با تایید دادگاه تجدیدنظر: نرگس محمدی در سال ۱۴۰۹ آزاد می‌شود

Narges-Mohamadi-Sharivar1393

تقاطع: شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران با تایید محکومیت ۱۶ سال حبس نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، با استناد به ماده ۱۳۴ «قانون مجازات اسلامی» مبنی بر تجمیع مجازات‌ها، ۱۰ سال از این حکم را قابل اجرا دانست.

خانم محمدی هم‌اکنون در حال سپری کردن دومین سال از محکومیت شش‌سال حبس قبلی‌اش در زندان اوین تهران است و در صورت اجرای کامل دو محکومیتش، بیش از ۱۴ سال دیگر یعنی در سال ۱۴۰۹ از زندان آزاد خواهد شد.

حکم ۱۶ سال حبس نایب‌رییس “کانون مدافعان حقوق بشر” به سه اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام»، «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» توسط ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه‌ی ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران صادر شده بود.

این پرونده توسط بازجویان وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی و بعد از ماه‌ها احضار و بازجویی برای وی تشکیل و به دادگاه ارائه شد.

نرگس محمدی پیش از صدور این حکم در نامه‌ای از داخل زندان اوین نوشته بود: «تزلزل و مصلحت‌اندیشی در مقابل صلواتی و بازجویان وزارت اطلاعات -که قرار بود در دولت جدید حافظ آزادی باشند- گستاخ‌ترشان می‌کند.»

او هم‌چنین مجازات خود به عنوان یکی از مدیران گروه “لگام” (لغو گام به گام حکم اعدام) را «بخشی از مبارزه علیه اعدام» دانسته بود که نشان می‌دهد «حتی منتقدان اعدام در ایران نیز مجازات می‌شوند».

گفتنی است قطعی شدن محکومیت سنگین نرگس محمدی در حالی صورت می‌گیرد که او از بیماری آمبولی ریه و فلج عضلانی رنج می‌برد و چندی قبل نیز در اعتراض به ممانعت از تماس تلفنی او با دو فرزندش که در فرانسه زندگی می‌کنند، مدتی را در اعتصاب غذا به سر برد.

نظرتان را بنویسید