حکومت یاغی؛ یاغی‌گری جمهوری اسلامی در پنج وجه

مجید محمدی

mohamadi_majid

دولت جرج دبلیو بوش در سیاست خارجی مرتکب اشتباهی بزرگ در حمله به عراق شد اما در تشخیص شرور و یاغی بودن جمهوری اسلامی در کنار کره شمالی و عراق درست به هدف زد. جمهوری اسلامی کاملا شبیه به دزدان دریایی و سر گردنه، لات‌های سرکوچه، و قلدرهای مدرسه عمل می‌کند. این ویژگی با آمدن و رفتن روسای قوای مجریه تغییری نمی‌یابد. این ادعا را در پنج وجه توضیح می‌دهم.

راهزنی

بنا به گزارش روزنامه “الوطن” قطر شبکه «بین اسپورت» که امتیاز انحصاری پخش مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۶ را در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در اختیار داشت، از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی به خاطر پخش غیرقانونی این مسابقات شکایت می‌کند. این کارِ یک سازمان دولتی با دزدی دریایی و راهزنی در دریای سرخ و اقیانوس هند چه تفاوتی دارد؟ جمهوری اسلامی در نقض حقوق معنوی ایرانیان و غیر ایرانیان ید طولایی دارد. کمتر هنرمندی است در ایران که حقوق معنوی‌اش توسط رادیو و تلویزیون دولتی نقض نشده باشد. با پخش بدون مجوز یا سانسورِ بدون اطلاع و کسب رضایت (سانسور فیلم یا حتی سانسور آگهی فیلم)، با توهین بدون امکان پاسخ یا با عدم پرداخت به موقع دستمزد‌ها.

در حوزه‌هایی که به حقوق افراد و حقوق بشر مربوط می‌شود جمهوری اسلامی پیمان‌هایی را که توسط دولت ایران امضا شده به رسمیت نمی‌شناسد. این نظام مدام مرتکب نقض تعهدات بین‌المللی خود شده است.

قلدری دریایی

کاری که نیروی دریایی سپاه پاسداران در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس در برابر نیروهای امریکایی انجام می‌دهد -مثل نزدیک شدن بیش از حد به آن‌ها و انداختن موشک در نزدیکی آنها- از جنس قلدری دریایی است. هدف، بنا به اظهارات فرمانده‌ نیروی دریایی سپاه بیرون راندن امریکایی‌ها از خلیج فارس است که منطقی غیر از قلدری و یاغی‌گری ندارد. خامنه‌ای و فرماندهان سپاه می‌دانند دولت اوباما در پی جنگ و درگیری نیست و در برابر این رفتار‌ها از خود خودداری نشان می‌دهد و بدین جهت زمینه را برای قلدری، مناسب می‌بینند. این کار اگر در برابر دولتی انجام شود که بخواهد زور را با زور پاسخ دهد، نتیجه، جنگ میان دو طرف خواهد بود.

آدم‌ربایی و گروگان‌گیری

حتی بعد از پایان گروگان‌گیری دیپلمات‌های امریکایی در سال ۱۳۵۹، دوره‌ای در جمهوری اسلامی نبوده است که عده‌ای از شهروندان کشورهای دیگر به عنوان گروگان برای معامله با کشورهای غربی در زندان‌های ایران به سر نبرده باشند. فهرستی طولانی از این گروگان‌ها که در میان آن‌ها کوهنورد، خبرنگار، امدادگر، پژوهشگر، کشیش، و استاد دانشگاه به چشم می‌خورد قابل دسترس است. شهروندان امریکایی، کانادایی، بریتانیایی و فرانسوی و افرادی با تابعیت دوگانه، بیشترین سهم را در این گروگانگیری‌ها داشته‌اند. اعضای نهادهای امنیتی که در دستگاه‌های تبلیغاتی جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند به صراحت از این کار به عنوان ابزاری برای وادار کردن طرف غربی به باج دادن و تسلیم یاد کرده‌اند. گروگان‌گیری شهروندان غربی یا غربی-ایرانی، یکی از اعمال جاری و روتین نهادهای امنیتی و نظامی است.

مداخله در امور دیگر کشور‌ها

جمهوری اسلامی امروز در پنج کشور عراق، سوریه، یمن، لبنان و افغانستان (کشورهایی درگیر با جنگ داخلی و ناامنی) حضور نظامی دارد یا از یک طرفِ جنگ داخلی حمایت مالی، تدارکاتی و تسلیحاتی می‌کند. در افغانستان، جمهوری اسلامی حامی دشمن سابق خود یعنی طالبان است. اعضای طالبان پس از آزادی از گوانتانامو در تلویزیون جمهوری اسلامی خاطرات خود در این زندان را تعریف می‌کنند. رهبر طالبان قبل از بازگشت به پاکستان، دو ماه در ایران به سر برده بود و سایت “جهان‌نیوز” به خاطر انتشار این خبر توقیف شد. پس از توقیف “جهان‌نیوز” احمد توکلی به صراحت از این وب‌سایت و عدم دروغگویی آن دفاع کرد. جمهوری اسلامی و هم‌پیمانان آموزش‌دیده‌ی آن امروز در جنگ داخلی در سوریه، عراق و یمن با همه‌ی نیرو‌ها و منابع درگیر هستند. حزب‌الله لبنان تا دندان توسط جمهوری اسلامی مسلح شده است.

مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی در برابر کشورهایی که امکان حضور نظامی در آن‌ها ندارند، یا راه حمله به سفارت آن‌ها را در پیش می‌گیرند (ایالات متحده، بریتانیا و عربستان سعودی) یا زبان به تهدید به مبارزه‌ی مسلحانه و فحاشی می‌گشایند (نگاه کنید به بیانیه‌ی قاسم سلیمانی بعد از لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم توسط دولت بحرین، ۳۱ خرداد ۱۳۹۵). مشخص است که فرمانده سپاه قدس وقتی به قیام مسلحانه تهدید می‌کند از چه اقداماتی سخن می‌گوید. مقامات نظامی و دینی جمهوری اسلامی نه تنها از جانب مردم ایران بلکه به عنوان نماینده‌ی مردم بحرین و یمن و سوریه و لبنان نیز سخن می‌گویند.

در غیر از کشورهایی با دولت یاغی امکان ندارد مقامات نظامی آن‌ها در سیاست خارجی دخالت کنند. اصولا سیاست خارجی جمهوری اسلامی توسط فرماندهان سپاه اداره می‌شود و نه وزارت خارجه. حتی وزارت خارجه توسط اعضای سپاه قدس مثل عباس عراقچی اداره می‌شود.

کسی حق ندارد از این مداخلات نظامی و جهان‌گشایی‌ها انتقاد کند. “علی شمایلی” فعال سیاسی و فرهنگی اصلاح‌طلب و دبیر «بنیاد باران» پس از نوشتن مقاله‌ای انتقادی درباره حضور اعضای سپاه قدس و سپاه پاسداران در سوریه در وب‌سایت «سُنقُرِ امروز» در شهرستان سُنقُرِکُلیایی بازداشت شد. (رادیو فردا به نقل از بختیار خوشنام خبرنگار «آژانس خبری موکریان»، ۳۱ خرداد ۱۳۹۵)

ترورهای داخل و خارج کشور

تروریسم شاید بارز‌ترین وجه عمل دولت‌های یاغی باشد اما چنان که آمد تنها وجه عمل آن‌ها نیست. جمهوری اسلامی هم در داخل کشور و هم در خارج، مرتکب ترور شده است. مهم‌ترین و شناخته‌‌شده‌ترین ترورهای داخل کشور، قتل‌های زنجیره‌ای بود. با نفی خودسر بودن ترورکنندگان توسط فلاحیان وزیر پیشین اطلاعات و واقعیت وقوع این قتل‌ها مشخص است که این ترور‌ها توسط «نظام» صورت گرفته است. فلاحیان درباره‌ی قتل‌های زنجیره‌ای می‌گوید: «استفاده از واژه “خودسر” برای نیرو‌های وزارت اطلاعات کار “دشمنان” آنهاست… در وزارت اطلاعات به خاطر وجود یک سیستم یک‌پارچه کامپیوتری امکان اقدامات “خودسرانه” وجود ندارد و همه فعالیت نیرو‌های اطلاعات در این سیستم ثبت می‌شود.» (دیگربان، ۲۸ بهمن ۱۳۹۳)

محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در مراسمی با عنوان مراسم «رونمایی از طرح جامع مسکن حوزه‌های علمیه» می‌گوید: «چند ماه پیش عبدالرئوف ریگی از عناصر نظامی جیش‌العدل و برادر‌زاده وی در پاکستان هدف تیر غیب قرار گرفتند. فردی به نام شیخ ندیم هم که همراه برادرش پانزده شیعه پاکستانی و دو مهندس ایرانی را کشته بودند، هدف تیر غیب قرار گرفتند… فردی هم که بیست سال پیش رییس اطلاعات سیرجان را برای نشان دادن بارانداز قاچاقچیان به کوه برده و در لحظه‌ای غفلت از ارتفاع پرت کرده و کشته و به کراچی فرار کرده بود، شناسایی و قصاص شد… فردی به نام محمد بزرگ‌زاده که طی سال‌های ۸۷/۸۸ پانزده نفر از ماموران انتظامی را شهید [کرد] و به تانزانیا گریخت و با رونق اقتصادی‌اش در این کشور به گروه جیش‌العدل کمک مالی می‌کرد نیز هدف تیر غیب قرار گرفت.» (واحد مرکزی خبر، ۱۳ آذر ۱۳۹۳) محمود علوی باید توضیح دهد که فریدون فرخزاد یا فروهر‌ها یا محمد مختاری یا صد‌ها تن دیگر از قربانیان ترور جمهوری اسلامی مرتکب کدام قتل شده بودند که مورد حمله قرار گرفته و کشته شدند.

پیش از این، رسانه‌ها و مقامات جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که ریگی در اختلافی داخلی با دیگر گروه شبه‌نظامی بلوچ (جیش‌العدل) کشته شده است. اما منابع خبری عربی به نقل از منابعی نزدیک به “جیش‌النصر” گزارش کردند رهبر این گروه به دست نیروهای ایران و در شهر کویته پاکستان ترور شد.

مسوولان روزنامه‌ی کیهان که دیدگاه‌های رهبر جمهوری اسلامی را منعکس می‌کنند ترور روزنامه نگاران و نویسندگان و مخالفان خارج از کشور را یک “حکم الهی” می‌دانند: «خداوند در آیه ۶۱ سوره احزاب، حکم به مهدورالدم بودن مرجفانی می‌دهد که امنیت جامعه را با اراجیف خبری تهدید می‌کنند. واژه “ثقفوا از “ثقافه” به معنای دست یافتن و چیره‌ شدن دقیق و ماهرانه است؛ لذا به علم و فرهنگ، ثقافه گفته می‌شود. خداوند می‌فرماید که هرگاه به این مرجفان دست یافتید آنان را بکشید. در حقیقت حکم قضایی مرجفان مهدورالدم بودن است… سعه‌ صدر و تساهل و تسامح در برابر مرجفان حد و اندازه‌ای دارد و اگر اتمام حجت تاثیری نداشت و دوباره به اعمال خود ادامه دادند، می‌بایست به حکم قضایی دستگیر و مجازات شوند. از آنجایی که مفسد فی‌الارض تلقی می‌شوند حکم آنان قتل است… اجرای حکم خدا در مورد فتنه‌انگیزان حق‌ستیز، به زمان و مکان و مرز محدود نیست و شامل مروز زمان نمی‌شود: اینما ثقفوا اخذوا… برای فتنه‌انگیزان و اخلال‌گران امنیت جامعه، هیچ جایی نباید محل امن باشد. بنابراین، فرار فتنه‌انگیزان حتی به خارج از کشور، نباید مانع برخورد با آنان شود. همچنین در دستگیری مرجفان، همه مردم باید بسیج شوند… از آنجایی که دشمنان در جنگ نرم همانند دشمنان در جنگ سرد باید کشته و مجازات شوند، خداوند حکم مرجفان را قتل قرار داده است؛ اما از آنجایی که نقش جنگ روانی و جنگ مرجفان بسیار زیان‌بار‌تر و خطرناک‌تر از حمله نظامی است و‌ گاه مشروعیت و فلسفه نظام اسلامی را تهدید و پایه ثبات آن را سست می‌کند، خداوند سخت‌گیری و شدت عمل را نسبت به آنان فرمان می‌دهد و می‌فرماید که مرجفان باید به شدت و با ذلت مجازات شوند و به بد‌ترین شیوه به قتل برسند… از نظر قرآن مقابله با مرجفان و جهاد علیه فتنه‌گران، یک سنت الهی در همه ادیان بوده است و اختصاصی به اسلام ندارد. از همین رو آن را به عنوان یک سنت الهی مطرح می‌کند.» (اراجیف رسانه‌ای از نظر قرآن، حامد سعادتی، کیهان ۱۲ بهمن ۱۳۹۳)

صریح‌تر از این نمی‌توان فتوای قتل منتقدان را صادر کرد.

گروهی معتقدند که تهدیدات جمهوری اسلامی صرفا در حد حرف است. اما تهدید مخالفان در حد حرف باقی نمانده است. هاشمی رفسنجانی به طور تلویحی به این موضوع اشاره می‌کند: «تندروی در ایران در حد اظهارات است و خیلی عملیاتی نمی‌شود. گاهی کارهای بدی می‌شود.» (ایلنا ۲۲ آذر ۱۳۹۴)

امینی، دبیر سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی در گفت‌و‌گو با فارس می‌گوید: «شرکت‌کنندگان حاضر در سومین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی، به مناسبت سالروز صدور حکم ارتداد سلمان رشدی توسط امام خمینی جایزه ۶۰۰ هزار دلاری برای اعدام وی تعیین کردند… این جایزه ۶۰۰ هزار دلاری توسط ۴۰ موسسه و رسانه شرکت‌کننده در نمایشگاه تامین شده است.» (۲۹ بهمن ۱۳۹۴)

جمهوری اسلامی تنها رژیمی است که برای سر یک نویسنده جایزه تعیین کرده است.

نظرتان را بنویسید