درخواست پناهندگی بیش از ۳۲۰۰ ایرانی در بهار امسال از اتحادیه اروپا؛ ۴۵ درصد متقاضیان زن هستند

EU-Refugee-Status-Q2-2013

تقاطع: دفتر آمار اتحادیه اروپا، یورواستات، در تازه‌ترین آمار خود از میزان تقاضاهای پناهندگی از کشورهای عضو این اتحادیه، اعلام کرده که در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی (۱ اپریل تا ۳۱ جون)، مجموعا ۳۲۶۵ ایرانی از این کشورها درخواست پناهندگی کرده‌اند که ۱۶۲۰ مورد (حدود ۵۰ درصد) از این درخواست‌ها مورد پذیرش قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، حدود ۴۵ درصد از بیش از ۳۲۰۰ پناهجوی ایرانی زن بوده‌اند و بیش از ۵۱ درصد آن‌ها بین ۱۸ تا ۳۴ سال سن داشتند.

آمار اتحادیه اروپا در عین حال نشان می‌دهد که در بهار امسال، بیش از ۱۰۰ هزار تقاضای پناهندگی در کشورهای عضو این اتحادیه ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.

از سوی دیگر، بیشترین درخواست‌ها از سوی شهروندان روسی با ۱۶۸۴۵ مورد صورت گرفته که ۸۰ درصد این درخواست‌ها رد شده است و پس از آن شهروندان سوری با ۸۳۱۰ مورد قرار داشته‌اند که بر خلاف روسی‌ها، ۸۷ درصد درخواست‌های آن‌ها مورد پذیرش قرار گرفته است. ایرانی‌ها، از نظر تعداد درخواست‌های پناهندگی در رتبه‌ی هشتم این فهرست جای گرفته‌اند که ۴۷ درصد این درخواست‌ها از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا رد شده است.

در این میان، کشور آلمان با ۱۲۶۰ مورد، مهم‌ترین مقصد پناهجویان ایرانی بوده است و پس از آن، بریتانیا با ثبت ۸۱۵ درخواست پناهندگی، هلند (۲۹۰)، سوئد (۲۶۵) و اتریش (۱۴۰) قرار دارند. در این میان تعداد ایرانی‌های متقاضی پناهندگی در بریتانیا، بیشترین تعداد، بعد از شهروندان پاکستانی است که از این کشور درخواست پناهندگی کرده‌اند.

گفتنی است در سال‌های اخیر، تعداد ایرانیانی که به قصد پناهندگی روانه‌ی کشورهای دیگر جهان می‌شوند، افزایش چشم‌گیری داشته است. بر اساس آمارهای رسمی، هم‌اکنون حدود ۵۰۰۰ پناهجوی ایرانی در کشور ترکیه به سر می‌برند که بسیاری از آن‌ها در وضعیت بلاتکلیف برای رسیدن به مقصد نهایی قرار دارند.

از سوی دیگر، همه‌ساله هزاران نفر نیز به طور غیرقانونی و از طریق کشورهایی چون مالزی و اندونزی، خود را به کشور استرالیا می‌رسانند.

در همین ارتباط، روزنامه گاردین در شماره روز ۲۷ تیرماه خود گزارش داده بود که حدود «یک سوم» افرادی که از طریق قایق خود را به استرالیا می‌رسانند ایرانی هستند به طوری‌که از ۱۵۶۱۰ پناه‌جویی که از ابتدای سال ۲۰۱۳ تا آن زمان وارد استرالیا شده‌ بودند، ۵۵۴۱ تن، ایرانی بوده‌اند.

نظرتان را بنویسید