رای بالای مجلس نمایندگان امریکا به قانون «شفافیت دارایی‌های رهبری ایران»

Obama-Signed-Iran-Bill

تقاطع: با وجود مخالفت کاخ سفید، مجلس نمایندگان امریکا، قانون “شفافیت دارایی‌های رهبری ایران” را با اکثریت قاطع ۲۸۲ به ۱۴۳ تصویب کرد.

در این رای‌گیری که شام‌گاه چهارشنبه (۲۱ سپتامبر-۳۱ شهریور) انجام شد، ۲۴۰ نماینده‌ی عضو حزب جمهوری‌خواه و ۴۲ نماینده‌ی حزب دموکرات به طرح رای موافق دادند و در مقابل رای ۱۴۱ دموکرات و ۲ جمهوری‌خواه نیز مخالف بود.

قانون “شفافیت دارایی‌های رهبری ایران” وزارت خزانه‌داری امریکا را موظف می‌کند تا در یک مهلت ۹‌ماهه، در خصوص دارایی‌های مستقیم و غیرمستقیم ۸۰ مقام ایرانی از جمله علی خامنه‌ای، حسن روحانی، ۱۲ عضو شورای نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، رییس سازمان اطلاعات سپاه، و فرماندهان ارشد نظامی هم‌چون قاسم سلیمانی، گزارشی غیرمحرمانه را ارائه کند.

“بوروس پولیکوین” نماینده جمهوریخواه ایالت مین، که نویسنده‌ و ارائه‌دهنده‌ی اصلی این طرح است بعد از تصویب آن در جلسه‌ی شب گذشته‌ مجلس نمایندگان گفت: «علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران ثروت کلانی انباشته است و مردم ایران حق دارند بدانند از این پول چگونه استفاده می‌شود.»

آقای پولیکوین در بخشی از این طرح نیز نوشته: «دست‌اندازی سپاه پاسداران بر حوزه‌های عمده اقتصاد ایران و فراتر از آن، موجب زیان مردم عادی ایران و ایجاد وضعیت نامناسب برای فعالیت‌های آنها شده است.»

قانون “شفافیت دارایی‌های رهبری ایران” در مرحله‌ی بعد می‌بایست در مجلس سنای امریکا به رای گذاشته شود و پس از تصویب احتمالی به امضای باراک اوباما رییس جمهوری امریکا برسد.

این در حالی است که کاخ سفید روز چهارشنبه (۲۱ سپتامبر-۳۱ شهریور) در مخالفت با این قانون در بیانیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما آن را در صورت تصویب وتو خواهد کرد.

این بیانیه، طرح کنگره را از یک سو مخالف توافق هسته‌ای ایران و در راستای ضربه زدن به آن توصیف کرده و از سوی دیگر این طرح را نیازمند منابع گسترده مالی دانسته و مدعی شده اجرای آن باعث می‌شود منابع کنونی وزارت خزانه‌داری برای نظارت بر فعالیت‌های دیگر ایران منحرف شود.

گفتنی است بر اساس قوانین امریکا اگر دوسوم مجلس سنای این کشور به قانونی رای مثبت بدهند، وتوی رییس جمهور عملا تاثیری نخواهد داشت و وی ناچار است قانون تصویب‌شده را امضا و اجرا کند.

2 thoughts on “رای بالای مجلس نمایندگان امریکا به قانون «شفافیت دارایی‌های رهبری ایران»”

  1. با ید مسولین دزد حکومت ایران حساب پس بدهند. که چرا پول مردم ایران را خرج صدور تروریسم و آدم کشی می کنند.

نظرتان را بنویسید