ویدئو: تمام لحظات مربوط به «ایران» در مناظره نخست کلینتون و ترامپ

تقاطع: نخستین مناظره هیلری کلینتون و دانلد ترامپ، دو کاندید انتخابات ریاست جمهوری امریکا از احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه، دوشنبه‌شب (۲۶ سپتامبر-۵ مهر) در دانشگاه “هافسترا” واقع در “هِمپستِد” نیویورک برگزار شد.

در این مناظره ۹۰‌دقیقه‌ای که مدیریت آن را “لِستِر هولت”، مجری اخبار شبکه‌ی ان.بی.سی بر عهده داشت، کلینتون و ترامپ، نظرات خود را حول سه موضوع “اشتغال و رفاه”، “مسائل نژادی”، و “امنیت و سیاست خارجی” بیان کردند که در نیم ساعت سوم، بارها نام ایران نیز از سوی دو کاندیدا مطرح شد.

اولین بار این کلینتون بود که از ایران در کنار روسیه و چین به عنوان سه دولتی یاد کرد که حملات سایبری برای دزدیدن اطلاعات محرمانه از بخش‌های دولتی و خصوصی امریکا را سازماندهی می‌کنند.

سپس این ترامپ بود که بارها از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و آن را بدترین توافق در تاریخ امریکا دانست.

او از جمله خطاب به کلینتون گفت: «به خاورمیانه نگاه کن. پیش از توافقی که تو آغازگرش بودی، ایران کشوری بود که در آستانه سقوط قرار داشت. آن‌ها در وضعیت بسیار بدی بودند و در اثر تحریم‌ها داشتند خفه می‌شدند. و حالا آن‌ها در مسیری قرار دارند که احتمالا به زودی تبدیل به یک قدرت عمده می‌شوند.»

در پاسخ به ترامپ، کلینتون از تلاش‌های خود برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه ایران و اعمال تحریم‌های شدید بین‌المللی بر این کشور سخن گفت و افزود: «ما آن‌ها را به میز مذاکره کشاندیم. و وزیرخارجه بعد از من “جان کری” و پرزیدنت اوباما، بدون شلیک حتی یک گلوله، جلوی برنامه هسته‌ای ایران را گرفتند.»

ترامپ در ادامه نیز چندین بار به موضوع پرداخت میلیاردها دلار پول‌های آزادشده ناشی از این توافق به ویژه ۱/۷ میلیارد دلار پول نقد به دولت ایران پرداخت. او گفت که این توافق در آینده مشکلات هسته‌ای برای امریکا ایجاد خواهد کرد و فقط کافی است ایران به مدت ۱۰ سال کاری نکند و عقب بکشد.

نظرتان را بنویسید