آلبوم عکس: درگذشت شیمون پرز، سیاست‌مدار کهنه‌کار اسراییلی در ۹۳سالگی

shimon-peres

تقاطع: “شیمون پرز”، رییس جمهور و نخست‌وزیر پیشین اسراییل و یکی از آخرین سیاستمداران از نسل بنیان‌گذاران این کشور، ساعاتی قبل در بامداد چهارشنبه (۲۸ سپتامبر-۷ مهر) در سن ۹۳سالگی درگذشت.

آقای پرز که تا پیش از بازنشستگی از سیاست در سال ۲۰۱۴، به مدت ۷ سال ریاست جمهوری اسراییل را بر عهده داشت، در دو هفته‌ی گذشته به دلیل سکته‌ی مغزی در بیمارستان بستری بود.

او در سال ۱۹۲۳ در شهر ویشنیوا واقع در لهستان آن زمان و بلاروس کنونی به دنیا آمد و حتی پیش از تاسیس کشور اسراییل در سال ۱۹۴۸ در رهبری آینده‌ی این کشور درگیر شده بود.

پرز در ۲۹ سالگی به سمت مدیرکل در وزارت نوپای “دفاع” اسراییل منصوب شد و از آن زمان، به مدت بیش از ۶۰ سال در سمت‌های مختلف در صحنه‌ی اول سیاست این کشور حضور داشت.

قرار گرفتن در راس وزارتخانه‌های حمل و نقل، امور مالی، دفاع، و امور خارجه، در کنار دو دوره نخست‌وزیری و یک دوره‌ی هفت‌ساله ریاست جمهوری اسراییل، از جمله نقش‌های سیاسی شیمون پرز بود.

او هم‌چنین در سال ۱۹۹۴ در مقام وزارت خارجه اسراییل، جایزه‌ی صلح نوبل را به طور مشترک با اسحاق رابین (نخست‌وزیر اسراییل) و یاسر عرفات (رهبر وقت فلسطینی‌ها) به دلیل نقش‌شان در امضای پیمان اسلو میان دو طرف کسب کرد.

شیمون پرز از یک سو به خاطر نقشش در شهرک‌سازی‌های اولیه اسراییل در سرزمین‌های فلسطینی و از سوی دیگر به خاطر تلاش‌هایش برای صلح با فلسطینی‌ها به ویژه در دو دهه‌ی پایانی عمرش، چهره‌ای بارز در داخل و خارج از مرزهای اسراییل به شمار می‌رود.

نظرتان را بنویسید