تصویری: باربی آمریکایی، هدیه معاون ناجا به کودک بی‌سرپرست

Montazerolmahdi-Barbi

تقاطع: خبرگزاری مهر، وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، روز دوشنبه (۱۵ مهر-۷ اکتبر) تصاویری را از بازدید سعید منتظرالمهدی، معاون اجتماعی ناجا از شیرخوارگاه “آمنه” منتشر کرده که در یکی از این تصاویر، وی در حال هدیه دادن یک عروسک “باربی” به یکی از کودکان بی‌سرپرست این شیرخوارگاه است. عروسکی آمریکایی که فروش آن، پیش‌تر از سوی پلیس ایران ممنوع اعلام شده بود.

در دی‌ماه ۱۳۹۰ بود که خبرگزاری‌های ایران از دستور پلیس نظارت بر اماکن به فروشگاه‌های اسباب‌بازی فروشی مبنی بر جمع‌آوری عروسک‌های باربی و ممنوعیت فروش این عروسک‌ها خبر دادند.

در همان زمان صاحبان بعضی از اسباب‌بازی فروشی‌های تهران به خبرگزاری رویترز گفته بودند که نیروی انتظامی از آن‌ها خواسته است تا این عروسک مشهور را جمع‌آوری کنند.

بنا به گزارش رویترز، پلیس ایران اولین بار حدود ۱۵ سال پیش عروسک‌های آمریکایی باربی را غیراسلامی خواند و فروش آن را ممنوع کرد اما فروشندگان به این ممنوعیت چندان اعتنایی نکردند.

در مقابل مقام‌های حکومت ایران از همان زمان کوشیدند تا یک جفت عروسک داخلی به نام‌های “دارا” و “سارا” را جایگزین باربی آمریکایی کنند. تلاشی که تا به امروز بی‌ثمر مانده است.

در بهمن ماه ۹۰، محمدباقر آدوسی، معاون فرهنگی وقت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ایران به خبرگزاری مهر گفت که «عروسک‌های دارا و سارا با هدف مقابله با عروسک باربی در کشور طراحی و ساخته نشده‌اند بلکه هدف، ارائه مدل عروسکی برگرفته از سنت‌های اصیل ایرانی بوده است».

وی در عین حال، ممنوعیت فروش باربی در فروشگاه‌های کشور را به دلیل «اثرات تخریبی» و «بدآموزی» این عروسک‌ها عنوان کرده بود.

هرچند که او با اعتراف به محبوبیت این عروسک‌ها، دلیل محبوبیت “باربی” را «قدمت ۵۰ ساله و تکنولوژی ساخت این عروسک» دانسته بود.

این درحالی است که رویترز به نقل از یک مادر ۳۸ ساله نوشته بود: «دخترم باربی را ترجیح می‌دهد و می‌گوید دارا و سارا، زشت و چاق هستند.»

حال به نظر می‌رسد که نزدیک به دو سال بعد از اعلام ممنوعیت فروش باربی در ایران، هدیه کردن این عروسک آمریکایی به کودکان بی‌سرپرست شیرخوارگاه “آمنه” تاییدی بر شکست این ممنوعیت از سوی مقامات ارشد حکومت ایران باشد.

نظرتان را بنویسید