سخنگوی وزارت ارشاد: شجریان باید همکاری کند تا ممنوعیت فعالیتش رفع شود

Shajarian-New

تقاطع: در حالی که تنها سه روز از بازگشت محمدرضا شجریان به کشور برای طی کردن ادامه‌ی مراحل درمان بیماری‌ سرطانش در ایران می‌گذرد، سخنگوی “وزارت ارشاد” دولت حسن روحانی یک بار دیگر تاکید کرد که استاد آواز ایران هم‌چنان اجازه‌ی برگزاری کنسرت را ندارد چرا که تا به امروز برای حل مشکل خود «همکاری» نکرده است.

حسین نوش‌آبادی روز دوشنبه (۲۹ شهریور-۱۹ سپتامبر) در جمع خبرنگاران گفت: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمی‌تواند به‌ جای سایر نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط، موضوع رفع مشکل کنسرت آقای شجریان را حل و فصل کند. قبلا هم گفتم که رفع این مشکل با همکاری خود ایشان راحت‌تر می‌تواند محقق شود که تاکنون چنین همکاری را شاهد نبوده‌ایم.»

وی با بیان این‌ ادعا که «وزارت ارشاد به‌ طور خاص، و دولت به‌ طور عام، ارتباط شکلی و محتوایی درباره محدودیت اجرا برای آقای شجریان ندارد» تاکید کرد که در این خصوص، «دستگاه‌های دیگر باید نظر بدهند».

او در عین حال با «حاشیه‌ای» خواندن این موضوع، اظهار داشت: «در حال حاضر، مسأله سلامت این هنرمند شاخص نسبت به تمام موارد دیگر برای ما و خانواده‌اش، اولویت و ارجحیت دارد.»

نوش‌آبادی، نخستین بار، حدود دو سال قبل در روز ۹ دی‌ ۱۳۹۳ گفت که «شجریان باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد».

او گفته بود: «نمی‌شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد، ضوابط و معیارهای حاکم بر نظام را نپذیرد و هم بخواهد کار کند.»

وی چند روز بعدتر نیز در گفتگویی با روزنامه “شرق” از استاد آواز ایران خواست که «خود را به آرمان‌ها و برنامه‌های نظام نزدیک‌تر کند».

شجریان که دو روز دیگر (۱ مهر)، ۷۶ساله می‌شود، بعد از همراهی‌اش با معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ مورد خشم مقامات جمهوری اسلامی قرار گرفت به طوری که در نزدیک به هشت سال گذشته از برگزاری کنسرت در داخل ایران محروم بوده است.

او در نخستین دقایق سال ۱۳۹۵، در پیام نوروزی ویدئویی خود پرده از بیماری سرطان ۱۵ساله‌اش برداشت و با موهای تراشیده‌شده و ظاهری جدید خطاب به دوستدارانش گفت که در حال سپری کردن مراحل درمان بیماری‌اش در امریکا است.

وی پیش‌تر در یکی از معدود اظهارنظرهای خود درباره‌ی ممنوعیت فعالیتش در داخل ایران، در اردیبهشت‌ ۱۳۹۴ خطاب به حاضران در “همایش بین‌المللی حافظ” گفته بود: «من با زبان دیگری با شما باید صحبت بکنم اما از آن‌جایی که هر چه باید می‌خواندم خوانده‌ام و پس از این هرچه بخوانم زیاده‌گویی و زیاده‌خوانی و باعث آبروریزی است، چندین سال است که اجازه ندارم در مملکت خودم برای مردمان خودم بخوانم.»

ویدئوی بالا به سخنان کامل شجریان در آن همایش اختصاص دارد.

One thought on “سخنگوی وزارت ارشاد: شجریان باید همکاری کند تا ممنوعیت فعالیتش رفع شود”

  1. همای گو مفشان سایه شرف هرگز…بر آن دیار که طوطی کم از زغن باشد

نظرتان را بنویسید