آلبوم عکس: جایزه ویژه هیات داوران فستیوال فیلم ونیز برای آنا لیلی امیرپور

ana-lily-amirpour-venise-film-festival

تقاطع:‌ جایزه ویژه هیات داوران فستیوال فیلم ونیز به فیلم سینمایی “دسته بد” (Bad Batch) ساخته‌ی “آنا لیلی امیرپور”، کارگردان ۳۶ساله‌ی ایرانی‌تبار امریکایی تعلق گرفت.

در مراسم اهدای جوایز هفتادوسومین دوره فستیوال فیلم ونیز که شنبه‌شب (۱۰ سپتامبر-۲۰ شهریور) در این جزیره‌ی توریستی شمال ایتالیا برگزار شد، “لاو دیاز” کارگردان ۵۷ساله‌ی فیلیپینی برای فیلم چهارساعته‌اش، “زنی که رفت” (The Woman Who Left) برنده‌ی جایزه‌ی “شیرطلایی”، مهم‌ترین جایزه‌ی فستیوال شد.

هیات داوران فستیوال ونیز، «جایزه‌ بزرگ» خود را نیز به فیلم امریکایی “حیوانات شبانه” (Nocturnal Animals) از «تام فورد» اعطا کرد.

و سرانجام جایزه‌ی سوم نیز به فیلم “دسته بد”، دومین ساخته‌ی بلند “آنا لیلی امیرپور” رسید.

در این فیلم “جیم کری” و “کیانو ریوز” دو بازیگر مطرح سینمای هالیوود و “سوکی واترهاوس” مدل و بازیگر ۲۴ساله انگلیسی نقش‌آفرینی کرده‌اند و داستان آن هم‌چون فیلم پیشین خانم امیرپور “دختری در شب تنها به خانه می‌رود” در یک شهر خیالی و در فضایی وهم‌آلود اتفاق می‌افتد.

“دختری در شب تنها به خانه می‌رود” پیش‌تر از سوی روزنامه‌ی بریتانیایی “گاردین” به عنوان یکی از ۵۰ فیلم برگزیده‌ی جهان در سال ۲۰۱۵ انتخاب شده بود. این فیلم ژانر فیلم‌های خون‌آشام هالیوودی را به فضای ایرانی آورده است.

گفتنی است در مراسم شنبه‌شب، “اسکار مارتینز” بازیگر ۶۶ساله‌ی آرژانتینی، و “اِما استون” بازیگر ۲۷ساله‌ی امریکایی نیز به ترتیب برای فیلم‌های “شهروند عالیقدر” (The Distinguished Citizen) و “لا لا لَند” (La La Land)، برنده‌ی جوایز بهترین بازیگر مرد و زن فستیوال امسال فیلم ونیز شدند.

نظرتان را بنویسید