ارکان آن نسبت داده شود و منافی شئونات اسلامی و دانشگاهی باشد تخلف محسوب می‌شود و کمیته انضباطی دانشگاه باید با ترویج‌دهندگان برخورد مقتضی کند».

گفتنی است جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط و نیز برنامه‌های موسیقی در دانشگاه‌های ایران، بعد از سخنرانی تیرماه ۱۳۹۴ علی خامنه‌ای با جدیت بیشتری صورت گرفته است.

خامنه‌ای در آن سخنرانی در جریان دیدار با گروهی از دانشجویان حامی‌ خود، برگزاری کنسرت‌های موسیقی و “اردوهای مختلط جنسی” در دانشگاه‌ها را جزو “غلط‌‌ترین کارها” دانسته و تاکید کرده بود که «دانشگاه جای کنسرت نیست».

او با بیان این‌که این مسائل به بهانه‌ی «نشاط بخشیدن به محیط دانشجویی تجویز می‌شود»، مدعی شده بود که آمارهای مربوط به افسردگی جوانان ایرانی “دروغ محض”، “خباثت‌آمیز” و “بهانه‌ای برای تجویز آزادی‌های مبتذل” است.

در ویدئوی بالا، بخش‌هایی از آن سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی را می‌بینید.
iran-students-camping

نظرتان را بنویسید