محسنی اژه‌ای: دست نظام به فتنه‌گران فراری برسد مجازات می‌شوند

mohseni-ejei-shahrivar95

تقاطع: معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی می‌گوید آن‌ گروه از معترضان سال ۱۳۸۸ که از کشور خارج شده‌اند «مجرم» هستند و «اگر دست نظام به آن‌ها برسد مجازات می‌شوند».

به نوشته‌ی خبرگزاری‌های ایران، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای روز یکشنبه (۲۸ شهریور-۱۸ سپتامبر) در نشستی با خبرنگاران گفت: «کسانی برخلاف ضوابط مردم را تحریک کردند و عده‌ای به خیابان‌ها ریختند و کشته شدند و کشور را در معرض ناامنی قرار دادند. فتنه‌گران مجرم هستند و آن‌هایی هم که فرار کردند بدانند که اگر دست نظام به آنها برسد مجازات می‌شوند.»

محسنی اژه‌ای این سخنان را در واکنش به پرسشی در خصوص نامه‌ی عذرخواهی اخیر سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران از قربانیان و بازماندگان زندان کهریزک بیان کرد و افزود: «یکی از حوادث تلخ ۸۸، حادثه کهریزک بود و نظام به محض اطلاع ورود کرد و افراد را از آنجا خارج کرد و کسانی هم که پیرامون آنها متهم بودند تحت تعقیب قرار گرفتند که در این بین افرادی از قوه قضاییه، نیروی انتظامی و زندان‌ها تحت تعقیب قرار گرفتند.»

وی هم‌چنین مدعی شد که برای برخی از متهمان این پرونده «حکم قصاص صادر شده بود» و «اگر رضایت برخی از اولیای دم نبود احکام اجرا می‌شد».

در جریان اعتراضات تیرماه ۱۳۸۸، در زندان کهریزک تهران، دست‌کم سه جوان زندانی به نام‌های امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی، و محسن روح‌الامینی در اثر شکنجه‌ جان باختند. رامین آقازاده قهرمانی، دیگر جوانی است که تنها دو روز بعد از آزادی از این «شکنجه‌گاه» به دلیل وجود لخته‌های خون در سینه‌اش از دنیا رفت. با این وجود، حکومت ایران از پذیرش رامین قهرمانی به عنوان جان‌باخته‌ی چهارم کهریزک خودداری کرده است.

نظرتان را بنویسید