ویدئو: روایت منتظری از نظر خمینی درباره رابطه با کشورهای همسایه

تقاطع: این ویدئوی کوتاه، بخشی از خاطرات آیت‌الله حسینعلی منتظری در خصوص آغاز جنگ هشت‌ساله‌ی ایران و عراق است که این روزها مراسم یادبود سی‌وششمین سال‌روز آن در ایران برگزار می‌شود.

آقای منتظری در جلد نخست کتاب خاطرات خود در این خصوص می‌نویسد:

«من یادم هست آن وقت‌ها در رابطه با دولت‌ها وقتی با امام صحبت می‌‎شد ایشان متغیر می‌شدند، اصلا به دولت‌ها اعتنایی نداشتند؛ و اشکال این بود که هم حساب همه‌ی دولت‌ها را یکی کردند و هم مواضع اصولی علیه دولت‌های ارتجاعی را بدون احتساب عوارض آن و آمادگی لازم برای آن عوارض، به صورت خیلی حادی مطرح می‌‎کردند. جوی که در ایران بود که عراق کی هست؟ عربستان کی هست؟ شیوخ خلیج [فارس] کی هستند؟ قذافی کی هست؟ سایر کشورها را به وحشت انداخته بود. عراق هم به دنبال بهانه می‌‎گشت که از این به-هم-ریختگی کشور پس از انقلاب استفاده کند؛ لذا آن قرارداد مرزی الجزایر را که زمان شاه به امضا رسیده بود در تلویزیون عراق پاره کرد و شاخ و شانه جنگ می‌کشید. امارات و عربستان هم تقریبا یک چنین موضع‌هایی داشتند و رادیو تلویزیون‌های‌شان علیه ایران تبلیغات را شروع کرده بودند.

من احساس می‌کردم که ما مورد تهاجم قرار می‌‎گیریم، البته شاید دیگران هم این احساس را داشتند، ولی من به سهم خودم یک روز رفتم منزل آقای شیخ محمد یزدی در قم، آن وقت هنوز امام قم بودند و در منزل آقای یزدی سکونت داشتند.

به امام عرض کردم: “هر انقلابی که در دنیا به پیروزی می‌‎رسد معمولا هیأت‌های حسن نیتی را برای کشورهای مجاور می‌فرستد و خط مشی خود را برای آن‌ها توضیح می‌دهد و با آن‌ها تفاهم می‌کند. و این‌گونه که امروز عراق و دیگران تحریک شده‌اند و دائما علیه ما تبلیغات می‌‎کنند خطرناک است. به‌جاست هیأت‌های حسن نیت به کشورهای مجاور فرستاده شود تا یک مقدار این تشنج‌ها کاهش پیدا کند.” ایشان فرمودند: “ول کن ما کاری به دولت‌ها نداریم.” من عرض کردم: “ما که نمی‌توانیم دور کشورمان دیوار بکشیم بالاخره این‌ها دولت‌هایی هستند در مجاورت ما و وحشت این‌ها را فرا گرفته.” ایشان فرمودند: “نخیر ما می‌خواهیم دور کشورمان را دیوار بکشیم.”»

نظرتان را بنویسید