مین‌های به جا مانده از جنگ هشت‌ساله هم‌چنان قربانی می‌گیرند: پای نوجوان ۱۵ساله قطع شد

mine-victims-iran

تقاطع: انفجار یک قبضه مین به جامانده از جنگ هشت‌ساله ایران و عراق، در منطقه ییلاتقی “گناو” بخش اورامان شهرستان سروآباد در استان کردستان، سه نوجوان ۱۵ساله را مجروح کرد. به گفته‌ی بخش‌دار اورامان، پای یکی از این سه نوجوان قطع شده است.

آن‌گونه که سالار فتحی به خبرگزاری دولتی “ایرنا” گفته، مجروح اصلی این حادثه، “محمد ابراهیمی” نام دارد که قسمتی از پای راست خود را از دست داده است. او در یکی از بیمارستان‌های سنندج، مورد عمل جراحی قرار گرفته و هم‌اکنون بستری است.

به گفته‌ی آقای فتحی، دو نوجوان دیگر، دچار جراحات سطحی شده‌اند.

بخشدار اورامان در ادامه از گردشگران و مهمانان این منطقه خواسته تا از رفتن به مناطق آلوده به مین خودداری کنند یا دست‌کم قبل از رفتن به این مناطق، از مسوولان و مردم محلی، اطلاعات و آگاهی‌های لازم را بگیرند.

به نوشته‌ی “ایرنا” مردم منطقه، از اواخر فصل بهار تا اوایل فصل پاییز برای باغداری، کشاورزی و چرای دام‌های خود به ییلاق “گناو” کوچ می‌کنند. بخشی از این ییلاق، هم‌چنان به مین‌های به جامانده از جنگ، آلوده است.

بر اساس آمار موسسه‌ی غیردولتی “مین و زندگی” تنها در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴، انفجار مین‌های به جامانده از جنگ ایران و عراق در مناطق مرزی غرب کشور، ۳۰ کشته و ۸۲ مجروح به جای گذاشته است.

نظرتان را بنویسید