اوباما طرح شفافیت دارایی‌های رهبر و ۸۰ مقام جمهوری اسلامی را وتو می‌کند

obama-khamenei

تقاطع: کاخ سفید امریکا می‌گوید با طرح کنگره این کشور برای شفاف شدن دارایی‌های رهبر و مقامات ارشد حکومت ایران مخالف است و در صورت تصویب نهایی، باراک اوباما آن را وتو خواهد کرد.

این طرح که “شفافیت دارایی‌های رهبری ایران” نام دارد هفته‌ی گذشته با ۳۹ رای موافق و ۲۰ رای مخالف در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان امریکا تصویب شد و در صورت تصویب نهایی و تبدیل شدن به قانون، وزارت خزانه‌داری این کشور را موظف می‌کند تا در یک مهلت ۹‌ماهه، در خصوص دارایی‌های مستقیم و غیرمستقیم ۸۰ مقام ایرانی از جمله علی خامنه‌ای، حسن روحانی، ۱۲ عضو شورای نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، رییس سازمان اطلاعات سپاه، و فرماندهان ارشد نظامی هم‌چون قاسم سلیمانی، گزارشی غیرمحرمانه را ارائه کند.

این گزارش می‌بایست به زبان‌های انگلیسی، فارسی، عربی و آذری، بر روی وب‌سایت وزارت خزانه‌داری امریکا قرار بگیرد.

در بخشی از طرح که از حمایت کامل حزب جمهوری‌‌خواه و شماری از نمایندگان دموکرات کنگره برخوردار است، آمده: «دست‌اندازی سپاه پاسداران بر حوزه‌های عمده اقتصاد ایران و فراتر از آن، موجب زیان مردم عادی ایران و ایجاد وضعیت نامناسب برای فعالیت‌های آنها شده است.»

در مخالفت با این طرح، کاخ سفید روز چهارشنبه (۲۱ سپتامبر-۳۱ شهریور) در بیانیه‌ای اعلام کرد که باراک اوباما آن را در صورت تصویب وتو خواهد کرد.

این بیانیه، طرح کنگره را نیازمند منابع گسترده مالی دانسته و مدعی شده اجرای آن باعث می‌شود منابع کنونی وزارت خزانه‌داری برای نظارت بر فعالیت‌های دیگر ایران منحرف شود.

3 thoughts on “اوباما طرح شفافیت دارایی‌های رهبر و ۸۰ مقام جمهوری اسلامی را وتو می‌کند

  1. به هر روی بر کسی پوشیده نیست که دارایی های این گدایان سر به میلیاردها و تریلون می زند ، چراکه ایران جز ۵ دکشور قنی دنیا ، ٩۵/’ مردم زیر خط فقر هستن !

نظرتان را بنویسید

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: