سهم ایران و عربستان از یک میدان گازی مشترک: صفر در مقابل ٣٠٠میلیون فوت مکعب

 

farzad-b-field

تقاطع: در حالی که عربستان سعودی از میدان مشترک گازی حصبه/فرزاد با ایران روزانه تا ٣٠٠ میلیون فوت مکعب گاز برداشت می‌کند، ایران هیچ برداشتی از این میدان ندارد.

خبرگزاری “مهر” روز یکشنبه (۲۸ شهریور-۱۸ سپتامبر) در گزارشی نوشته که در بخش ایرانی این میدان گازی مشترک «حتی یک دستگاه دکل حفاری هم مشغول به کار نیست و عملا هیچ برنامه جامعی تا کنون برای توسعه آن در شرکت ملی نفت ایران تعریف و اجرا نشده است».

این در حالی است که به نوشته‌ی این خبرگزاری، شرکت نفت عربستان سعودی (آرامکو) قراردادی ۱/۶ میلیارد دلاری با دو شرکت هندی و سنگاپوری برای توسعه حصبه/فرزاد امضا کرده که ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک را به دو میلیارد فوت مکعب تا سال ۲۰۱۹ افزایش می‌دهد.

پیش‌تر در بهمن‌ ۱۳۹۴، بیژن نام‌دار زنگنه، “وزیر نفت” جمهوری اسلامی در یک نشست خبری از مذاکرات با شرکت‌های هندی برای توسعه میدان فرزاد B خبر داده و گفته بود که «قول توسعه‌ی این میدان در سطح روسای جمهور دو کشور به هندی‌ها داده شده است».

علی‌اکبر شعبان‌پور، “مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس” هم به تازگی گفته که اختلافات با شرکت ONGC هند برای توسعه بخش B میدان گازی “فرزاد” به «حداقل» رسیده و «نظرات دو طرف بسیار به یکدیگر نزدیک شده است».

وی پیش‌بینی کرد که «تا مهر ماه یک قرارداد HOA بین دو طرف امضا و سپس مذاکرات وارد روند اجرایی‌تری شود».

این نخستین بار نیست که خبر عقب‌ماندگی ایران در برداشت از میدان‌های نفتی و گازی مشترک با کشورهای آن سوی خلیج فارس رسانه‌ای می‌شود.

دو میدان فروزان و اسفندیار با عربستان سعودی، سلمان، مبارک، نصرت و فرزام با امارات متحده عربی، و لایه نفت و گازی پارس جنوبی با قطر از دیگر میدان‌های مشترکی هستند که سهم ایران در آن‌ها ناچیز و گاه در حد صفر است.

نظرتان را بنویسید